Spor yaparken kitap okumak için kitap tutacağı

Aug 21, 2011 - 5 Yorum


Her gün hem spor yapmak, hem de kitap okumak istiyorum. Vaktim kısıtlı olduğu için de çok fonksiyonel şekilde birini yaparken öbürünü de yaparsam gün sonunda kendimi büyük iş başarmış gibi acayip mutlu ve tatmin olmuş hissediyorum. Havalar güzel olduğu sürece dışarı çıkıp koştuğum zaman, kulağıma taktığım mp3 çalardan sesli kitap dinliyorum. Evde DVD den spor yaparsam kitap olayı yatıyor. Eğer başka hiçbir şekilde spor yapmamışsam gün sonunda eliptik bisiklet aletinin biraz daha ilkel versiyonu olan Gazelle glider‘a atlıyorum. Gecenin bir yarısı da olsa 20-30 dakika, maksat hareket olsun. (Bu aleti Craigslist’ten 25 dolara almıştım).

Kulaklıktan dinlediğim kitaplar dışında okumak istediğim kitaplar da var. Bunları okumak için ne yapabilirim diye düşünüp araştırırken büyük yürüyüş bantlarına ve eliptik bisikletlerin ön paneline konulan eğimli raf şeklinde kitap tutacaklarını gördüm. Fakat benim Gazelle çok portatif, katlanan bir alet. Öyle kitap tutacağı koyacak yeri yok. Ben de aynı düzeneği mukavvadan yapıp, odadaki ayaklı abajurun lambasına yapıştırdım. Kendim yaptım diye demiyorum, süper oldu.

Kitabın sayfalarını alttan sabitleyecek kadar uzun ama alt satırlarını okuyabileceğim kadar kısa tutacağı var. Ayrıca üstten sayfalar dönmesin veya kapanmasın diye şeffak plastikten şerit yapıp geçirdim. Ne alttaki tutacak, ne kitabın sayfalarını tutan şerit, alette spor yaparken sayfayı çevirmeme engel olacak kadar sıkı.

Tutacak rafı kartondan yapıp, tahta desenli, yapışkan raf kaplayıcı ile kapladım. Sonra paket bandı ile abajurun okuma lambasına bantladım. Spor yaparken kitabı rahat görmek için üstteki lambayı açıyorum. Bu alet spor yapmaya da teşvik ediyor insanı. Bir taşla iki kuş.

Emzirirken, veya başka şeyler yaparken elle tutmadan kitap okumak için benzer okuma araçları arıyorsanız  Devletşah‘ın blogunda bahsettiği küçük kitap tutucu ve başka bir kitap tutacağına göz atabilirsiniz.

Dip not: Şu anda Şah ve Sultan’ı okuyorum. Çok ağır gidiyor. İnşallah sonuna doğru heyecanlanır, birşey olur yoksa devamlı uykum geliyor


Etiketler:
Kategoriler: Kütüphane, Sağlık

«       |       »
"Spor yaparken kitap okumak için kitap tutacağı" için 5 Yorum yapılmış.

 1. Selen says:

  haha! harikaymis! ben de sabahlari i-pad’i yuruyus bandinin kenarina tutturup gazete okuyorum ama bu daha iyiymis 🙂

  • Pratik Anne says:

   Ben Kindle, Nook, Ipad olaylarina girmedim ve uzun bir sure de girmeyecegim gibi gozukuyor. O yuzden boyle kitap aparatlari icat etmeye ve taklit etmeye devam.

 2. Şekerim yapsın insanlar okuması eksik kalsın helal valla bu arada yorumuna cevaben kimi özledin canım .) Doğrumadığım çoçuğumu mu yoksa başkasına yazacağın yorumu bana mı yazdın .) Ama o konuda haklısın çocuk olunca müzelere puset bile sokmak yasak o derece .(

  • Pratik Anne says:

   Paris’i ozlemistim de :)) Yok ya, biz gittigimizde pusetliyiz diye ozel muamele bile gorduk, ve fakat odamizda sardalya usulu yatmistik.

 3. Canim, Cicegim, En Guzel Pratik Annem Benim,

  Bu fikir super olmus ! Yaraticiligina hayran kaldim. Bosuna “Pratik” dememisler anneye tabii…

  Benim spor aletlerinde oyle bir yer var aslinda. Muhim olan kalkip gidecek yasam direncini hissetmekte. Ama bak ornek oldun, sevkimi geri getirdin, ben de en kisa surede baslayacagim tekrar ! Hep boyle herseye yetisen hem pratik, hem dinamik anne kalman dilegiyle….

Trackbacks/Pingbacks

 1. Evde yaptığım egzersiz ve spor videoları | Pratik Anne
 2. Kitap Okuma Tutacağı - güzel fikir | Gider Mi? |

Bir Yorum Yazın