Geniz eti ve bademcik ameliyati

Dec 08, 2010 - 14 Yorum

Kıpırcan’ın bademcik ve geniz eti alma ameliyatı olalı 1 ay oldu. Şimdi detayları paylaşabilirim.

EN ÇOK SORULAN SORU
Neden geniz eti ve bademcikleri tamamen aldırma ameliyatına karar verdiniz? Önlem olsun diye mi?

Bu kararımız neredeyse 3 senedir süren, Chicago’da zaten soğuk geçen kış mevsimlerini bize dar eden problemleri aşmak için denediğimiz modern tıbbın ve homeopatik tıbbın tüm imkanlarının hiçbir olumlu sonuç vermemesi sonucunda vardığımız SON ÇARE idi. Kesinlikle önlem değildi.

PROBLEMLER, SEMPTOMLAR
Sonbahardan kışa geçerken başlayan ve bitmeyen burun akıntısı ve tıkanıklığı, bunun yol açtığı kronik kulak enfeksiyonu, geniz akıntıları ve yarattığı gece öksürükleri, gece horlamaları, hormalanın neden olduğu uykusuzluk ve uykuyu tam alamama, dolayısı ile yorgunluk, gözlerin altında morluk, yorgunluktan kaynaklanan huysuzluklar, kulak enfeksiyonundan kaynaklanan ateş, dengesizlik, huysuzluk ve duymasına ve dil gelişimine ket olur mu endişesi.

DENEDİĞİMİZ ÖNLEMLER VE TEDAVİLER

Özellikle ben ve eşim problemin ana kaynağının burun akıntısı olduğuna inandığımız için buna yönelik:
* Alerjist kontrolleri – alerji yok dendi
* Nasonex kullanımı – hiç bir halta yaramadı
* Evde alerji kaynağı olabilecek peluş hayvanların yıkanması veya yatak odasından çıkarılması
* Isıtma sisteminin kontrolü (duct ve ventler)
* Kışın ağzı burnu kapama (her ne kadar soğuktan hasta olunmayacağına inansam da)
* Bağışıklık sistemini güçlendirdiği iddia edilen şuruplar, kefir, sağlıklı bir diyet
* Burun akıntısı ve geniz akıntısı geçsin diye Neti Pot
* Burun akıntısı kulak enfeksiyonuna çevirmesin diye burun tıkanıklığına karşı deneyebileceğimiz her tür tedaviyi (Link listesi en altta) denedik.

Kulak enfeksiyonlarını önlemek için arkadaşların tavsiyesi üzerine 2010 kışında Osteopath bir doktora düzenli olarak gittik. Bu süreçte 3 kere kulak enfeksiyonu oldu. Adamcağızın kendisi sonunda “Hayret etmekle beraber belliki tedavi bir işe yaramıyor. Bence artık gelmeyin.” dedi. Doktor bazı sinir uçlarını stimule ederek ve kulak borularının çevresine masaj yaparak kulak içine kaçmış olabilecek sıvının daha rahat boşaltılması için çalışıyordu. Tavsiye eden arkadaşımın oğlunda tedavi işe yaramış ama bizde olmadı işte.

Kulak enfeksiyonu dönemlerinde ki bu geçen kış 5 kereydi sanırım Kıpırcan hep antibiyotik almak durumunda kaldı.

AMELİYATA DOĞRU
Bahar başında kulak enfeksiyonları ayyuka çıkınca KBB ye gözüktük. Ben hep geniz etinden şüpheleniyordum. Röntgende orta büyüklükten az büyük çıktı. Kulak tüpü takılsın ve geniz eti alınsın dendi. O ara nasıl olsa yaz geliyor, burun akıntısı biter ve yazın Türkiye’ye gidince kulak tüpü ile, deniz havuz dert olmasın diye sonbahar başına beklemeye karar verdik.

