Bebeklerde uyku – Tracy Hogg ile Mucize Çözümler – 2. Kısım

Mar 05, 2007 - 10 Yorum

YEMEK

Yemek (yani ilk başlarda süt, sonra katı gıdalar) düzeni oluşturan bütünün çok önemli bir parçası. Çünkü kısır döngü gibi eğer besleme vaktinde yeterli sütü almışsa 3 saatten evvel acıkmayacağını, dolayısı ile uykuya yattığında acıktığı için uyanmayacağını tahmin edebiliyordum. Ağlama tonlarını ayırt edemiyordum yazmıştım. İşte düzen burada devreye gidiyordu. Eğer iyi süt içtiğini biliyorsam ama uykunun arasında uyanmışsa veya uykuya dalmakta zorlanıyorsa sorun açlık değil demekti. Ayrıca süt içtikten sonra gazını çıkarttığım ve de üstüne oyun oynayıp takıldığımız için problem gaz da olmasa gerek vs. diyerek eleme yanılma yöntemi ile sebebi bulmaya çalışıyordum.

Döngünün “Yemek → Uyku → Oyun” yerine “Yemek → Oyun → Uyku” diye gitmesinin iki sebebi:
(a) uykunun yemeğe ilişkilendirilmemesi
(b) karnı doymuş olacağı için daha ilgili ve mutlu aktif vakti geçirmesi.
Hemen süt içtikten sonra yattığında oluşabilecek gaz problemlerinin azalması da bonus. Tabi bu gündüz için geçerli. Gece uyandığında hemen sütünü verip, gazını çıkartıp, yatağa geri yatırmak gerekiyor.

BW nin yemekle ilgili verdiği en önemli tavsiye gece uyanmalarını azaltma ile ilgiliydi. Gece yüklemesi (cluster feed) denilen yöntem ile Kıpırcan ı uykuya yatırdıktan sonraki iki ve dördüncü saatte (normalde 3 saatte bir acıkttığı dönemde) o uyanmadan süt veriyordum. Belli bir süre sonra uyurken içtiği süt miktarından emin olmak için sağıp biberonda vermeye başladim. Böylece 7 de gece uykusuna yattırdıktan sonra en son 11 de besleyip, (kendimiz) yatıp, gece 11 den sabah 7 ye kadar uyanmadan uyuyorduk. Bunu 3. ayda başardığımızı çok net hatırlıyorum. Çünkü Türkiye’ye tatile gittiğimizde herkes bebek göreceğiz derken, ben “komutan” gibi akşam 6 da tası tarağı toplayıp uyku moduna geçiyorduk. Banyo, sakinleşme ve uyumadan sonra iki besleme yapıp sabaha kadar uyuduğumuzu görenler şaşırmışlardı. Klasik “sakın kimeye söyleme kızım, nazar değer” sözleri aklımda.

KENDİ KENDİNE UYUMAYA GEÇİŞ

Kıpırcan 4. aya kadar daha kendi kendine bırakınca uyumaya alışmış değildi. 3. aya kadar fena değildi aslında. Ben yanında olduğum halde yatağında pışpış ve pıtpıtla uyuyordu. Fakat 3. ayda yaptığımız Türkiye seyahatinde “Şimdi seyahatte düzeni bozuldu. Nasıl uyursa uyusun.” diye yumuşayıp ayakta sallamaya başladık. Öyle kolayca uyuması ve anneannemin bizimle geri dönüp bunu devam ettirmesi EASY döngüsünü bozmasa bile kendi başına uyumaya dalma alıştırmalarını askıya aldı.

Sonunda “ağlamasın diye” Kıpırcan’ı çeşitli şekillerde sallamakta ısrar eden anneannemi (Kıpırcan ın ninesi) “artık sallanarak uyumuyor bu çocuk” diye lafla ikna edemeyince kendimi, kocacığımı ve Kıpırcan’ı odaya (içeriden) kilitleyip bir haftasonunda (Cuma akşamı, Cumartesi ve Pazar) bu işi yoluna koydum. Kıpırcan 4 aylıktı o zaman. Meğerse garibim o bizden evvel hazırmış sallanmayı bırakmaya ve kendi başına uyumaya. Ondan sallanırken gözleri kocaman kocaman açıp bakınıyormuş.

