Mahallenin en mutlu yumurcağı

Mar 08, 2007 - 6 Yorum

Happiest baby on the block‘ı Mahallenın en mutlu yumurcağı olarak tercüme etmişler.

Daha önce saydığım kitapları kitap olarak okumaya tabiki vaktim olmadı. Ama teknoloji sağolsun, kitapların video, audio, kaset ve DVD leri olduğu için arada kestirmeden yollardan gittim.

Açıkçası anlaması ve uygulaması daha kolay olduğu için “Happiest baby on the block” DVD sini veya videosunu kitaba tercih ederim. Ben kütüphaneden kiralamıştım. Özellikle “şşşşş lama” ve “sallama” metodunu görmek ve uygulamak, okuyup anlamaktan bence daha kolay.

Kitabın ana fikri, ingilizce isimleri S ile başlayan 5 yöntem ile bebeği sakinleştirmek ve uykuya dalmasına yardımcı olmak. Bu yöntemler daha çok yeni doğanlar içın etkili. Ayrıca kolik olması muhtemel bebekler için faydalı olduğu yazıyor.

Ben kundaklama başta olmak üzere bu metdoların hepsini veya birini hep kullandım. Bir tek Kıpırcan hiç emzik kabul etmedi. Bir süre kendi parmak ve ellerini emdi, sonra onu da bıraktı.

Kundağın en büyük faydası ilk uykuya dalışta bebeklerin moro refleksi ile kollarını açarak kendilerini uyandırmalarına engel olmak. Ben Kıpırcan’ı uykuya dalarken çok seyrettim. Siz de seyredin. Nasıl derinlere kaydığını sonra birden sıçrarcasına kollarını yana açmak istediğini ama kundağın sıcak sarmalayışı içerisinde uykuya geri döndüğünü göreceksiniz.

Bunun yanında, daha gülmeyi bilmeyen bir aylık bebişinizin uykusu arasında gülümsediğini ve yüzünün değişik ifadeler aldığını seyretmek de ayri bir zevk. Kundağının içinde, kabuğunun içindeki bir bezelye tanesi gibi.

“Şşşş lama” metodu ağlarken çok etkili. Videoda kulağına yakın ama kulağa zarar vermeyecek kadar uzaktan ve yüksek sesle şşş (ben Türk usulü pış pış diyorum. Bir bildikleri varmış.) lamak lazım. Burada önemli olan bebeğin kendi ağlama sesinin üstünden aşıp kendi sesinizi duyurmak ve dikkatini çekerek ağlamasını durdurmak. Ben hala daha Kıpırcan “zırlayıp” bağırınca onunla aynı tonda ama daha yüksek sesle bağırırım, o da önce şaşırır sonra güler sonra eşlik eder ve sonra susar. Biri çocuk biri çatlak bir yetişkin “vuaaaaaaa” diye bağırarak gülüyorsa bilin ki onlar biziz.

Kipırcan çok çok minikken, onu koyduğumuz şekilde kalıyorken, cızbız (bir sağ bir sol) yan yatırmaya çalışırdık. Mümkün olduğunca sırtüstüne yakın yan yatardı. İlk yatağa bıraktığımda yatakta kolumu ayaklarının altından (ayakları dirseğimin içine dayanır) sırtına dolar pışpışlayarak sırtına veya poposuna pıtpıt vururdum (kalp atışı sesine benzer ritmler). Bazen yatağa pıtpıtlardım. Hem kalp atışı sesi hem de hafıf sallantı hissi versin diye.

Happiest baby on the block ın 5 “S” si
Swaddling : Kundaklama
Side/stomach position: Yan yatırma
Shushing Sounds: ŞŞŞŞşşş sesi
Swinging: Sallama (Ayakta sallama değil, metod farklı)
Sucking: Emme

Bebeğiniz uyurken müzik yazımda önerdiğim CD ler arasında The Happiest Baby “Super-Soothing” Calming Sounds CD si de var.

Uyari: Mahallenın en mutlu yumurcağı bebekler için değil, 1-4 yas arasi “toddler” için olanmış. İlgi ve bilinize…

 

Mahallenin En Mutlu Yumurcağı
Dr. Harvey Karp

Etiketler: , , ,

«       |       »
"Mahallenin en mutlu yumurcağı" için 6 Yorum yapılmış.

 1. Anonymous says:

  paylaştığınız herşey için sonsuz teşekkürler…

 2. k.i.s.d. says:

  Sevgili pratik anne, seni benim bloğuma bıraktığın yorumu takip ederek buldum, ve bulduğum için çok mutlu oldum.

  Anne olmamama hatta anne adayı bile olmamama rağmen, her halde kadınsı bir içgüdüyle, bloğunu sürekli okuyorum. Ne kadar öğretici olduğunu anlatamam. Yazılarını çok faydalı buluyorum, hamile arkadaşlarıma tavsiye ediyorum.

  Ben de 2009 baharında anne olmayı planlıyorum. Umarım o zaman hala yazıyor olursun, en azından şimdiki yazılarını print edip kitapçık yapsam bana oldukça faydalı olur. Müsaade edersen tabii ki?

  Sevgiler.

 3. pınar says:

  verdiğiniz bilgiler çok faydalı. keşke bunları yağmur ilk doğduğunda biliyor olsaydım.

  siz gerçekten pratik bir annesiniz:)

 4. Anonymous says:

  blogunuzu bana k.i.s.d. tavsiye etti, cok basarili bir blog, insanlara faydali olmak dunyanin en onemli seyi bence…teknoloji insanlara boyle firsatlar da sunuyor, siz bunu cok guzel degerlendiriyorsunuz…

  takipteyim,

  yasemin

 5. Pratik Anne says:

  ben tesekkur ederim, gelip vakit ayirip okudugunuz icin.

 6. Anonymous says:

  ben bu cd’ler turkiye de var mı diye merak ediyorum???

Bir Yorum Yazın