Emzirme 2 – Doğumdan sonra ilk tecrübe

Jul 28, 2007 - 7 Yorum

Her hamişin dört gözle ve merakla beklediği bir olaydır yavrusunu emzirmek. Annenin 9 ay içinde büyüttüğü hissettiği canı doğduktan sonra tekrar birbirine bağlayan bir bağdır. O duyguyu yaşamadan tarif etmenin imkan var mı emin değilim ama insan hakikaten inanılmaz büyüklük ve ululuk duygusuna kapılıyor. Annelik mi diyeyim sahiplenme mi bir yoğunluk geliyor insanın üzerine. Ufacık bir canlının size ne kadar muhtaç olduğunu görüyorsunuz.

Bebeğini emzirmenin hayali başka oluyor, tecrübesi başka oluyor. Ne kadar söyleseler de sütün geç gelmesi endişe yaratıyor. Meme uçlarının alışık olmadığı o 10 kaplan gücündeki emme gücünün yarattığı acı hatta fiziksel yaralar, bebek doydu mu doymadı mı endişeleri, bu böyle sürüp gider. Sağolsun hormonlarında desteği ile böyle borsa gibi inişli çıkışlı bir tecrübe oluyor.

Anne sütü veren, veremeyen, az veren, çok veren çeşit çeşit tecrübe var. Benim şahsi kanaatim, çok aşırı yüksek bir beklenti içine girmemek, rahat olmak, zorlukların olabileceğine ve atlatılabileceğine inanmak, her zaman bu yolculuğu daha kolaylaştırıyor. Ne kadar sabit fikirle “şunu yaparım, bunu yaparım” diye bir hazırlık ve beklenti içine girilirse hayal kırıklığı olasılığı o kadar artıyor. Esnek ve sabırlı olmak lazım.

Öncelikle ne kadar ders alırsanız alın, kitap okursanız okuyun, sağdan soldan bu gibi bloglardan okursanız okuyun, bebeğinizi elinize aldığınız anda herşey siliniyor. Bisiklete binmeyi kitap okuyarak öğrenme örneği bunun yanında hafif kalıyor. Bir kere bebeği nasıl tutacağını zaten bilemiyor insan. Sonra bebeğin memeyi kavrayışı, bebeğin glukları vs. En en büyük yardımcınız
a. hastanedeki bebek hemşireleri
b. hastanedeki emzirme uzmanları
olacak.

Doğuma girer girmez eşiniz veya ailenizden biri doğumdan sonraki ilk gün için bir emzirme uzmanından randevu alsın ve emzirme uzmanını eve gitmeden en az 1 kere görün.

Hamilelik sırasında sürmeye başlayacağınız lanolinli (Lansinoh markayı tavsiye ederim) meme kremini doğumdan sonra tekrar hemen kullanmaya başlayın. Hastane çantanızda lanolinli krem, emzirme sütyeni bulunsun. Emzirme pedine henüz gerek olmayacak.

Bu serinin devamı:
Emzirme 1 – Mucize anne sütü
Emzirme 3 – Doğru emzirmenin ipuçları
Emzirme 4 – Rahat ve sağlıklı emzirme duruşu
Emzirme 5 – Anne sütünü artırmak
Emzirme 6 – Olası Problemler ve Çözümleri
Emzirme 7 – Anne sütünü saklamak
Emzirme 8 – Saklanan anne sütünü ısıtınca bozuk kokuyor
Emzirme – Soru Cevap


Etiketler: ,
Kategoriler: Emzirme

«       |       »
"Emzirme 2 – Doğumdan sonra ilk tecrübe" için 7 Yorum yapılmış.

 1. www.edasuner.com says:

  ne yüce bir duygudur kim bilir

 2. zeyneperis says:

  Göğüs pedi değil de ben, göğüs kalkanı tavsiye ederim. Hem meme başının nem ile daha fazla tahriş olmasını engelliyor hem eğer delikli başlığı takarsanız meme ucunu vakumlayarak dayanıklı hale getiriyor hem de en değerli sütlerin en baştan itibaren birikmesini sağlıyor. (Avent marka olanda iki başlık tipi var.)

  Ben çok faydalandım. Tek desavantajı zaten sütten devleşmiş memelerin bir de bu başlıkla iyice devasal olmasıdır. O da estetik bir kaygıdır. Sanırım bu kalkanlar nedeni ile emzirmede ağrı sızı sorun yaşamadım. Halen de emziriyorum.
  Bir de bu kalkanların mutlaka hastane çantasında olması lazım. Süt gelmeden tabii doğumdan sonra takarsanız ilk en değerli sütleri toplama şansınız olur.

