Bakıcınızın değeri

Jan 07, 2011 - 10 Yorum

Ara sıra piyango bileti alırım. Evet herşeyin başı sağlık ama şansımı da denemekten kaçınmam. Hayatımda üç kere büyük ikramiye çıktı bana.

 • Birincisi 1999 da eşim çıktı karşıma.
 • İkincisi 2006’da Ana ile karşılaştık.
 • Üçüncüsü 2010’da Ceren Ablamız ile tanıştık.

Gerçekten birçok annenin kabus bakıcı hikayelerinden dolayı bakıcı aramaktan köşe bucak kaçanların aksine, bizim de bir değil iki kere böyle inanılmaz insanlar çıktı karşımıza. (Bir tane direkten döndüğümüz kısa ama kötü tecrübemiz de oldu ama) Abartmıyorum, bizi bilenler bilir, çocuklarımı benim, eşimin sevdiği kadar seven insanlar ikisi de. Her ikisi de ailemizin bir parçası oldular.

Benim bu yazıda esas tartışmaya açmak istediğim gerçekten iyi bir bakıcının değeri. Çünkü ben iyi bir bakıcı bulduğum zaman (bana göre) hep şehir içinde ortalama piyasa rayici ne ise (bakıcı adayının istediği kafamdaki ortalamaya yakınsa) onu ödüyorum. Bazı arkadaşlarım bunu duyduğu zaman, hayretle bana niye diye soruyorlar ve neredeyse lafı kazığn tadının hoşuma gidip gitmediğini sormaya getiriyorlar.

Bana göre bakıcı bize denk düşen bakıcılar gibi ise verdiğim paraya helal olsun.

Tabi hesap kitap ayrı iş. Çok farklı faktörler söz konusu.

Aile açısından:
1. İşten ne kazanıyorsun – bakıcıya ne veriyorsun = eline ne kalıyor. Bu kalan işe gitmeye, çocuğundan ayrı kalmaya değer mi?” hesabı

2. “Çocuğumu emanet ediyorum, mutsuz memnuniyetsiz olmasın.” hesabı

Görev tanımı ve karşılığı olan maaş açısından:
3. Anne veya baba başka bir işte başka birine para kazandırırken veya şu kadar maaş alıyorken, çocuğuna bakmak, onu yetiştirmek gibi çok daha önemli bir görevin piyasa değeri aslında nedir hesabı.

4. Özel ders veren öğretmen (atıyorum gitar, piyano vs) saat başına bilmemkaç $ / YTL alırken, 0-6 yaş çok önemli dediğin bir dönemde çocuğuna günde 9 saat bakacak kişinin ücreti ne olmalı? hesabı

5. Bir de işin komik olan temizlikçi ücreti ile bakıcı ücreti karşılaştırması hesabı (burada temizlikçiler saati ortalama $15 dolar alırken çocuğunu teslim ettiğin insana $12 vermeden önce kafayı iki elin arasına alıp düşünmek lazım.)

Bakıcı açısından:
6. Siz, evde çocuklarına bakan anneler, bu işin ne kadar zor olduğunu hepimizden daha iyi biliyorsunuz. Siz gerçekten severek ve tüm gün ilgiyle çocuğa bakma işi için ücret alabilseydiniz ne kadar isterdiniz? hesabı (Bir nevi kendinizi bakıcı adayının yerine koyun, değerinizin ne kadar $ / YTL olduğunu düşünün?)

Bana göre bunların hepsi birbirine bağlı ve o yüzden kesin bir cevap yok. Ama bildiğim birşey var, – hayır, ucuz etin yahnisi demeyeceğim – iş çocuğa bakan kişiye gelince hem herşeyin en iyisini isteyip, hem de en ucuzu olsun demek biraz abes kaçıyor.

Ana kütüphaneden gidip bana kitaplar getirip, bunları yapalım derdi. Oğlumla benim yapmadığım şeyler yapar, dizleri üstünde araba yarıştırırdı. Montessori’ye sayesinde bulaşmışımdır. Kıpırcan huysuzluk çıkardığında, “derin nefes al, sakinleş, hımmmmnnn” diyebilen deneyimli bir anneydi o.

Ceren bütün gün çocuklara oyun arkadaşı oldu. Bir dakika “hadi artık kendi kendinize oynayın” demeden, onlara elişleri yaptırdı, oyunlar oynattı, ufak tefek dersler yaptırdı. Çocuklar bugün biraz huysuz, bir dertleri var dediği günlerde bile çocuklardan bir tek vızıltı, mıyıltı duymadım. Ki bizimleyken çocukların huysuzlukları üzerinde ise bırak vızıltıyı, illaki bir cayırtı kopar. Çocukları o kadar çok seviyordu ki karşılığında bizim bile görmediğimiz bir sevgi aldı. (Bu yazıyı geçen perşembe yazıyor olsaydım klavye bozulmuştu sevgili okuyucum, bak yine tıkanacağım) Oğluş için babası bir tanedir. O bile tahtından oldu. (Buraya kıs kıs gülme efekti gir)

Bu yüzden, en çok “Allah hep iyi insanlarla karşılaştırsın” duasını severim. Bence bunlar büyük ikramiyeden daha kıymetli. Keşke hesap kitap işleri bu kadar çetrefilli olmasa.


