Bebeklerde uyku – Tracy Hogg ile Mucize Çözümler – 3. Kısım

Mar 06, 2007 - 9 Yorum

UYKU SERAMONİSİ

Gelelim uykuya nasıl geçtiğimize. Bunu her zaman bir seramoni olarak düşündük. Kitaplarda da istisnasız hep böyle yazıyor zaten. Hep benzer hareketlerden oluşan bir seramoni, ki Kipırcan neyin gelmekte olduğunun farkına varsın. İlk başlarda –mini minikken- bahsettiğim gibi Kipırcan “spirited” grubuna girdiği için ona uygun sakinleşme metodları uyguluyordum. Sakinleşmeden, oyun halinden alıp kundaklayıp yatağa bırakmayı düşünemezdik bile. Odasına, odayı karartan ek perdeler astık. Çünkü jaluziler beyazdı ve oda gün gibi gözüktüğünden (yaz mevsimi) etrafını incelemeye devam ediyordu. Uyku vaktinden 20 dakika evvel odaya girip pışpış eşliğinde popoya pıtpıt ile sakinleşiyordu.

Annenin sesinin gücüne sonuna kadar inananlardanım. Sesinizin ne kadar kötü olduğunu düşünürseniz düşünün (bkz ben) sesiniz bebeğinizi sakinleştirmek için en kuvvetli iksirdir. Bu yüzden daha önceki yazımda bahsettiğim kendi sesimden pışpış ve ninniler CD si yapmıştım.

Sakinleştikten sonra uyumadan yatağına yatırıp ne yapıyorsam (pışpış pıtpıt ninni) ona devam ediyordum. CD çalar buradan sonra kontrolü ele alıyordu. 333 yapar gibi (10-15 dakika durmadan pışpış deyin) büzüşmüş dudaklarıma derman olan CD yi açıp Kıpırcan uykuya dalana kadar bekliyordum. Sonra CD çaların sesini kısık bırakıp çıkıyordum. Odayı karanlık yapmamıza rağmen Kıpırcan uyurken dışarıda sessiz olmaya çalışmadık hiç.

Hala daha aynı metodu yaşına uygun birkaç değişiklikle devam ettiriyoruz. Öğle uykusu geldiğinde önce sütunu içer, sonra açık olan ışıkları üfleyerek söndürür, yatağa yollanırız. Odada perdeler kapalıyken sakin sakin oturur biraz konuşuruz. Sonra yatağına (crib) bırakırız. Müziğini (Raymond Lap serisi) açıp uyuması için kendisini yalnız bırakırız.

“Işıkları üfleyerek söndürme” Merry Music Makers (Music Together üyesi) dersimizden öğrendiğimiz hayat kurtaran bir püf noktası. Özellikle Kıpırcan tüm ışık ve pervanelerin (fan) açık olmasında ısrar ettiği için yatmaya giderken bizim için acayip faydalı oldu. Mum üfler gibi püff yapıyor. Biz ışığı söndürüyoruz. Böylece kontrol onda oluyor. Işıkların kapanacağını kendi biliyor.

Gece uykusunda ise önce banyo yapar, dış fırçalar, pijamalarını giydiririz. Kıpırcan kucağımızda koltuğumuza oturur, üfleyerek ışıklar söndürür, kafadan atma masallar anlatırız. Biraz sarılır, okşar (gün içinde onu sıkıştırıp, sarılıp öpmemize karşı koymadığı tek vakit) sonra Ayıcan ile yatağa koyarız. İyi geceler öpücüğü verip “iyi geceler, tatlı rüyalar. sabah kadar uyanmadan uyu” der odadan çıkarız. Çok ufakken uykuya dalana kadar yanında bekliyorduk. Çok uzun zamandır müziği ve Ayıcan’ı ile kendi kendini oyalayabildiğinden beridir, sadece yatağa bırakıp çıkıyoruz.

