Proje 9 – Erkek çocuk pantolonlarını kız çocuk için yeniden biçimlendirme

Dec 29, 2010 - 7 Yorum

Bu yaptığım çalışma bir nevi “refashion”. Türkçesi yeniden biçimlendirme ama bence refashion’ın anlamını tam yakalayamamış bir tercüme.

Bu çalışmaları dikiş bilmiyorsanız bile kurdele, fırfır, dantel, pul ve boncuk gibi malzemelerle kolayca yapabilirsiniz. Ben Kıpırcan’dan kalan pantolonları, heba olmasınlar diye Kımılnaz’ın zevkine uygun süsledim. Siz de bu fikirleri sadece erkek pantolonu görünüşleri kız pantolonuna çevirmek için değil, paça uzatmak, eski giysilerin yıpranmış yerlerini kapamak, daha uygun fiyattaki giysileri daha şık görünüşlü bir kıyafet haline getirmek için kullanabilirsiniz.

Hello Kitty cepler: Keçeden parçalar kesip Hello Kitty diktim. Dikmek için önce cepleri söktüm. Çok sıkı dikmişler, anam ağladı. Keçenin etrafından geçtikten ve makina ile göz, burun ve bıyıkları yaptıktan sonra cepleri yerlerine tekrar diktim. Cep kapaklarına kurdeleleri makina ile çekerek yerleştirdim. Kalpleri dünkü yazımdaki elbisenin artıklarından kesip kumaş yapıştırıcısı ile yapıştırdım.


Çiçekli paçalar: İlham kaynağım Lacheen’in bu modeli. Çiçekleri bir önceki elbisenin artan kumaşından kestim. Kumaş yapışkanı ile pantolona yerleştirdim. Etrafına dikiş geçmek istedim ama bitmiş pantolonda özellikle paçadan yukarı çıktıkça manevra kabiliyeti çok daralıyor. Ortalarına elle pul diktim. Paçaların dikiş yerlerine de sutaşı ekledim.


Sutaşı ve parlak boncuklar: Kota gümüş renkten daha ne güzel ne gider? Ucuza denk getirdiğim sutaşlarını ön ve arka cep ve paçaların dikiş yerlerine yapıştırdım. Sonra yıldızları boncuk yapışkanı ile ceplerin önüne yerleştirdim.

Kargo pantolona çiçekli paça: Kargo pantolona çok cici bir süs fazla ağır giderdi. O yüzden bu çok sevdiğim eğlenceli kumaştan, paça eklemesi yaptım. Resimde gördüğünüz kumaşı artık ezberlediniz herhalde. Paça fikri iyi denk düştü, çünkü boydan da biraz kısa geliyordu. Hem de boyunu da uzatmış oldum. Paçayı yaparken sanki içinde bu kumaş varmış da dışa kıvırmışız hissi versin diye pantolonun paçasındaki kendi pay kısmını kesip, tekrar eklediğim kumaşın ucuna diktim. Bir bu kadar kumaş daha içinde var.

Bu modelde dikkat edilmesi gereken püf noktası eğer paçayı uzatmıyorsanız, pantolonun boru paça olmasına dikkat edin. Üst kısımları geniş, paçaya indikçe daralıyorsa, paçayı yukarı kıvırdığınızda pantolon potluk yapmasın. Aynı kumaşları bir de kargo ceplerin kapaklarına diktim.

İnternette “children’s refashion” veya “kid’s refashion” kelimeleri ile arama yaparsanız birçok değişik fikir bulabilirsiniz. Genelde halihazırdaki taytları kalıp olarak kullanarak kullanmadığınız t-shirtlerinizden bebeklere tayt yapma, bebek etek ve pantolonlarından çanta sepet yapma gibi fikirler var.
Bu çekimler sırasında hiç bedava çocuk işçi çalıştırılmamıştır. Hatta ilk giydiği parlak yaldızlı yıldızlı kotu çıkarıp diğerlerini giymesi için çikolata ile nakit ödeme yapılmıştır. 🙂


Etiketler: ,
Kategoriler: Dikiş Odası

«       |       »
"Proje 9 – Erkek çocuk pantolonlarını kız çocuk için yeniden biçimlendirme" için 7 Yorum yapılmış.

 1. Açalya says:

  Benim bir dikiş makinesi almam için bir kız doğurmam lazım. Bunlar ne güzel şeyler!

 2. aslı says:

  çok güzel olmuş ,ellerine sağlık 🙂

 3. Anne ve Bebisi says:

  Ellerine saglik 😉 Ayni kiyafete biraz dantel, cicek, bocek, firfir, kurdela koyunca nasil da zariflesiyor degil mi? 🙂

 4. Aylin Anne says:

  Nefis olmuşlar, harika! Emeğinize sağlık 🙂

 5. Ozgeee says:

  Harika, olmuş, hele sonucusu tam benlik:)Demek ki neymiş, ikinci olur da kız olursa diye sabredip oğlumun kıyafetlerini vakumlu torbada saklamaya devam etmek gerekiyormuş…

 6. Köpürcük says:

  işte ben buna pratik değil becerikli anne derim ; )

 7. Anonymous says:

  Do you people have a facebook fan page? I looked for one on twitter but could not discover one, I would really like to become a fan!

Trackbacks/Pingbacks

 1. Çocukların küçülen giysilerini ne yapıyoruz | Pratik Anne

Bir Yorum Yazın