Herşey böyle başladı

Dec 11, 2011 - 2 Yorum

2004: Kıpırcan’a hamile kalmadan evvel hem kilo, hem santim olarak oldukça şekle girmiştim. Devamlı ve düzenli spor yapıyordum. Kıpırcan’a hamileliğim harika geçti. Normalde tatlı ve çikolata aşeren ben, yedi ay boyunca tatlıya çikolataya yaklaşmadım. (140 lbs. – 63.5 kg.)

2005: Mayıs’ta çocuk doğurmak annenin vücut ve akıl sağlığı için harika bir dönem. Annem doğuma çok yakın geldi ve doğumdan çok kısa sonra döndü. Dolayısı ile sütüm artsın diye inek gibi besiye çekmek durumunda kalmadım. Hemen arkasından Avon yürüyüşüne hazırlık ayağına yürüyüş ve koşuya devam ettim. Fazladan 2.5 kilo kaldı ama yine şekle girdim. (145 lbs. – 65.7 kg.)

2007: Kımılnaz’ı doğurduğumda zaten istediğimden daha fazla kilo almıştım. Aralık’ta doğum yapıp üstüne 6 ay annem tarafından sütlü ve tatlıyla beslenince doğumda verdiğim kilolardan başka hiç kilo veremedim. (160 lbs. = 72.5 kg)

2008: Yaz geldi. Kilom sabit kaldığı gibi bir de halsizlik, yorgunluk başladı. Ağustos’ta kontrollerde T değerleri yamuk çıkınca, ultrason falan derken Haşimoto teşhisini yedim. İlaca başladım.

2009: Bundan sonra beterin beteri varmış durumu oldu. Spor yapıp (kendime göre) yediklerime dikkat ettiğim halde kilo veremediğim gibi bunları bıraktığımda kilo almaya başladım. Arada bir bağışıklık sistemi problemi olan haşimotodan dolayı ortaya çıkan feci kaşıntılar geçirdiğim ve hergün antihistaminik aldığım bir dönem oldu. İlaç değiştirdim, bana mısın demedi.

2010: İşe geri döndüm. Kış geldi. Klasik durağan döneme girince kilolar çaktırmadan binmeye başladı. En son malum yanardağ patladığı dönemde İsveç’e gitmeden, hiçbir pantolonuma giremediğim için alışverişe çıkıp US14 (Türk 44-46 olsa gerek) beden pantolona ancak sığdığımda durumun vehameti fena halde yüzüme çarptı. İsveç’te sözüm ona sadece balık ve salata yedim ama yemekler çok güzeldi. Miktarı fazla kaçırmışım herhalde. Döndüğümde tartıda 180 lbs = 81.6 kg. ı göründe blogda, İnişe Geçiyoruz başlıklı şu yazıyı yazdım.

Haziran 2010: Yaz için işten uzun bir izin aldım. O sırada çocuklarla çok güzel vakit geçirirken her gün spor yapmaya başladım. Annem de olmadığı için yediklerime dikkat ederek, doğumdan sonra eklenen 20 lbs. = 9 kg. yu bir çırpıda attım.

1 Ocak 2011: 31 Aralık gecesi, sevdiğimiz arkadaşlarımızla beraber yeni yıla girerken, homini gırtlak yedikten sonra yeni yılda sağlıklı yemek ve aktif yaşam mottosunu uygulama kararı aldık.

Mayıs 2011: Türkiye seyahati süresince ipini koparmış gibi yiyerek 4 ayda zar zor verdiğim 9 lbs = 4 kg. nun 7 lbs. = 3.2 kg. sunu iki haftada geri alıp, kendi çapımda bir rekor kırdım.  Döndüğümde çok yoğun, ofiste olmamı gerektiren ve stresli bir proje boyunca hiç spor yapamadım ve stresten acayip abur cubur yedim.

Eylül 2011: Proje bitince hemen spor ve sağlıklı yemeye geri döndüm. O günden beridir de kendimi geliştirerek ve yeni şeyler öğrenerek buna devam ediyorum. Annem var, dışarıda hava soğuk, haşimoto devam ediyor, işlerim yoğum.

Ama artık hayatımda bahanelere yer yok.

Dip not: Evin foto çekeni ben olduğum için ve kendi fotom çekildiğinde hem kusuru kapama, hem de stratefik olarak poz verme konusunda uzmanlaştığım için, “önce” fotoğrafı olarak bulabildiğim 2010 Nisan’da çekilmiş ve 14 beden kotumun içinde heybetiyle duran arka kısmın nadir fotoğraflarından.

Dip not 2: Yazdığım ağırlık ölçülerini birbiri ile referans olması açısından (ne kadar sürede ne kadar kilo aldım) yazdım. Ama tek başına referans olması açısından boyum uzun olduğu için 63 kg. civarı benim sağlıklı (en azından kendimi sağlıklı hissettiğim) ağırlığım oluyor.


Etiketler: , ,
Kategoriler: Güzellik, Sağlık

«       |       »
"Herşey böyle başladı" için 2 Yorum yapılmış.

  1. Yue says:

    Pratik anne boyun ne kadar?

Trackbacks/Pingbacks

  1. Sağlıklı olmak aktif bir yaşam ve spor ile başlar | Pratik Anne
  2. Sağlıklı beslenme ve aktif yaşam kardeşliği | Pratik Anne
  3. Haşimoto ve gluten hassasiyeti / gluten alerjisi | Pratik Anne

Bir Yorum Yazın