Hiçbir zaman çok katı saate bağlı kalmadık ama gözümüz hep hem Kıpırcan’ın uykusunun gelip gelmediğini gösteren işaretlerde ve saatte oldu. Hiçbir zaman 9 dan geç yatırmıyoruz ve genelde 8 i geçirmemeye çalışıyoruz. Nereye gidersek gidelim uyku saatinden evvel eve dönmeye çalışıyoruz. Dönemeyeceksek bir yere gitmiyoruz. Çünkü Kıpırcan uykusunu aldığı zaman mutlu ve huzurlu oluyor. Aksi takdirde çok mızmızlanmaya başlıyor. Ne o gidip göreceğimiz yerden birşey anlıyor, ne biz. Bir de uyku saatini kaçırdık mı kesinlikle uyuyamıyor ve daha geçe kalıyor. O zaman çok acılı oluyor.

Vazgeçilmez yardımcımız Ayıcan’ı unutmamak lazım. Ayıcan’ı kaybettiğimizi zannetiğimiz bir haftasonu yedek kulübesine bir de kuzen Ayıhan aldık. Yatakta başka yastık, yorgan veya örtü yok. Sadece Ayıcan ile yatar ve onunla uyur. Onsuz uyumakta zorlandığını, bahsettiğim haftasonu açılı bir şekilde keşfettik. Allah bize acıdı da “Dünyada bu ayının hiçbir eşi yok. Ne yapacağız?” diye kıvranırken Borders da benzer ayılar bulduk, aldık. (Sağda emektar Ayıcan ve soldaki Ayıhan)

Bir ara, 6-7 gibi sabah beslenmesine kalkınca sütünü içtikten sonra, Kıpırcan’ın tekrar yatıp geri uyuyabildiğini keşfettim. İlla yataktan alıp salona getirmek gerekmiyordu. Zaten alsam 9 da tekrar uykuya yatırmak gerekiyordu. Böylece ilk öğle uykusunu (nap) gece uykusu ile birleştirmiş olduk. (2 öğle uykusundan tek uykuya geçerken) O zaman sütunu verir, yatağa geri koyarken “Hadi annecim, sen 2 saat daha uyu.” derdim 9 da kalkardı. Demeyi unutursam erken kalkardı. O yüzden gece yatarken “Sabah kadar uyanmadan uyu” demeyi unutmamaya çalışıyorum. 100% tutmuyor ama olsun ben genelde tuttuğuna inanıyorum. (bkz. NLP)

Bu serinin devamı:
Bebeklerde uyku – Tracy Hogg ile Mucize Çözümler – 1. Kısım
Bebeklerde uyku – Tracy Hogg ile Mucize Çözümler – 2. Kısım
Bebeklerde uyku – Tam herşeyi yoluna koyduğunuz anda….
Bebekler için uyku ve günlük düzen kitapları – Karşılaştırma

 

Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler
Tracy Hogg/ Melinda Blau

Etiketler: , , , ,
Kategoriler: Uyku

«       |       »
"Bebeklerde uyku – Tracy Hogg ile Mucize Çözümler – 3. Kısım" için 9 Yorum yapılmış.

 1. Meltem Sözer says:

  Bebeklerin uyku konusunda bu kadar hasas olduğunu bilmiyordum. Deneyimlerini paylaşman ne güzel.

 2. Minik meleğin annesi.. says:

  sevgili pratik anne .. birşeyi çok merak ettim.. hani demişsin ya gece emzirip gazını çıkartıyordum.. bunu nasıl başarıyordun? benim melek gece emmelerinden sonra bazen bir saat dik tutup sırtını pışpışlamama rağmen gazını çıkartamıyor.. öyle uyuyup kalıyoruz 🙂 bir yöntemi var mı.. uyumayıp uyumayıp bir anda derin uyuyunca bizim gazlar içerde kalıyor :))

 3. Anne ve Bebisi says:

  Sevgili pratik anne, bir arkadaşıma siteni tavsiye ettim:) Daha yeni doğmuş bir bebişleri var da:) Acaba bu kitabın türkçesi var mı diye merak ettiler, bir bilgin var mı acaba? Teşekkürker:)

 4. Pratik Anne says:

  Hatirladigim kadari ile gogus kafesi omuzuna dayanacak sekilde dayayip iki kurek kemiginin ortasina avucumuzla yukaridan asagiya bir hareketle vuruyorduk. Patpatlama hareketinden ziyade, gaz baloncuklarini asagidan yukari ittirme amacli bir hareket. Mide ve gogus kafesini cok sikistirmamak lazim. Cok minikken bazen kusmaya sebebiyet verebiliyior. Onun disinda cok gazli oldugu zamanlar bisikler ve benzer hareketler uyguluyorduk. Bir de her gogusten sonra 5 dk durup gaz cikarmaya calisiyorduk. Tum emme bittikten sonra degil.