Anneannem ve o sırada bizde bulunmakta olan kayınvalidem eshef içerisinde, bizi dışarıda ellerinde oklavalarla beklerken biz içeride oğluşla anlaşmıştık bile. Kapı yumruklandı. Kıpırcan hasta olursa dövülmekle tehdit edildim. Ama daha cumartesiden, ağzı bir karış açık seyirci önünde, oğluş 15 dakikada kendi başına uykuya dalınca tebrikleri kabul etmeye başladım.

Aslında o sırada çalışamaya geri dönmüş olan ben, tuzum kuru olduğundan inanın oğluşu veya kendimi falan düşünerek yapmadım bunları. Ayakta sallanmak kesmeyince, anneannem tek başına battaniye ile Kıpırcanı sallamaya çalıştığından, anneannemin belini kurtarmak için kendimizi odaya kilitedim. Sonradan annelik hayatımda başardığım en zorlu iş olarak kendimi kararlılığımdan dolayı hep takdir etmişimdir. Diğer faydalarını sonradan idrak ettim ve tecrübe ettim. Kıpırcan’ı uyutmak için anneamin bir ay boyunca yaptıklarını düşününce ve rahata bu kadar kolay erdiğimi görünce, bu işi yapmaktan kaçınanların da aslında kolaya kaçtıklarını değil zor yolu şeçtiklerini düşünüyorum.

O haftasonu Kıpırcan’ı uykuya, o günden sonra hep yapacağımız gibi seramoni ile yatırdım. İlk gece şaşırdığı ve bilmediği bir durumla karşı karşıya kaldığı için 10 dakika (saat tuttuk tabi) ağladı. Zamanın göreceliği teorisini bu gibi durumlarda ispat etmek mümkün. Cumartesi ve pazar beşer dakika ağladı. Ondan beridir herhangi ciddi bir derdi yoksa ya 30 saniye-1 dakika mızıldanarak ve sonra konuşarak veya hiç sesini çıkarmadan uykuya dalıyor.

(şekil 3a da anneanne ve babaanneyi, tahminen 2 haftalıkken, oğluşu sallayarak uyuturken görüyorsunuz.)

Bu serinin devamı:
Bebeklerde uyku – Tracy Hogg ile Mucize Çözümler – 1. Kısım
Bebeklerde uyku – Tracy Hogg ile Mucize Çözümler – 3. Kısım
Bebeklerde uyku – Tam herşeyi yoluna koyduğunuz anda….
Bebekler için uyku ve günlük düzen kitapları – Karşılaştırma

 

Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler
Tracy Hogg/ Melinda Blau

Etiketler: , , , ,
Kategoriler: Uyku

«       |       »
"Bebeklerde uyku – Tracy Hogg ile Mucize Çözümler – 2. Kısım" için 10 Yorum yapılmış.

 1. Anonymous says:

  evvettt…
  aynı hataya sevgili anneanne ve babaanne sayesinde düşmüş. fazla kararlı olamamamın getirdiği bir problem olarak devam ettirilen şu battaniye ile sallama…
  doğrusu ben belgeleyemedim bu görüntüyü ama sırt kaslarımda çok derin izleri mevcuttur…oradan ayağa almak ne zor oldu bir bilseniz…keşke kararlı olsaydım da ayağa alıştırana kadar kendi kendine uyumaya alıştırsaydım. oysa meleciğim gece uykularından önce pış pış ile uyuyordu. tabi büyüklerden biri ayyy çok zaman geçti uykusu kaçacak çocuğun tut sallayalım 5 dk.da uyutalım deyip beni yönlendirene kadar…zavallı meleğim gçzlerini açıp öylece sinirli sinirli bakıp sonra biz ısrar edince uyurdu…
  neyse sonuçta efendim en şanslı çocuk kararlı ve istikrarlı bir anneye sahip olan çocuktur…ne yazıkki benim yavrum bu şansa sahip değil…
  paylaşımlarınız için teşekkürler…aynı aşamalardan geçenleri görmek de bişey:)

 2. sardunya says:

  Mışıl mışıl uykular tüm bebeklere. onların uyku sorunu olmuyor genelde. Büyüklerin uyutma sorunu oluyor:))) Bebekler normal. Anormal olan biziz:)))

 3. figen says:

  aslında tüm kötü huyları çocuklarımıza biz kazandırıyoruz farkında olmadan.benim oğlumda 2 aylık olduktan sonra baba ilgilenmeye başladı biraz biraz ve pusette sallayarak uyutmaya alıştırdı. neymiş efendim hep bir çocuğu olsunda sallasınmış hayaliymiş ve 7-8 aylık olana kadar oğlum hep sallandı sonrasında ben zorla müdahale edip şu sallanma olayından kurtardım çocuğu .yanına yatıp ninni söyleyerek uyuttum ve hala da ninni olmasada yanında biriyle uyumayı seviyor yinede sallanmaktan iyidir.