Baharla beraber kulak enfeksiyonları bitti, kronik bademcik enfeksiyonu başladı. Yazın ortasında bile bademcikler durup durup ateş çıkardı başımıza.

Uludağ Üniversitesinde benim de ufakken geniz etlerimi alan doktor amcam çıplak gözle göremeyeceğiniz bir hızla Kıpırcan’ın burnuna endoskopik aleti sokup çıkardı ve geniz etinin büyüdüğü olduğu teyid edildi. Kıpırcan anlayamadı bile ne olduğunu.

Amerika’ya dönünce her ay tekrarlayan bademcik şişmeleri ve inanılmaz artan horlamalar devam edince hem buradaki, hem Türkiye’deki KBB ciler ve ebeveyn olarak biz bademcik ve geniz eti ameliyatında birleştik. Artık 5.5 yaşında olduğu ve kulak boruları büyüdüğünden kulak tüpünden vazgeçildi.

AMELİYAT YÖNTEMİ
Geniz eti operasyonu tek tip ama bademcik ameliyatlarında değişik metodlar mevcut. Birinde bademciklerin tamamı alınmayıp içi ufaltılıyor. Bu tedavinin iyileşme süreci daha kısa ve kolay. İleride çok düşük bir olasılık da olsa tekrar şişme ihtimali var. Bir de tamamen alınması yöntemi var. Kıpırcan’da tamamen alındı. Benim anladığım genelde her doktorun uzmanlaştığı ve rahat ettiği yöntemi oluyor ve onu tercih ediyor. Yoksa birinin öbürüne göre çok aşırı avantajı veya dezavantajı yok.

AMELİYAT ÖNCESİ
Normalde yaptığımız herşeyde önceden Kıpırcan’ı anlatarak hazırlamamıza rağmen bu sefer hiçbirşey anlatmadık. Sadece o gün sabah, doktora gidip boğazına bakıp biraz temizleyeceğini ve horlamaları ile boğaz ağrısının geçecesini söyledik. Bunun sebebi, annemin ve babamın tavsiyesi ile çocuğa tam anlamayacağı şeyler verip, günler öncesinden kafasında senaryolar kurup endişelenmesine mahal vermemekti.

AMELİYAT GÜNÜ
Ameliyat günü hastaneye normal kontrole geliyormuş gibi geldik. Odada hemen televizyonu açınca ameliyat önlüğünü pek vızıldanmadan giydirdik. Hemşireler, doktorumuz ve anestezist gelip ne olacağını anlattı ama Kıpırcan pek kulak asmadı. Hatta anestezist Kıpırcan’ı götürürken hiç ses çıkarmadı. Fakat sonradan doktorumuzun bize söylediğine göre ameliyat odasına girdiğinde bizim gelmeyeceğimizi çakınca olay çıkmış. O ana kadar inanılmaz sakin olduğu için doktor, anestezist ve hemşireler de şaşırmış. Yoksa anestezistten ilk ilaç verilirken yanında olmamızı isteyebilirdim.

Ameliyata girerken ben biraz uyuştum ama sonra kafamı dağıtmak için bekleme salonunda kendimi internete verdim. Annemlere naklen yayın yaptım. Uyuması, ameliyat ve uyanması ile toplam 1 saat demişlerdi. Ben Skype’ta daha yarım saat daha buradayız derken doktor karşımda dikilmişti. Allah biliyor ya, “niye erken geldi? birşey mi oldu?” diye saniyenin binde biri kadar bir anda 10 kere kalp krizi geçirdim. Kadın “ameliyat bitti” deyince denizanası gibi sinirler alınmış vaziyette rahatladım.

AMELİYAT ÇIKIŞI
Biz yine uyanması sürer diye tam yerimize yerleşmişken hemşire çağırdı ve nekahat bölümüne yavruşun yanına gittik. Daha ameliyathaneden çıkarken uyanmış anesteziden. Oğlum benim, uykuya dalarken kafasına ne takmışsa, uyanınca ilk onu hatırladığı için uyurken başladığı olaya uyanınca da aynen devam etmiş. Biz gittiğimizde oldukça içli ağlıyordu. Etrafına kafasını demirlere çarpmasından diye plastik koruma koymuşlardı.