 5. Anonymous says:

  Merhaba bilgileriniz çok güzel ve faydalı. Kızım bir yaşında emmeden uyuyamıyor artık kendi kendine uyumasını öğretmek istiyorum. Kalkış saatimiz aynı 9 kahvaltı ve öğle yemeği saatini nasıl ayarladınız merak ettim? Bir de ben de kızımla yatmadan önce sohbet etmek istiyorum ama o kucağımdan atlayıp oyun oynamaya çalışıyor.

 6. Pratik Anne says:

  Anonim,
  Kiziniz 2 uyku mu uyuyor 3 uyku mu bilemiyorum. Kipircan’in yemek duzeni biz yetiskinler gibi sabah kahvalti, oglen ogle yemegi, aksam aksam yemegi degildi. Uykudan kalkinca yemek yeniliyor. Eger ogle vaktine denk geliyorsa ogle yemegi, aksam vaktine yakin olan aksam yemegi, arada kusluklar vs. Oyle ayarliyorduk. 2 uyku iken sanirim 7 de kalkar sonra 9-10 gibi yatar 11-12 de kalkar ogle yemegi yer, 3-4 gibi aksamustu uykusuna yatar 1 saat uyur, 4-5 gibi kusluk, sonra aksam yemegi yer 7-7.30 gibi yatardi.
  Kiziniz kucaginizdayken isiklar acik mi kapali mi? Biz isiklari ufleyip sonduruyoruz. Karanlikta masal anlatiyorum.

 7. ÖzLeM says:

  selam kızım iki hafta önce uykuyu teke indirdi. ve ben o tek uykuyu nereye koyacagımı bilemiyorum yaz geleceği için aslında güneşin tepede oldugu saatelerde uyuması iyi olur diye düşünüyorum ama bu sefer kahvaltı öğle yemeği arası kısa oluyor . 9 da kalkıyor 10 da kahvaltı sonra 12.30 da yemek yemez herhalde bende 1.30 civarı uyusun istiyorum çünkü daha geç bir uyku da akşam uyksunu etkileyebilir. tek uykuyu hangi saatte uyuyorsunuz siz? sevgiler teşekkür

 8. Pratik Anne says:

  Uyku durumuna bakmaniz lazim. Ne zaman uykusu geliyor? kac saat sonunda yorgunluk basina vurmaya basliyor. O saatten evvel hazirliklara baslayin. Bizde degisiyor mesela. 7-8 arasi uyaniyor. Bazen 12 de kendi yatak odasinin yolunu tutuyor. Genelde 1-2 arasi ogle uykusuna gidiyor. Biz ogle yemegini genelde 11.30-12 gibi vermeye calisiyoruz. Ama dedigim gibi Kipircan 7-8 arasi uyaniyor. Kizinizin aciktigi ve yoruldugu saatleri gozlemlemeniz lazim. Bir de Kipircan bazen 3 e kadar duruyor. 5 te uyaniyor. Biz de uzuluyoruz gunun guzel saatlerini kaciriyor (hele de kisin zaten 5 te hava karariyor) diye. Sonra aksam uykusuna yine ayni saatte yatiriyoruz.

 9. Anonymous says:

  yeni gördüm yazıların bu ksımını pratik anne teşekkürederim tüm bilgilere fakat derdim şu benim sabah 7 de uyanıyor 1-1,5 saat sonra kahvaltı edip yatıyor kızım (bu arada kızım 13 aylık ) kahvaltı yerine sütmü veriyordun ben sütü gece veriyorum bide benim kızım kaka yapmak için kalkıyor sabah 7 de bunuda önleyemeyiz heralde değilmi ? yani çok isterdim ama bu kaka işi yüzünden belki bizde işe yaramayabilir yada süt içerse kahvaltıyı engellemezmi acaba

Bir Yorum Yazın