Bebeklerde uyku – Tam herşeyi yoluna koyduğunuz anda….

Mar 10, 2007 - 4 Yorum

İSTİSNALAR

Bütün yaptıklarımın Kıpırcan’in sağlıklı ve fiziksel bir derdi olmadığı zamanlarda geçerli yöntemler olduğunu ekleyeyim. Ne kadar uğraşsak da her genellemede olduğu gibi bizim düzende de istisnalar oluyor.

Nezle, burun tıkanması, diş çıkarma ve benzer dönemlerde zor uyuma ve gece uyanma hep oluyor. Sakinleşmesi için yine kucakta pışpış, pıtpıt, ninni yöntemini kullanıyorum. “Dandini dandini dastana” ninnisinin 3 mısrasını, uyur haldeyken sırasını şaşırmadan söyleyebilme yeteneğine sahibim. Uyandığında çok acılı bir durum yoksa hiç bir şekilde süt ile sakinleştirmeye çalışmıyoruz. Süt vererek sakinleştirmek, derdi yokken ertesi günlerde tekrar uyanmaya koşullandırıyor. Tecrübe ile sabit.

Bunun dışında ilk oturmaya, ilk ayağa kalkmaya (“tay tay durmak” da deniyor sanırım) ve ilk yürümeye başladığı dönemlerde uyanmalar da omuştu. İlk 6 ayda daha sık olmak üzere “growth spurt” denen zamanlarda da süt için uyanmıştı. O zamanları tahmin edip süt isteğini reddetmemek lazım. Yakınlarda gece kabuslarını da (night terrors) yaşadık. Onun da farklı metodları varmış öğrendik.

Uykuya yatarken birşey olur gereğinden fazla zırlarsa (“bir derdim var” ağlaması dışında) iki yöntem uygularız. Ya odaya gider yanında dururuz, kenarda “biz de yatıyoruz. hadi beraber uyuyalım” deriz. Uykusu olduğu halde uyku başına vurması veya şımarma durumu gözlenmişse kendi haline bırakırız. 5 dakika zırlama sonrası devrilir uyur. Ağlama demiyorum, çünkü aradaki fark acayip farkediliyor.

Ve kitabın son bölümü herşeyi çok güzel açıklıyor:

TAM HERŞEYI YOLUNA KOYDUĞUNUZ ANDA HERŞEY DEĞİŞİR.

Yani her gün başka bir macera. Kitabın son bölümünde bu düzen bozan istisnaları, geçici mi kalıcı mı olup olmadığını ve çözümleri anlatıyor.

Sonuçta biz Kıpırcan’ı dinleyip anlamaya çalışıyoruz. Kitaplar okuyoruz, öneri soruyoruz, fikir paylaşıyoruz; henüz konuşmaya başlamamış yavrumuzu anlamaya çalışıyoruz. O da bize bakıyor ne yapıyoruz diye, tutarlı olursak, biliyor aşağı yukarı ne yapacağımızı. O yüzden derdi yoksa zırlamalarını çok kısa kesiyor. Bazen hata yaptığımız da oluyor. Öğrenip düzeltip telafi etmeye çalışıyoruz.

Okumanızı tavsiye edeceğim başlıca kitap Baby Whisperer’dır. Kitap bundan çok çok daha kapsamlı. Sadece uyku değil, beslenme, oynama, sakinleşmeyi bütün bir resim olarak anlatıyor. Çok farklı örneklerle çözümler sunuyor. Pratik öğütler ve uygulamalar içeriyor. En önemlisi benim kafama ve kişiliğime uygun bulduğum, çok katı olmadığını düşündüğüm bir kitap. Hamileliğin son döneminde okumanızı tavsiye ederim.

Güncelleme: Baby Whisperer Ada Kız’ın annesi Yapıncak Okyar tarafından Türkçeye çevrildi ve Bebek Bakımı Sorunlarına Mucize Çözümler ismiyle Gün Yayıncılık tarafından basıldı.

Bu serinin devamı:
Bebeklerde uyku – Tracy Hogg ile Mucize Çözümler – 1. Kısım
Bebeklerde uyku – Tracy Hogg ile Mucize Çözümler – 2. Kısım
Bebeklerde uyku – Tracy Hogg ile Mucize Çözümler – 3. Kısım
Bebekler için uyku ve günlük düzen kitapları – Karşılaştırma

 

Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler
Tracy Hogg/ Melinda Blau

Etiketler: , , , ,
Kategoriler: Uyku

«       |       »
"Bebeklerde uyku – Tam herşeyi yoluna koyduğunuz anda…." için 4 Yorum yapılmış.

 1. Acalya says:

  Ismarladim yolda 🙂

 2. Meltem Sözer says:

  Ben de bir kenara yazdım. Çok lazım olacak gibi görünüyor.

 3. Ada'nın annesi says:

  Tracy Hogg! Bu kitap kurtarici, ben de Tracy’nin muridi, tanistigimiza memnun oldum 🙂

  Saka bir yana Baby Whisperer sayesinde kizim Ada 3.ayindan beri 12 saat uyuyor, su an 8 aylik (tik tik tik tahtaya). Bloglarda rastlar miyim diye bakmistim burda buldum. Altin kural dedigi kadar kararli ve inatci olmak. Neyse cok reklam oldu, sevgiler.

 4. Anonymous says:

  Türkçesi de var artık “Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler”

  Sevgiler,

  Deniz

Bir Yorum Yazın