Ben hazırlıklı gittiğim için hemen laptopu çıkarıp Arabalar filmini açtım. Eline bir popsicle (Buzz marka meyveli dondurma) tutuşturduk. Dilinde oldukça belirgin metal izi vardı. Acıyor deyince hemşire kuvvetli bir ağrı kesici verdi. Öyle öyle sakinleşti. O gün hastanede aralıksız film, TV, çizgi film seyrettiği ve daha önce hiç yemediği soğuk jöle, hiç içmediği meyve suyu ve soda cinsi şeyler ve bol bol popsicle verdiğimiz için halinden gayet memnundu. Ameliyat sonrası gözlem sürecini de geçirince akşam eve geldik.

EVDE İYİLEŞME SÜRECİ
Ameliyattan sonra 1 hafta okul yok ve iki hafta aktif etkinlik yok dendi. Biz 2 hafta okula göndermedik. Bu açıdan bu işi yuva döneminde yapmamızın avantajı oldu, okulu kaçırmasının çok büyük problem olmadı.

2 hafta+ boyunca günde 3 posta dondurma ve soğuk meyveli içecek yiyip içmenin tadını çıkardı. Ağrısı için verdikleri ağır ilacın tadı eklenen tatlandırıcıya rağmen acı idi. O yüzden, çok da acıdan şikayet etmiyor diye ikinci gün Tylenol’a geçtik ama sonra geceleri uyanınca ve bunun acıdan olduğunu farkedince, biraz zor da olsa kuvvetli ağrı kesiciyi en azından uykudan önce ve gece verdik. İlk iki gün çorba ve püre yedi, sonra yumuşak sebze yemeklerine geçti. Katı ve çıtırlı yiyecekleri uzun süre yokettik.

İlk günler neredeyse hiç şikayeti olmadı. Oldukça hayret ettik ve sevindik. Ameliyattan yaklaşık 5 gün sonra ağrıları arttı ki tamamen alınma metodu ile yapılan bademcik ameliyatlarında bu beklenir diye bize kağıt vermişlerdi. Bu dönemde bir hafta kadar biraz şikayetleri oldu ve kuvvetli ağrı kesici ile rahatlatmaya çalıştık. Sebep yara yerlerinin kabuk tutup kabukların düşme süreci idi.

Ameliyat kolaydı ama her ameliyat gibi özellikle narkozun yan etkisi oldu. 1 hafta boyunca hem acıdan hem de bizce narkozun artçı etkisinden, geceleri kabuslarla (night terrors) uyandığında çok zor teskin edebildik. Neyseki sonra bu da geçti.

Ameliyattan sonra 2 hafta kadar horlamaları devam etti. Hatta bir ara bayağı rahatsız ediciydi. O dönem eşim de sağolsun sabahları erkenden işe gitmesine rağmen gece beraber nöbete durduk. Hemşireler ameliyattan dolayı enflamasyonun neden olduğu horlamalardır, iyileşince horlamalar da bitecek dediler (aynen öyle oldu).

ŞİMDİ
Allah’a şükür yukarıda yazdığım problemlerin tamamı geçti. Maaşallah. Zaten bu ameliyatı olmuş herkesten ve çocukları geniz eti ve(ya) bademcikleri aldırmış anne ve babalardan ameliyattan sorna çok rahatlayacağını belirten olumlu geri bildirim almıştım. Gerçekten de öyle oldu. İnşallah da böyle devam edecek. Ben buna inanıyorum.

Hepimizin çocukları sağlıklı, sıhhatli ve mutlu olsun. Tek temennim bu.

