Yerelması Çorbası

May 22, 2007 - 4 Yorum

Misafirlerimizin olması, havaların güzelleşmesi, festival ve doğumgünü hazırlıkları ile bloga pek vakıt ayıramadım bu aralar. 3×3 oyunundan kalma çorba tarifi sözüm var. Onları yazayım istedim.

Yerelması şekil olarak kök zencefile, tad olarak enginara çok benzeyen bir sebze. Amerika’da ilk yerelması tecrübem 5-6 zencefil kökünü (ginger root) haşlayıp sonra yumuşamadıkları halde mutfak robotundan geçirmek sureti ile evi kesif bir zencefil kokusuna boğmamla son bulmuştu. Sonradan bu sebzenin ingilizce adının “jerusalem artichoke” (yani Kudüs enginarı) olduğunu öğrendim. Bu sebzenin enginar gibi zeytinyağlı yemeği de çok güzel oluyor. Bebekler için de besleyici ve yumuşak ama ben en çok teyzemin çorba tarifini çok seviyorum. Sırf bu yüzden buraya kavanoz kavanoz yer elması püresi geldiği olmuştur. Jerusalem Artichoke’u her markette bulamayabilirsiniz. Genelde Whole Foods da buluyorum. Bazen kök, bazen doğranmış halde pakette oluyor. Belki Wild Oats’ta da vardır. Trader Joes’da şimdiye kadar hiç bulamadım.

Yerelması çorbası

1 soğan
Yarım kilo (yaklaşık 1 lb.) kadar yer elması
Yarım bardak krema veya heavy whipping cream (yerine isterseniz süt de kullanabilirsiniz)

Soğanı normal yemek içi yapar gibi yağda çevirin. Soyulmuş ve doğranmış yerelmalarına, üstüne bir parmak geçecek şekilde su katıp yumuşayıncaya kadar kaynatın. Kaynadığında yer elmaları sadece çatalla ezilip püre olacak kıvamda olacaklar. Çatalla biraz ezdikten sonra el blendırı ile iyice çorba kıvanıma getirin. İçine koyulaşması için göz kararı krema veya heavy whipping cream katın. Tuz biber ekleyin. Bir taşım kaynatın. Çorba hazır.


Etiketler: , ,
Kategoriler: Beslenme, Mutfak

«       |       »
"Yerelması Çorbası" için 4 Yorum yapılmış.

 1. AycA says:

  Peki yer elması gaz yapan çok sevdiğim ama ayılması bakımından senede 1 kere zorla yaptığım nadide bir sebzemizdir de çorbasıda gaz yapar mı ?

 2. birten says:

  yer elmasiyle yapilan yemekleri hep merak etmisimdir…alirsam denicem, hemen not ettim:))

 3. Pratik Anne says:

  Ayca,
  yer elmasinin gaz yaptigini bilmiyordum. daha dogrusu bizde hic oyle bir yan etkisi olmadi. Ki dedigim gibi cok sevdigim icin yaptim mi bol miktarda icerim. Kipircan hapir hupur yer bu corbayi.

 4. AycA says:

  Gaz yaptığı için nane koyardı annem bende oradan biliyorum .. afiyet olsun kıpırcana:))

Bir Yorum Yazın