Oyun ve oyuncak referans dizini (rolodex)

Jun 02, 2009 - 5 Yorum

Evde bulunan oyuncakların çoğu çocukların görebileceği şekillerde yerleştirdim. Ama bazıları zamanla geride kalıyor, bazılarını ben kaldırıyorum.

Hem ben ne yapsak ne yapsak diye takıldığımda, hem de çocukların kendi başlarına oynamak istediklerinde ve canarı sıkıldığında başvurabilecekleri bir referans dizini yaratmak istedim. Ortalıkta dursun, eli değen ne oyuncaklar ve oyunlar var baksın ve seçsin diye düşündüm. Neyin nerede olduğunu zaten biliyorlar. Ortada olmayan veya yüksekte duran birşeyse (mesela makas, uhu vs) benden istesinler istedim.

Bunun için önce evdeki tüm oyuncak, oyun ve aktivitelerin fotoğraflarını word dosyasına aktardım. Resimlerin bazılarını internetten aldım, bazılarını kendim çektim. Altına isimlerini yazıp çıktılarını aldım. Bu kağıtları lamine edip eşit olarak kestim.


Sonra kare şeklinde kestiğim her resmin yanına tekli zımba (punch-hole) ile delik açtım. Evde bulduğum kullanılmayan büyük bir anahtarlık halkasına bu kartları deliklerinden tek tek geçirdim. Belli oyun veya oyuncakları gruplayıp sırayla koydum ki dizin gibi olsun. Once sanat (resim ve müzik), sonra oyunlar, sonra oyuncaklar, sonra Kımılnaz’ın oyuncakları gibi. En son da evde bulunan ve anahtarlık olan ama uzun süredir bu görevi görmeyen ayıcığı alıp halkaya iliştirdim. Oyuncak dizini olduğu belli olsun.

İlham kaynağım olan Rolodex ne menem birşey burada okuyabilirsiniz.


Etiketler: ,
Kategoriler: Oyun

«       |       »




"Oyun ve oyuncak referans dizini (rolodex)" için 5 Yorum yapılmış.

 1. nilo says:

  Ay inanmıyorum ya, eline sağlık ne kadar güzel yapmışsın:D

 2. reyhan says:

  Çok güzel bir fikir emeğinize sağlık.

  Ya kusura bakmazsanız birşey sorucam:)) Çocuklarınızın gerçek isimlerimi kıpırcan ve kımılnaz yoksa lakaplarımı?eger gerçek ismleriyse ne manaya geldiğini sormamda bir sakınca yoktur umarım:))

  sevgiler…

  reyhan

 3. Pratik Anne says:

  Nilo,
  Luzumsuz isler mudiresi olarak ugrastim bayagi 🙂

  Reyhan Hanim,
  Bu soru cok geliyor. Kipircan ve Kimilnaz cocuklarimin dogmadan ve isimlerini secmeden evvel evde aramizda kullandigimiz takma isimleri. Blogda da onlari kullaniyorum. Gercek isimleri degil. Ben diger konularda catlak olsam da cocuklarima garip isim koyack kadar degilim 🙂 Aksine guzel isim bulalim diye bayagi bir yirtindik.
  Isimleri Burak ve Ela.

 4. Ceydoş says:

  Ellerinize sağlık çocuklarla beraber nasıl bir sabırdır uğraşmışsınız hepsiyle :)) Ben de size bir oyuncak tavsiyesi vermek isterim o zaman, belki gitmişsinizdir Nişantaşı'nda Muji açıldı. Çocuklar, bebekler için öyle güzel şeyler var ki içinde. Geri kazanılmış malzemelerle oyuncak hayvanlar, tahtadan bir sürü şeşit oyuncak.. Her gittiğimde yeğenime küçük bir şey alıyorum. umarım siz de beğenirsiniz.

 5. Aysun says:

  süper bir fikir

Bir Yorum Yazın