Şartlı öğrenme ve alışkanlıklar

Aug 24, 2011 - 5 Yorum

Çocuklara birşeyi yaptırmanın en kolay yolu o fiili alışkanlık hale getirmek ve sonuçta şartlı refleks şeklinde öğretmektir. Evet ilk başlarda zor olur ama tekrar ede ede artık siz de çocuğunuz da o fiili içselleştirirsiniz. “Oğlum yapsana, etsene” demenize gerek bile kalmaz.

Bizim yıllardır süregelen yatırımlarımız sonucu, şartlı refleks olarak yerleşen alışkanlıklar listemiz şöyle:

1. Sabah kalkınca tuvalet ve üstünü değiştirme. (Kımılnaz hala daha nazlanarak tuvalete gidebiliyor ama üst değiştirme konusunda oldukça iyi bir performans yakaladık)

2. Evden çıkarken tuvalete girme.

3. Eve gelince elleri yıkama. (Hele Kıpırcan bu konuda hepimizden çok iyi) Eve gelince üst baş değiştirme konusunda çalışmalarımız hala devam ediyor.

4. Pabuç giyerken veya çıkarırken yere basmama.

5. Akşam yemeğinden sonraki süreç, meyve, tuvalet, gününe göre banyo, pijama, diş fırçalama, kitap/hikaye, uyku. Bizim unuttuğumuzu çocuklar hatırlatıyorlar.

6. Her akşam yemeğinden sonra tuvalete oturup k.aka yapılması. Çocuklara da rahat (özellikle kabızlık riski yüksek çocuğunuz varsa), biz de rahat. Sistemleri de alıştığı için yer farketmiyor.

Bu şartlı alışkanlıklar özellikle heyecanlı çocuklarda uyum sağlama, dikkat dağılma ve inat etme özelliklerine karşı birebir merhem görevi görüp çocuklarınıza yap veya yapma diye takılmış plak gibi söylenip durmanıza da çaredir.

 

 


Etiketler:
Kategoriler: Eğitim

«       |       »
"Şartlı öğrenme ve alışkanlıklar" için 5 Yorum yapılmış.

 1. jasmingreentea says:

  şartlanma bu konuda tek çözüm size katılıyorum. yoksa en basit “task”ler bile hadi’lemeyi gerektiriyor. yalnız ben şartlandığını düşündüğüm konularda hala zaman zaman zorlanıyorum özellikle 5.5 yaşındaki oğlumda (kızlarda sanki daha kolay oluyor bu işler, henüz 1.5 yaşındaki ufaklığımızdan gördüğüm kadarıyla). siz nasıl şartlandırıyorsunuz/şartlandırdınız acaba?

  • Pratik Anne says:

   Biz birseyi devamli tekrarlattiriyoruz ve yaparken de lafla yanina “karsidan karsiya gecerken el tutulur”, “eve gelince el yikanir”, “yemekten once abur cubur yok” diye hep soyluyoruz. Istisnasi yok kesinlikle. Bakmayin oglan 6, kiz 3.5 yasinda ama biz ne kadar tekrar etmekte istikrar gosteriyorsak onlar da her seferinde “bu sefer farkli olur mu?” diye sanslarini denemekten kacinmiyorlar.

 2. Bezen says:

  bizim kiz nefret ediyor elini yikamaktan ve yikamamak icin ne yapiyor? disari cikmayi reddediyor. yaklasik 2 aydir bahceye cikaramiyorum, parka bile gitmek istemiyor. neymis gelince elini yikamak istemiyormus. pek dertliyim bu el yikama konusunda bu ara. sabunu sen sec dedim ona da hayir dedi, hic sabun istemiyormus.

  • Pratik Anne says:

   Hmmm, enteresan bir durum. Bu durumda sabunlu islak mendil gibi alternatif ise yarar mi acaba? Sorun sabun mu, su mu? Sivi sabun? Birseye karsi hassasiyet olmus ama ne? Yazik koca yaz evde gecer mi? Hay Allah. Umarim en kisa zamanda asarsiniz.

 3. ömür says:

  Benimde kızım 4 yaşında.Bizde konuşa konuşa belli bir düzene alıştı.Yazdığınız şeyleri artık biz söylemeden yapıyor tabi bu da bizim için büyük bir rahatlık oluyor.herkese tavsiyem sabırla bunu uygulayın sonra çok rahat edeceksiniz.

Trackbacks/Pingbacks

 1. Bir kerecikten birşey olmaz (mi?) | Pratik Anne

Bir Yorum Yazın