BEO – Geometrik şekiller

Feb 26, 2009 - 4 Yorum

Konu süper. Oyna oyna oyun bitmiyor. Zaten her gün şekillerle ilgili birşey oluyor illaki, ama bu hafta her gün bir oyun türettik.

Kımılnaz (14.5 ay) ile tahta yapbozlarımızı yapıyoruz.


Şekilleri kutulardaki deliklerden geçiriyoruz. Şekil ve resimleri eşleştirmeye başladığı ve elinin ince ayarının geliştiği bir dönemdeyiz. O yüzden herşeyi doğru yapmayabiliyor. Bazen bu yüzden (mesela şekli delikten geçiremezse) sıkılıp başka yöne yollanıyor.

Kıpırcan (45 ay) pattern blockları ile oynuyor. Ben de ona eşlik ediyorum. Bunlar bir nevi örnekli (patronlu) tangram. Kıpırcan’a ayrıca örneklere bağlı kalmadan farklı şekiller yaratabileceğini de gösterdim.


Ucuzlukta meşhur I spy oyunu elime geçmişti. Kıpırcan ile “I Spy” oyununu şekillerle oynadık. Odamızdaki dikdörtgen ayna, yuvarlak top, kare kitapları bulduk.


Oyun:

I spy… with my little eye… “something square”

Türkçe (aşağı yukarı) Gördüm gördüm, “kare birşey” gördüm diyebilirsiniz. Sonra etrafınızda kare olan ne varsa onu söylüyorsunuz. Bu oyunu renk, şekil, baş harf, cinsler (hayvan, taşıt vs.) ile türetmek mümkün. Yaratıcılıkta sınır yok. Bakmayın yukarıda oyuncağı var ama gerek de yok aslında. Kafadan atmanız yeterli. Bu oyun özellikle yolculuklarda, arabada, otobüslerde çok oynanır. Daha fazla bilgi için I Spy.

Kürdan ve şiş çubukları ile daire hariç her şekli yaptık. Kürdan veya şiş ekledikçe “gen” lerimiz arttı. Sonra kürdanlardan harfler yaptık.


Son olarak Kıpırcan, kımılnaz, babamız ve anneannemiz ile müzikli köşe kapmaca oynadık. Dolayısı ile beşgen, kare (dikdörtgen veya eşkenar dörtgen) ve üçgen yaptık. Koşturduk, kudurduk.


Etiketler: ,
Kategoriler: Eğitim, Oyun

«       |       »
"BEO – Geometrik şekiller" için 4 Yorum yapılmış.

 1. Seher Ozturk says:

  Merhaba.. Bu pattern blocklar benim de çok hoşuma gidiyor. sizinki çok güzel ve daha kapsamlı gibi görünüyor. nereden aldığını sorabilir miyim?

 2. ALPI HARIKALAR DIYARINDA says:

  ben de ilk resimdeki sagdaki sekilleri soracaktim. Ne diye gecerler? Ne diye aramak lazim? I spy a bize de ortaokulda oynatirlardi. Kurdan oyununuz da geometri cubuklarina benziyo.
  Sevgiler,
  Elif

 3. Pratik Anne says:

  Seher,
  Bu tabiki tum cogu tahta oyuncaklarimiz gibi Melissa&Doug urunu. Melissa and Doug Pattern Blocks and Boards olarak geciyor.
  Elif,
  O oyuncak hediye geldi. Kutusunu da atmisiz ama arkasindan buldum ismini. Discovery Toys GIANT PEGBOARD ara.

 4. Seher Ozturk says:

  Teşekkür ederim.. Bu arada süpersin… (çok uzun anlatmak istemedim tek kelimeyle süpersin)

Bir Yorum Yazın