En sevilen çocuk oyunları

Oct 28, 2009 - 3 Yorum

Bizim çocukların (ve muhtemelen tüm çocukların) en sevdikleri ve herşeyden önemlisi onları en uzun süre oyalayabilecek oyunlar sulu veya su ile alakalı, elleyip hem kendilerini ve hem ortalığı batırabilecekleri, elleri ile mıncıklayıp ovalayabilecekleri materyaller içeren oyunlardır.

İkinci sırada her zaman ortalıkta bulunmayıp, sadece biz verdiğimiz ve izin verdiğimiz zaman ellerine geçen makas ve uhu içeren aktivitelerdir.

Çocukları uzun süre oyalayacak ne yapsam da iki dakika “banyo yapsam; yemek hazırlasam; sakince bir kitap okusam vb” diyorsanız bu listeyi not edin ve de hayal gücünüz çerçevesinde geliştirin.

Ufak yaştan beri favorimiz baloncuklar (bubbles). Şimdiye kadar denediğim en kaliteli ve non-toxic bubbles suyu Gymboree Bubbles Oodles. Kıpırcan artık kendi bubbles yapabiliyor. Fotoğraf ise o 16 aylıkken çekilmiş.

Tabiki renkli sular.

Su doldurup boşaltma hem el ve parmaklarını kullanmalarını geliştirmek için faydalı, hem de oyalayıcı. Bu arada Kıpırcan irmik ile hunili kuru doldur boşalt aktivitesini bitirmiş.. Fotoğrafı yine işleri bittikten sonra çektim. Bu işleri genelde benim tek başıma birşeyler halletmem gerektiği zaman ortaya çıkardığımı anlamışsınızdır.

Parmak boyası. Kıpırcan genellikle belirli bir resim yapmıyor. Parmak boyalarının tüm renklerini avucuna alıp hepsini karıştırıyor, mıncıklıyor sonra ellerini kağıda sürüyor.

Bol “sulu” boya

Su ve kum havuzu. Bu yaz başı Aldi‘nin indirimlerinden aldığımız en hayırlı yatırımlardan biri. Fotoda tamamen kum dolu ama tek tarafını su ile doldurabiliyoruz.

Bu sene havalar hiç adam gibi ısınmadığından çocukları havuza fazla sokamadık. Ben de en sonunda en azından gemileri yüzdürsünler diye doldurdum. Kımılnaz soyunup kendini içine atmaya teşebbüs ettiyse de zorla ikna ettik.

Renkli traş köpüğü. Bu oyunun fotosunu çekene kadar tüm masa ve üstleri başları bulanmıştı. Materyaller birer tepsi, traş köpüğü ve gıda boyası. İlham kaynağı Chasing Cheerios. Detayları oradan alabilirsiniz. Ben masalarını banyoya taşıdım. Sonra bakmadım bile ne yapıyorlar diye. Uzun süre kıkırdama dışında hiç sesleri çıkmadı.

Ufak bebekler için kağıt yırtmaca acayip eğlenceli oluyor. Kullandığınız gazete veya dergi kağıtların mürekkeplerine dikkat etmeniz gerek.


Etiketler: , ,
Kategoriler: Oyun

«       |       »
"En sevilen çocuk oyunları" için 3 Yorum yapılmış.

 1. ikiz Bebek says:

  çok faydalı bir post daha senden.teşekkürler.
  bu arada kum havuzu bende yapmak istiyorum benim ikizlere,ama bir türlü cesaret edemedim.eski plastik küvetlerini kullanabilirim,ama bir yerlerden doğru kumu bulmak lazım.

 2. poh poh perisi says:

  bunları unutmamam lazım 🙂

 3. Selen Yavuzdogan says:

  Tras kopugu oyununa bayildim.
  Sizin kum havuzunuza benzer birseylerin, kizimin okulunda pirinc, ve kuru fasulyeye dolu olanlarini kullaniyorlar. Pirincle farkli boyutlardaki kaplari doldurup bosaltiyorlar. Bir buyuk bardak kac kucuk bardak pirinc alir falan gibi. Caktirmadan matematik calistiriyorlar yani cocuklara bu oyunlarla. Kumun keyfini vermez belki ama alternatif olabilir diye yazmak istedim.

Bir Yorum Yazın