Kış aylarında D vitamini takviyesi

Jan 22, 2012 - 2 Yorum

D vitamini yağda çözünen ve çok ama çok az gıdasal kaynaktan alabildiğimiz bir vitamin. Hem yetişkinler, hem de çocuklar için çok önemli. Özellikle kemik sağlığı ve bağışıklık sistemi için çok gerekli ve faydalı. Kemik sağlığı için bir diğer önemi, kalsiyum emilimini artırmasından ileri geliyor.

En temel D vitamini kaynağı, deri yoluyla alınan güneş ışınları. Daha doğrusu, derimiz güneş ışını gördükçe vücudumuz kendisi D vitamini üretiyor. Bu yüzden özellikle kış aylarında D vitamini seviyesinde düşme olabiliyor ve yazın da çok güneş görmüyorsanız D vitamini eksikliği oluşabiliyor. 35 derece enlemin kuzeyinde yaşayanlar, güneyde yaşayanlara nazaran bu durumdan daha fazla muzdarip olabiliyorlarmış.

Özellikle kış aylarında kendinizde halsizlik, moralsizlik, motivasyonsuzluk hissediyorsanız, başka bir sağlık sıkıntınız yoksa D vitamini eksikliğinden muzdarip olma ihtimaliniz olabilir. Üstüne üstlük son zamanlarda yapılan araştırmalarda, D vitamininin, kan şekerini de düzenlediği ortaya çıkarıldığı için durup dururken ortaya çıkan halsizlik ve açlık da D vitamini eksikliğinden olabilir.

Hamilelikte ve emzirme döneminde de D vitamini de çok önemli. Hamilelikte alınan D vitamini takviyesin hamilelik diyabeti ve preklempsiya riskini azaltıyor. Yaz mevsiminde mümkün mertebe, güneş ışıklarının dik olmadığı saatlerde ve kaliteli güneş kremleri kullanarak güneşe çıkın.

Artık pek çok doktor bebeklik döneminde, 6. aydan sonra bebeklere D vitamini takviyesi tavsiye ediyor. Bizim doktorumuz da etmişti. Bunun sebebi yine yukarıda listelediğim, özellikle kuzey kürenin kuzeyinde yaşayan, devamlı içerilerde hapsolduğumuzdan güneş göremediğimiz için D vitamini eksikliği olan annelerin sütünden geçen D vitamini eksikliği sonucu oluşabilecek kemik gelişimi geriliği ve hatta raşitizm riskini ortadan kaldırmak.

Yiyecek olarak D vitamini kaynakları:

 • Somon, tuna, uskumru gibi balıklar
 • Balık yağları
 • Ciğer eti
 • Yumurta sarısı
 • Tereyağı

Amerika’da abuk subuk her içeceğin içinde “D vitamini katkılı” yazıyor ama ben onları pek sallamıyorum. Bu yukarıdakilerin hepsinden her gün yeseniz bile günlük ortalama D vitamini değerini pek karşılamıyor.

Bebekliklerinden itibaren çocukları, doktorun da önerisi üzerine, yazın, güneşin eğik olduğu saatlerde soyup güneşlendiriyordum. Kışın doktorun tavsiyesi üzerine D vitamini damlası takviyesi yapmıştık. Yukarıda listelediğim gıdasal kaynakları dengeli olarak haftalık beslenmemizde olmasına özen gösteriyorum. (Ciğer eti pek nadir) Bunun üstüne, çocuklara kış aylarında özellikle “bağışıklık” konusunda yardımcı olması açısından balık yağı ile D vitamini takviyesi yapıyorum. Kendim de alıyorum.

Önemli not: Bu yazı bilgilendirme amacı ile yazılmıştır. D vitamini ve kaynakları ile ilgili bilgiler için internette bulunan güvenilir tıbbi kaynaklar kullanılmıştır. Kendiniz ve çocuğunuz için ilaç ve vitamin kullanımı konusunda doktorunuza danışmanızı tavsiye ederim.

 


Etiketler: , ,
Kategoriler: Beslenme, Sağlık, Sağlık

«       |       »
"Kış aylarında D vitamini takviyesi" için 2 Yorum yapılmış.

 1. SedaSD says:

  Pratikanne, kullandigin preservative-free, olabildigince dogal bir D vitamini markasi varsa paylasir misin? Benim ufaklik icin. Bu aralar iyice huy geldi, cocuklara vitamin bile veremez oldum,herseyin icinde birseyler var kaygisiyla. Bir iki marka buldum Amazon’dan ama hala emin olamiyorum..

 2. ayşe says:

  ben möllers omega 3 kullanıyorum. D vitamini yönünden de zengin olduğu için onu tercih ettim.

Bir Yorum Yazın