Eğitici aktiviler – Evin veya odanın haritasını yapalım

Feb 28, 2009 - 1 Yorum

Kıpırcan harita, yer, yön kavramları ile çok ilgili. Dünya haritasında ülkeler, yolda giderken kuzey veya güney, okulumuz veya evimiz gittiğimiz yere göre hangi yönde konularında sorular sorup duruyor.

Ben anlatıyorum ama kafasında ezber bilgiler olmasından da bu konuları yaşayarak veya uygulayarak öğrenmesini istiyorum.

Bu yüzden Montessori eğitimi konuları içinde bulunan odamızın veya evimizin haritasını çizelim etkinliği yaptık. Bunu tamamen ben yönlendirdim. Kıpırcan resim yapmaya çok meraklı bir çocuk değil. Teşvik etmek gerekiyor devamlı. Aklına gelip, şimdi ben birşey çizeyim, resim yapayım demez. O yüzden ben kağıdı ve boya kalemlerini alıp işe başladım. Oyun odasının krokisini çizmeye başladık. Açıkçası ilk başta kesinlikle ilgilenmedi. Bir baktı, iki gitti oyuncakları ile oynadı ama ben anlata anlata yavaş yavaş çizmeye devam ettim.

Ertesi gün masanın başına hadi odanın haritasını çizelim diye kendi geçti. Yine ben çizdim ama neyin nereye çizileceğini, masanın hangi yanında sandalye olduğunu, pencerenin yanında hangi rafın olduğunu onunla beraber bulduk. Soru sorarak son çizdiğimin yanına ne geleceğini ve hangi kalemle çizeceğimizi ona söylettim. Krokinin tepeden çizildiğini ve genellikle sabit ve büyük olan şeyleri çizdiğimizi anladı. Yer yön kavramlarını bir şeye bakmadan kafasında düşünerek çıkardı. Görmediği odaları çizerken aynı zamanda hafıza çalışması olmuş oldu.

Diğer günlerde evin diğer odaları ve belki bir süre sonra bizim evin bulunduğu caddenin haritasını da çizeceğiz beraber. Bu sefer o da çizmeye yardımcı olur.


Etiketler: ,
Kategoriler: Eğitim, Oyun

«       |       »
"Eğitici aktiviler – Evin veya odanın haritasını yapalım" için 1 Yorum yapılmış.

  1. ALPI HARIKALAR DIYARINDA says:

    cok hos bir fikir Burcu:) Alpi de evden ciktiktan belli bir sure sonra ev ne tarafta kaldi, babamin isyeri nerede, anneannenin evi nerede, bu sol bacagim, bu sag bacagim yapmalara basladi. basitlestirilmis sekliyle bi denemeli tez zamanda bu.

Bir Yorum Yazın