Bebek yatağından büyük yatağa geçme

Jun 01, 2009 - 4 Yorum


Çocukların büyüdüklerinde büyük yatağa nasıl geçtiğine ve nasıl yatak seçtiğimize dair sorular geldi.

Kımılnaz’a hamileyken yeni eve geçtik. Kıpırcan’ın ilk defa kendisine ait bir odası oldu. 3 ay sonra da Kımılnaz doğacaktı ve bebek yatağını o kullanacaktı. Bu yüzden Kıpırcan 2.5 yaşındayken ona büyük yatak almak durumunda kaldık.

Aslında bebek yatağını da alırken kaç çocuk istediğinizi ve ne zaman kardeş yapacağınızı planlamışsanız, bebek yatağını seçerken üçü bir arada, bebeğinizle beraber büyüyen gibi yataklara deli gibi para akıtmanıza gerek olmayabilir. Basit bir bebek yatağı alıp bir çocuğunuzdan öbürüne aktarırsınız. Gerekirse şilteyi yenilersiniz.

Biz Kıpırcan’a çocuk yatağı (toddler bed) değil resimde gördüğünüz IKEA Hemnes yetişkin (twin size) yatağını aldık. Şilte de IKEA’dan. Yatağı en alçak ayarda monte ettik. Yanlarına IKEA Vikare guard rail taktık. Kıpırcan kedi gibi kenara yaslanıp uyumayı sevdiğinden bu parmaklıkları bebek yatağı setinin korumaları ile kaplıyoruz. Tanıdığım birkaç arkadaşım daha Hemes ve Vikera ikilisini kullanıyor.

Yatak oldukça geniş. İçine her türlü ıvır zıvır dolsa da çocuğa yer kalıyor. Geceleri biz de yanına kitap okumak için uzanıp sığabiliyoruz. Bazı durumlarda orada sızıp kaldığımız da oluyor.

Yatak şiltesini üzerinde sıvı geçirmez bir örtü ve bu örtü onu terletmesin diye yumuşak bir kılıf var. Şiltenin üstüne hafızalı sünger şiltelerden (memory foam padding) de almıştık fakat sıvı geçirmez örtüyü yanlışlıkla onun altına geçirdiğimiz bir gece kaza oldu ve sünger sizlere ömür.

Ev, yatak odası ve yatak aynı dönemde değiştiği için Kıpırcan bu geçişte hiç zorluk çıkarmadı. Hatta ilk geceden hemen yeni yatağını sevdi. Çok yakın zamana kadar uyandığında yataktan kendi başında çıkabildiği halde çıkmadı ve bizi bekledi. Gece uykuya yatırdığımızda yatağından kalkıp dolanmadı, eğer bir derdi vardıysa zaten bizi çağırıyordu. Bunları yapması için bir birşey yapmadık. Kendi karakteri öyle.

Kımılnaz doğup onun eski yatağını kullanmaya başladığında bir yada belki iki kere içine girmeye çalışmıştır ama kendi odası ve yatağına alıştığı ve halinden menun olduğu için bu konuda hiç kıskançlık olmadı.

Yatak ve oda değişiklikleri ev değişikliği veya tatil sonrası olduğunda daha kolay olabilir diye düşünüyorum. Çocuğunuza odasını sevecek aksesuarlar alabilir, duvarlara sevdiği resimler ve posterler asabilirsiniz. Sevebileceği yatak örtüsü takımları almanın faydası olabilir. Eğer yaşı müsaitse odayı dekore etmede onun fikrini alabilirsiniz.

Odasında onun uyumasına mani olmayacak ama tek başına karanlıktan korkmasın diye çok hafif bir ışık kaynağı yaratmakta fayda olabilir. Biz giysi dolabının içindeki lambayı açık bırakıp, dolap kapılarını kapatıyoruz. IKEA dan hilal şeklinde sarı bir duvar lambası almıştık. Hem kendisi açıp kapar diye düşündük. Fakat başucunda çok parlak oldu ve uykuya dalmasına engel oldu. Biz de kaldırdık. Yatak odasının kapısını çok hafif aralık bırakmak istiyor. Açık bırakıyoruz. Başucunda ufak bir sehpası var. Suyunu ve kitaplarını oraya koyuyor. Gece uyanırsa suyunu orada bulabileceğini biliyor.


Etiketler: ,
Kategoriler: Uyku

«       |       »
"Bebek yatağından büyük yatağa geçme" için 4 Yorum yapılmış.

 1. Aşk Meleği says:

  Benim bebişimde 2aylıktan beri kendi odasında büyük beşiğinde yatıyor. 8aylıktan bu yana da geceleri çok ama çok nadir uyanıyor. Şuan gece lambasına zaten gereksinim duymuyor ama azcık daha büyüdüğünde de alıştırmamayı düşünüyorum çünkü melatonin hormonu zifiri karanlıkta çok güçlü salgınan bir hormon türüdür ve bu hormonun ışıkta yatan çocuklarda az salgılandığı bilimsel açıdan kanıtlanmış.Ne işe yaradığı için http://tr.wikipedia.org/wiki/Melatonin adresine bakınız lütfen…

 2. Pratik Anne says:

  Ask Melegi,
  Yazdiklarinda haklisin. Ayrica isik kaynagi olan odada uyuyup buyuyen bekbelerin gozlerinde daha fazla bozulma oldugu saptanmis.
  Ve fakat donem donem cocuklarin odada isik olmasini istedigi ve isiksiz uyuyamadigi zamanlar oluyor.
  Kimilnaz karanlikta uyur mesela. Kipircan’da cok yakin zaman kadar isik istemezdi. Ama bir suredir istiyor. Boyle bir donem gelip gecene kadar biz de cok fazla zorlamamaya calisiyoruz.

 3. fatmahekimhan says:

  ???

 4. Güneş Büyüktelli Akay says:

  Merhaba pratyik anne aradığım her konuyu blogunda bulmak çok güzel 🙂
  Begüm şu an 13 aylık bana sarılıp bizim yanımızda uyuyor uyuyunca odasına götürüyorum tam dalmamışsa ve farkederse onu almamı istiyor sabahlarıda uyandığında ilk zamanlarında ağlıyordu şimdilerde anni diyor ve onu alacağımı biliyor alıp yanımıza yatırıyorum. Acaba yatağında tek başına uyuması için ne yapmalıyım onu yatağına yatırdığımda direk kollarını uzatıp almamı istiyor parmaklıkları sevmiyor ama yatağı yüksek o yüzden çıkaramıyoruz yada henüz erken mi?

Bir Yorum Yazın