 4. lounge time says:

  Ben kızımı hiç sallamdım yatağına koyup bırakıyordum. Kendi kendine uyuyordu. Zaten bu sallama olayını hiç anlıyamadım. Çocuğu kendi haline bıraksan o düzeni sağlıyacak ama bırakmıyorlar ki

 5. Pratik Anne says:

  Super siniz lounge time, figen ve sardunya. Figen,Sardunya ve Anonym ne dogru bir ifade. Evet uyku problemi olan bebekler degil onlara dogru aliskanlik kazandirmayan buyukler. Yazdigim gibi bizimki bizim aklimizin basimiza gelmesini bekliyormus garibi. Ayakta sallayarak 1 saatde uyutamazdik dusunun. Daha ilk gece 10 dakikada kendi basina daldi.
  Anonym, kendine bir plan yap. Birden bu aksam – cuma aksami en iyisi- bunu yapacagim de ve geri donme. Kipircan’da sallaninca gozlerini daha bir kocaman kocaman acardi, sanki uyumamak icin kendini zorluyor gibi. Neresinden donsen kardir derim.

 6. Acalya says:

  Tum bunlar kafamin bir tarafina yazildi. Sen cok yasa emi Burcu!

 7. Minik meleğin annesi.. says:

  üç dört yazıyı ard arda okudum ve çok beğendim.. ama yine de bu okuduklarım benim oğlumda işe yaramaz diye bir düşüncem var maalesef.. çünkü denedim.. ama meleğim ağır kolik – altıncı ayı dolduracağız hala bir değişme yok – ve kucağımda bile kıvranmaktan uykuya dalamıyor çoğu zaman..

  özellikle akşam yedide uyuma meselesi bana hayal gibi geliyor :(( benim oğlum 12-1 den önce asla kapatmıyor gözlerini.. uyuması için de neredeyse yarım saat sallıyorum kucağımda.. ayağımda da uyumuyor.. sinir oluyor, daha çok ağlıyor.. kucağımda yapışıyor yakama, inleye inleye uyuyor benim belim “cız cız” atarken :)) ama yine de umudum var koliğin geçtiği günlere dair.. belki o zaman ben yanına yatınca uyur !

 8. Pratik Anne says:

  Minik melegin annesi, Kolik bebegin durumunu bilemem, minik melegini de hic bilemem tabi. Gormeyince havadan sallamak gibi olacak. Ama uyku seramoninizi en gec 8 de baslatirsan daha kolay uykuya dalabilir. Tum kitaplar belirli bir duzenin (rituals) kolik bebeklerin sakinlesmesine cok faydali oldugunu ve kolik olsun olmasin uyku saati one cekilen cocuklarin hem daha kolay uykuya daldiklari hem de daha uzun uyuduklari yaziyor. 7-8 gibi tum isiklari ve sesi azaltin. Yavas yavas yatak odasina gecin. Ilk baslarda uzun surse bile vucudun biyoljik durumu belli bir sure sonra buna alisacaktir. Hic yanindan ayrilma bu sure boyunca tabi. Kolik bebeklere faydali olacak bir kitabi iki sonraki yazimda paylasacagim. Sevgiler, minik melege opucukler.

 9. Aslı says:

  Bizim ufaklı anneanne alışkanlığı için hafifçe sallanmaya alıştı ama şimdi bebeklikten çıkarken bu alışkanlıktan vazgeçtik. Eşim ağlamalarına dayanamaz, o sebeple kaç bebeğim olursa olsun ağlamasın diye sallamam için başımın etini yiyecektir biliyorum.

 10. ASYA says:

  Ben henüz daha bir anne adayı olarak söleyebilirm ki bende sallamaya karşıyım çocukları..Bizim ananelerimizde hep sallayarak uyutmuşlar ama bein kanamasına bile yol açıyomuş çocukta ..Düşünsenize size salladıklarını ben öyle uyumak istemezdim o zmn sorsalardı:) belki biraz sersemliyo çocuklar sallanınca tek çareleri kalıyo uyumak ..Ben sallamıcam çocuğumu büyük konuşmak istemem ama sallanmaya alışıyosa kend kendine uyumaya hayli hayli alışır dimi..Bi doğsunda görelim

Bir Yorum Yazın