Önemli Not: Bu yazdıklarım bizim çocuğumuza özel semptomlar, ebeveyn olarak düşüncelerimiz, durumlarımız ve kararlarımızdan ibarettir ve bilgilendirme amacı ile yazılmıştır. Hiçbir şekilde tavsiye niteliğini taşımaz ve doktor tavsiyesinin yerini tutmaz. Lütfen benzer şikayetleriniz için muhakkak doktorunuza danışınız.

Konu ile ilgili diğer yazılar:
Bebek Sağlığı – Bebeklerde kulak iltihabını engellemek
Bebek Sağlığı – Burun akıntısı ve tıkanıklığına karşı
Bebek Sağlığı – Nezle ile savaş
Burun tıkanıklığı için Neti Pot, nam-ı diger Aladdin’in Lambası
Çocuğuma burnunu sümkürmeyi nasıl öğretirim?


Etiketler: , , , , ,
Kategoriler: Sağlık

«       |       »
"Geniz eti ve bademcik ameliyati" için 14 Yorum yapılmış.

 1. Seni Keşfettim says:

  Aynı badireleri bizde atlattık, sizi çok iyi anlıyorum,ameliyattan sonra yine hastalanıyor ama en azından antibiyotik ve serum almadan atlatabiliyoruz.Çok geçmiş olsun.

 2. Chido's says:

  Cok gecmis olsun ne guzel atlattiniz artik maasallah Kipircan'a.
  Ece'de de geniz eti var geceleri horlamaya basladi yemek yerken hep agzi acik tv seyrederken hep agzi acik cok uzuluyoruz doktoru 2,5 yasina kadar beklemeliyiz dedigi icin Nisan'i dort gozle bekliyorum cocugu cok zorluyor bu rahatsizlik insaallah biz de en kisa zamanda kurtuluruz.

 3. Öykücü says:

  Ben de 7 yaşında bademciklerimi aldırmıştım.Ama benim canım o kadar yanıyordu ki meyve suyu filan içmek işkence gibiydi.Odaya kasayla meyve suyu geliyordu ve ben ağlıyordum, susamak bile zulümdü.Halbuki bol bol dondurma yiyeceğim hayaliyle ameliyat olmuştum:))

 4. yeliznuriyecan says:

  bende geniz eti ve bademcik olacağım ve çok heyecanlanıyorum oleeeeeyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy

 5. Ayşegül says:

  Oğlum bir gün önce geniz eti ve bademcik ameliyatı oldu.Benim de kafamda soru işaretleri vardı fakat internetten gerekli bilgileri okuyunca rahatladım.Size teşekkür etmek istiyorum neden mi Oğlumda hala horlama var ve bu durum beni çok endişelendirdi Ama sizin yazınızı okuyunca bunun normal olduğunu öğrendim Oysa uzmanların yazılarında bu konuda herhangi bir bilgiye rastlayamamıştım.Tekrar teşekkür ediyorum. Sağlıklı kalın.

 6. nuriye nur says:

  erkek kardeşim geniz eti ve bademcik ameliyatı oldu.ameliyattan bağıra bağıra cıktığında cok korktuk fakat yazıyı okuyunca içimize soğuk sular serpildi.İnşallah kardesimde atlatır.Allah razı olsun..

 7. mehmet says:

  oğlum 6 yasında b29 ocak 2012 tarihinde istanbul çapa tıp fakültesinde bademcik ve geniz eti ameliyatı olacak…ameliyat ettirmemek için çok uğraştım ama 2012 yılında 25 defa hastaneye gittiğimi görünce ameliyattan başka çarenin olmadığını düşündüm…çok tuhaf duygular içerisindeyim umarım hersey güzel gider de ameliyat sorunsuz geçer…herkesin çocuğuna acil şifalar diliyorum…

 8. can says:

  Ben polis memuruyum doğuda görev yapıyorum bu 2012 ve 2013 yılı bana zehir oldu oğlum 7 yaşnda bu şarka geleli 8 ay oldu yarısından fazlasını hastanede geçirdim. sorun Bademcik şişmesi en son bademcik ve geniz etinide aldırdık ancak yaklaşık 1.5 ay geçti ameliyattan sonra şimdide grip illeti başladı öksürüyor ne yapacağımı şaşırdım. herhalde bu seferde alarji durumları başladı. Allah ben ve benim gibilerin yardımcısı olsun.