Etiketler: ,
Kategoriler: Annelik, Çalışan Anne

«       |       »
"Bakıcınızın değeri" için 10 Yorum yapılmış.

 1. tosbagalar says:

  Maaşallah çok şanslısın. Bakıcı çok büyük bir problem. Çocuklar bakıcıyla mutlu olduğu sürece sen de mutlusundur.

 2. ycurl says:

  Ucuz etin yahnisi olayina katiliyorum. Sonucta cocuklarini teslim ettigin kisi icine siniyorsa aldigi para ne olursa olsun bence dogrusunu yapiyorsun.

 3. Red Riding Hood says:

  Bakıcı konusunda bakıcı ablalarla kötü anılarımız olduğu gibi aksine çok güzel dostlarımızda oldu kalıcı.
  2 Alman ve Ashley henüz küçükken bizimle olan İngiliz Au Pairimiz çok iyiydi.Türkiye'den de oldu üniversiteli abla ve bakıcı teyzemiz.İnsana hep tecrübe oluyor işte.İlk bakışta inanıp evine aldığın kişiden bir canavar/melek çıkabiliyor.3 yıldır bakıcımız yok.Ondan önceki bakıcı ablamızda sadece dil öğretmek dersleriyle ilgilenmek ve Ashley'nin yemeği ,okul sonrası aktivitelerine gitmesinde yardımcı olmak için bizimleydi..İnce eleyip sık dokumak gerek,sonuçta evine alıyorsun çocuklarını emanet ediyorsun.Ama iyisini bulunca bu gerçekten *Piyango* oluyor :)Eş ,ev ve iş gibi ..

 4. Sezme Faslı says:

  Bakıcımızın ücretini söylediğimde aldığım tepkiler de bana hep abes gelmiştir( ki bulunduğum şehre göre ücret kesinlikle tavan değil, belki ortalama, belki biraz üstünde)
  Ben de diyorum ki hayatımdaki en değerli varlığı iç rahatlığıyla emanet ediyorum, benim için 100 lira az ya da çok vermek bir kayıp değil, ama onun çok işini görüyordur. Gerçekten de benim bile zaman zaman sabretmekte zorlandığım bir çocuğa her zaman yumuşak muamele eden birine imkanım elverse fazlasını da veririm.

 5. Ozgur says:

  amin.. amin.

  pek çok yönden katılıyorum.

 6. Çağdaş Anne says:

  Bizim de harika bir bakicimiz var. Gonul ferahligiyla evin kapisini kapatip ise gitmenin huzuru hicbir yerde yok. Kotu deneyimler yasayip duran arkadaslarim oldu insani cok uzebilir. Kolay mi canini cigerini emanet ediyor insan.

 7. Taze Anne says:

  Ben bakici istemiyorum, daycare'lerden yanayim. Hem orada bircok insan calisiyor. Ve cocugum kendi yasitlariyla ayni gurupta olacak, oynayacaklar, cocuklarin cocuklarla olmasi cok farkli ve gelisimleri icin daha iyi kanimca. Sonra havuza, gezilere pikniklere goturuyorlar.Fiyata gelince'de aylik 900 dolar ama 500'unu devlet oduyor. Bende makul, sabah 6 aksam 6.

 8. Pratik Anne says:

  Sevgili Taze Anne,
  Evet guzel bir yer yakalarsan daycare'ler de guzel bir opsiyon. Kanada hakkinda daha ne duyacagiz bakalim? Oraya tasinip dogurdukca dogurasim var.

  Ben evden calistigim icin evde bakici secenegi bana daha uygun dustu. Evde ofise gitmeye bile cikmadigim icin sadece cocugu birakmak icin onu hazirlayip yola dusmek bile zaman ve enerji kaybi olacakti.

 9. Taze Anne says:

  :)) O zaman tabi durum farkli eger evdeyseniz. Benimde bir suru dogurasim varda okul musade etmiyor ama okul bi bitsin bir suru canadien meydana getirme projem var 🙂 Gelin bekleriz. Ben cok seviyorum burasini.

 10. Cocukla Cocuk says:

  Öyle iyi anlıyorum ki sizi, bizim de karşımıza hep iyilerini çıkardı Allahım. Para falan da gözümüze görünmedi. Kızımın bakıcısı ailemizin bir parçası canımız oldu. Oğluşun teyzesi de öyle ama büyüdükçe yine bir oyun arkadaşına ihtiyacımız olacak gibi

Bir Yorum Yazın