Çocukların su içmeme problemi

Dec 09, 2010 - 9 Yorum

Çocuklar ufaktan beridir ne kadar su içtiklerine özellikle dikkat etmek gerektiğini biliriz. Ana Kıpırcan’a bakarken, oynadığında susadığı aklına gelmez veya sormaz diye erişilebilir yerlerde hep taze bir bardak su bulundururdu. Yazın da sık sık gün içi susadınız mı diye sorarız.

Su aslında. Çok basit, susayınca içer değil mi? Olmayabilir.

Son zamanlarda Kımılnaz’da su içmeme durumu gözleme başlamıştık. Suyu ya ucundan yudum yudum içiyor veya çok susamazsa hiç istemiyordu. Süt veya meyve suyu içiyor ama suyu nedense nazlana nazlana içiyordu. En sonunda annem gelince bilinçli olarak su içmemeye niyetli olduğuna ve gün içi de çok az tuvalete gittiğini belirtti.

Bu durumda biz her yemekte bardağındaki suyu bitirtmeye, arada daha sık su teklif etmeye başladık. Sonunda hatun bombayı patlattı. Allah bilir ne zaman, nerede, ne dedik ki, kendisi bunu dikkate almış ve çok tuvalete gitmemek veya ç.iş kaçırmamak için çok az su içmek gerektiğine kanaat getirmiş. Halbuki kaza sayısı yok denecek kadar azdır. Belki abisine yatmadan evvel çok su içme derken duydu, üstüne alındı. Bilemiyorum.

Allahtan konuşup kendini rahat ifade ettiği kadar da anlayışı kuvvetli. Birkaç resimli kitaptan da örnek gösterip bol bol su içmesi gerektiğini anlattık. Konuda olumlu bir ilerleme kaydettik.

 • Çocuklara veya çocukların yanında dediğimiz her kelimeyi 3 kere tartmak lazım.
 • Kendi sağlığımız için bol bol su içmeye dikkat ettiğimiz kadar ufak çocukların da yeterli miktarda su içtiğine ve tuvalete gittiğine dikkat etmek gerek.
 • Özellikle yazın alınan su miktarını yakinen takipte tutmakta fayda var.
 • Aktif zamanlarda muhakkak siz, su ister misin, diye sormayı ihmal emeyin. Oyuna dalıp unutabilirler.
 • Susuzluk çocuklarda huysuzluk, yorgunluk, odaklanmakta zorluk ve açlık hissine sebep olabilir. Çocuğun kendisi bunun susuzluktan kaynaklandığını çıkaramayabilir. Ebeveyn olarak devamlı gözlem halinde çocuğunuzu okumak sizin göreviniz.

Bu yazı daha çok 1.5 ve üstü yaş çocuklar için yazılmıştır. Bebeklerin ilk altı ayında ana gıdası anne sütü olduğu için ve anne sütü de içinde susuzluğu gideren, yoğunluğu suya yakın süt içerdiği için su vermeye gerek olmaz. İkinci altı ayda da su ile doldurup, sütün besleyici değerinden mahrum kalmaması için su miktarını çok abartmamak lazım.


Etiketler: ,
Kategoriler: Beslenme

«       |       »
"Çocukların su içmeme problemi" için 9 Yorum yapılmış.

 1. Buket says:

  evet benim için çok yerinde bir post hazırlamışsınız.Begüm de de bu ara fazla su tüketmediğini gözlemliyoruz.Üstüne üstlük idrar enfeksiyonu varken su tüketiminin önemi yadsınamaz.Bulunduğu odada biz de şaşalda su bulunduruyoruz ki gözünün önündeyken görsün içsin diye.Ayrıca süt tüketimini de az buluyorum günde 100 ml kadar süt 2 yaş 8 aylık çocuğa ne kadar yeterlidir ki?

 2. sebnem oguz says:

  Türkiye'de su sıralar cok populer olan minik su sebilleri- cizgi film karakterli- bu sorunu fazlasıyla cozuyor….:) basından ayrılmıyorlar ..hatta ben bu yüzden almıyorum :)-cok oynuyor suyla bizimki-
  Hic su icmeyen minikler bile surekli icer hale geliyor…tavsiye ederim

 3. Anonymous says:

  3 yaşında oğlum var ve çok su içer bana çekmiş :)) Bende günde yaklaşık 2,5 litre içerim. Oğlumda 1,5 litre içer.