  Hayırlı olsun ikinci..Tebrikler
  Ayşegül

 3. Açalya says:

  O kalkanlari bilmez miyim beeeeennn Aysegul! Onlar olmasa ikimiz de perisandik simdi…kalkansiz deniyorum, iciyor iciyor iciyor, sonra bir ara sut gelmedi mi basiyor yaygarayi, bir daha da almiyor memeyi. Kalkani takiyorum hemen, kopek baligi gibi saldiriyor yine…Sirf bu kalkandan kurtulayim diye emzirme uzmani ile gorusecektim, baktim olacak gibi degil, saldim cayira (kalkana) cork cork icsin, yoksa mizmiz mizmiz emiyor kalkansiz. Hic olmazsa meme ucum tahris olmuyor, acimiyor, bol bol da sut iciyor kalkanla.

 4. Pratik Anne says:

  Aysegul ve Acalya,
  Bahsettiginiz sey Nipple shield herhalde. Ben hic denemedigim icin bilmiyorum. yazdiginiz icin cok sagolun.

 5. Anonymous says:

  bu göğüs kalkanları ile nasıl emziriliyor anlamadım nilgün

 6. Minik Patikler says:

  Kalkan ben ucuna süt toplayan olarak biliyordum ve çok faydasını gördüm ohh içine şıkır şıkır dolardı sütler, at buzdolabına. Yanlışlıkla eğilirsen falan şşıırrr diye yere dökülürdü ama 🙂 Sİlikon uclardansa bayıla bayıla takmıştım kurtarıcı olmuşlardı ta ki doktorumuz bana doğru emzirmeyi gösterene kadar, ne zaman doğru emzirmeye başladım yaralara rağmen acısız emzireye o zaman başladım diyebilirim.

  http://www.bebekmarket.com/magaza/product_info.php?products_id=938 kalkan buydu,

  silikon ucsa su,

  http://www.bebekmarket.com/magaza/product_info.php?products_id=183

  avent marka olanda bebeğin yanağı ve burnu anneye değdiği için daha çok sevmiştim ben.

 7. Esra says:

  Emziren anneler bilirler, emzirecekler de yakında öğrenirler emzirilmeyen diğer göğüsten de süt akıntısı olur. Hatta ilk zamanlarda fışkırarak çıkış olur.Sonra bu hız yavaşlayarak azalır.

  Her yönden zengin ve çok değerli olan kolostrum dahil akan her bir damla anne sütünü korumanın artık mümkün olduğunu söylemek istiyorum. Çünkü Milkies Milk-Saver adlı bir ürün Türkiye'ye geldi.

  Amerikalı bebek hemşireleri tarafından yaratılan Milk-Saver'ın kullanımı çok kolaydır.
  Emzirilmeyen taraftaki sütyenin içine emzirmeye başlamadan önce ürün yerleştirilir. Milk-Saver,göğüsten serbestçe sızıp akan sütü saklayacaktır. Aynı biberonlar gibi bulaşık makinesinde yıkanabilir,hijyen amacıyla suda kaynatılabilir.Uzun ömürlü,dayanıklı ve ekonomiktir.

  Göğüste emzirmekten oluşmuş yaraları bulunan hanımların meme uçlarının kuru kalmasına olanak tanımayan dolayısıyla iyileşme sürecini geciktiren göğüs pedleri yerine bu dönemde Milk-Saver kullanarak iyileşme süreci hızlandırılabilir.

  Bunlar gibi anneleri emzirmeye teşvik etmek ve bu güzel süreci kolaylaştırmak için birçok yararı vardır.İşe başlayınca doğal olarak annelerin sütlerinde azalma görülmektedir.Pompalarla sağılan sütler saklanıp sonra bebeğe verilmektedir.Bu eşsiz ürün sayesinde hiç zahmetsiz anneler sütlerini depolayabilir,aksi halde göğüs pedleriyle atılıp gidecek olan extra süte sahip olurlar ve işe döndüklerinde yada emziremeyecekleri zamanlarda depolanmış olan sütlerinden kullanabilirler.

  Sevgiler,
  Esra

Trackbacks/Pingbacks

 1. Emzirme 1 – Mucize anne sütü | Pratik Anne
 2. Emzirme 3 – Doğru emzirmenin ipuçları | Pratik Anne
 3. Emzirme 5 – Anne sütünü artırmak | Pratik Anne
 4. Emzirme 6 – Olası Problemler ve Çözümleri | Pratik Anne
 5. Anne sütünü saklamak | Pratik Anne
 6. Emzirme 8 – Saklanan anne sütünü ısıtınca bozuk kokuyor | Pratik Anne

Bir Yorum Yazın