 9. salih turgut says:

  Bizde doktor tavsiyesi ile 10 günde bir antibiyotik tedavisi ile iyieşen kızıma geniz eti ve bademcik ameliyatı yaptırdık zor bir ameliyat iyileşme süreci de zor sonuç olarak burnundan nefes alabiliyor artık ama amelyattan sonra 2 defa enjeksiyonlu antibiyotik tedavisi gördü bu sonucu görünce amelyatı yaptırırmıydım bilemiyorum.

 10. dilek says:

  öncelikle geçmiş olsun benimde 5 yaşında bi kızım var kışın daha yoğun olmak üzere yaz kış üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyor. artık çocuk doktorunun ayda 2 kere verdiği antibiyotiklerden sıkılıp bugün kbbye gittim hem geniz etinin hem bademciğinin alınması gerektiğini söledi ne yapacağımı şaşırdım geniz eti alınacak tamam ama bademcik konusunda kararsızım bana bi tavsiyede bulunursanız çok sevinirim

 11. dilek says:

  anladığım kadarıyla sizde bursalısınız bana bi kbb uzmanı önerirseniz çok memnun olurum sabit bey çok iyi bi doktor ama benim bir hekim tavsiyesine daha ihtiyacım var

 12. Erkan says:

  Paylaşım çok faydalı olmuş. Ameliyat sonrası horlama küçük dilin metal sürtünmeleri Yüzünden şişmesi sebebi ile olabilir Demişti doktor. Halen devam ediyor horlama 3. Gün beyazlıklar 1. Gün de başladı. Doktor bunun için iyi demişti. Ağzında tükürük birikiyor ve tutunamayarak. Geceleri özellikle hırıltılı bir ses geliyor. Onun için doktor tükürükle ilişkili bir hırıltıdır dedi. 6 saatte bir Ağrı kesici şurup parasetamol etkin maddeli veriyoruz. Antibiyotik de veriyoruz, herkese acil şifalar…

 13. Zeynep says:

  Cook tskler gunlerce bende yasadiklarimizi yasayan aile varmi diye netten arastiriyordum.genız amelıyatı oldu oglum belkı bademcıkde alınacakdı ama ınfectıonlu oldugu gorunce yapılmadı.antıbıotık yazıldı ve agrıkesıcı kullandım ,morfinde verdiler ama kullanmadim,beni korkutan asiri horlama,uykuda kisa surede olsa apne ameliyat sonrasi korkuttu,su an bir hafta oldu sanki azalma var.antibiotik verdiler ama viralmis infectionu ona cok ofkelendim bosuna niye yazdilar diye.Allah herkese sifa versin

 14. asya nas etçi says:

  mrb dr bey bundan 10 ay once genız etı amelıyatı olduk 5 yasında e 10 ay sonra bademcik amelıyatı olduk ilk gunler ılacını bıle ıcıremedik agzını acmadı konusamdı agzında tukruk bırıkır peceteye alırdık akabınde dr aradık kontrole gıttık agız ugusturucu bı ilaç hazırlattı eczaneden onu damlattık agzına acı duymasın dıye fakat dili bembeyaz kaymak gıbıydı konusamıyordu şimdi bi kaçgündür yemek yıyp sıı alıyor fakatburnundan sıvı ve yemek artıkları gelıyo bu bızı korkutuyo kalıcımıdır bu yoksa gecermı bılgılendırısenırız seınırım tesekkur ederim

Bir Yorum Yazın