 4. our twins of N.Y. says:

  Gercektende yine cok onemli bir konuya parmak basmissin. Tesekkurler pratik anne…

 5. elifada says:

  Ben şöyle bir çözüm buldum buna:
  Malum 3-4 yaş "Ben kendim yaparım" dönemlerinden.Bir dolabın bir rafına ona ait bir küçük sürahi ve bir bardak koydum.Kendin suyunu doldurup içebilirsin.Burası sana ait bir yer dediğimden beri daha çok su içmeye başladı:)

 6. Anonymous says:

  Merhaba Pratik anne,
  Çocuklarda kabızlık yazınızı okuyup yorum yazamamıştım. Aynı problemi 3 yaşından beri kızımla yaşıyorum. Kabızlığın neden olan sebeplerden biri de az su içmek. Kızıma su içmeye teşvik etmek için değişik suluklar alırdım. ilk aldığımda su çok içerdi. Baktım ki azalıyor. yeni bir suluk alırdım. işe yarar bir yöntem. tavsiye ederim. Kızımda sizin kızınız gibi düşünmüştü.Anna çok su içince çok tuvaletim geliyor demişti. Ben de olsun kızım gider yaparız, su içmek çok yararlıdır diye anlatmıştım. Vücudumuzu anlatan bir kitap okuyup suyun vücudumuzda ne işe yaradığına bakmakta bilgilendirme açısından yararlı oldu. Kendi de Anne su içmek çok yararlıdır der oldu.
  Ben de mutlaka kabızlık oluşmasın diye mutlaka ne zaman büyük tuvaletini yaptığını takip ederim. Çünkü bu sıkıntıyı çok çektim. Her akşam mutlaka tuvalete oturtum büyük tuvaletini yapmasını söylüyorum. baktım ki 3 gündür yapmadı küvete su doldurup içine oturtuyorum. Epey bir orda duruyor. Sonra klozete çömelerek oturtuyorum. Çünkü çömelerek durmak daha kolay tuvaletini yapmasını sağlıyor. Birde bu durumdayken onu güldürmeye çalışıyorum. Çünkü gülünce karın kasları da çalışıp itmeyi daha kolay sağlıyor.
  Çok uzun yazdım ama yaşadığım tecrübeler bunlar.
  Sevgiler.
  Ayşe

 7. Anonymous says:

  30.haftalik hamileyim ilk bebegime. tecrubelerinizden cok faydalaniyor ve bilgileniyorum. yurtdisinda yasiyorum eger cocuklariniza ikinci dili nasil ögrettiniz bunun hakkindada yazarsaniz sevinirim sevgiler…

 8. Zeynep Özmen Ünlü says:

  çok faydalı bir bilgi paylaşmışsınız. ben okula da termos kullanmıyorum, hijyen olmadığını düşünüyorum. Küçük şişeler de gönderiyorum. En azından ne kadar içtiğini görebiliyorum.

 9. Ozge Ozb says:

  Ben neredeyse susuz yaşayan bir anneyim,eşim normal tüketir. Ama Aysegul (temmuz 2007 doğumlu) çok su içiyor. Doğduğunda bir de yaz bebeği olunca doktorumuz "siz teklif edin, içip içmeyeceğine kendisi karar verecek" demişti. O gün bu gündür kana kana içiyor 🙂
  Amaaa.. üst limitde de dikkatli olmak gerekiyor.3 yaşında 15 kilo civarında bir çocuğun max. günlük su sınırı 1.2 litre olmalıymış. (Her dönemin hesaplama yolu var) Bunun üzerinde tüketimde şeker,böbrek vs. gibi bir kısım fonksiyonlarıyla ilgili akla şüpheler gelebiliyor. Bu konuyu da akılda bulundurmak lazım.
  Sevgiler,
  OzgeOzb.

Bir Yorum Yazın