Anneler günü için hediye fikirleri – Kolye, bilezik, takı askısı dosya

May 04, 2009 - 1 Yorum

Anneler günü yaklaştı mı, daha evvel yazdığım Anneler Günü için Hediye Önerilerine çok ziyaretçi geliyor. Ben de bu yüzden bu hafta kendi kafamdan ürettiğim veya diğer kaynaklardan ilham alarak yaptığım, evde büyük çocukların tek başına, ufak çocukların ebeveyn veya bakıcıları ile yapabilecekleri hediyeleri yapıp yayınlayacağım.

İlk hediyemiz annelerimizin, teyzelerimizin (anne yarısından daha fazla), anne ve babaannelerimizin kullanabilecekleri çok basit takı askısı dosya. Bu bence ayaklı takı askılarından daha kullanışlı çünkü ortalıkta dağınık durmuyor.

Kolaylıkla evdeki hazır birikmiş malzemelerden yararlanarak, başka birşey almadan yapabilirsiniz. Ayrıca bunu daha geliştirmek, değiştirmek sizin yaratıcılığınıza kalmış.

Malzemeler :

Uygun kumaş: Takı denildi mi akla hemen kadife gelir. Siyah, kırmızı veya bordo kadife en uygunları. Ama evde başka kumaş varsa hazırda, onunla da hazırlanabilir. Ben daha evvel yaptığım kukla tiyatrosundan kalan siyah kadifeyi kullandım.

Karton: Ben 30 cm yüksekliğinde ikiye katlanında her bir tarafı aşağı yukarı A4 ebadında olan bir kutu kullandım. Bir de askılar için daha ufak ama uzunca bir parça lazım. Mukavva denen kalın cins. Ben böyle şeyleri atmayıp, biriktirip kullanıyorum. Tam istediğim gibi bir parça varmış. Siz de bebek bezi kutusundan veya aldığınız bir eşyanın kutusundan faydalanabilirsiniz.

Makas
Uhu: Mümkünse kumaş yapıştırması kolay bir cins. Kadife çok kaygan, belirteyim.

Yapılışı:
1. Her iki kartonu da önlü arkalı kumaş ile kaplayıp güzelce yapıştırın. Agır birşeyin altına koyarak veya üstüne oturarak kurumasını bekleyin. Kenarlarını da bir taraftan içe kıvırıp yapıştırın, kartonın kenarları gözükmesin.

2. Küçük parçayı kapladıktan sonra enine, askı parçaları olacak şekilde kesin. Resimde benimkilerin biraz uzun kaçtığını düşünebilirsiniz. Siz daha kısa bir parça kesip, onu kaplayın.

3. Sonra askı parçalarını sağlam bir uhu ile askı yerlerine yapıştırın. Mümkünse kabı kapattığınızda tam üstüste gelmeyecek şekilde (iki elin parmakları birbirine geçer gibi) yapıştırın.

**Yaptıktan sonra aklıma geldi. Eğer isterseniz, küpe kolye setler için askı parçalarının üstlerine “T” olacak şekilde küçük parçalar geçirebilirsiniz. “T” nini üst iki tarafına da küpeler asılabilir.

4. Son olarak, kalan kadife kumaştan, uygun uzunlukta 1.5 cm kalınlığında parçalar kesin. Parçalar içine kıvrılacak, öyle bırakın. Bunları da uhu ile kapakların dışına ortalayarak yapıştırınç Dosyayı kapayın ve fiyonk atın.

Şık bir takı askı doyası hediye olarak verilmek üzere hazır.

Güzelce kaplayın, üstüne kartınızı iliştirin.

Yarın yine takılarla ilgili bir hediye fikri geliyor. Takipte olun.


Etiketler: , ,
Kategoriler: Sanat

«       |       »
"Anneler günü için hediye fikirleri – Kolye, bilezik, takı askısı dosya" için 1 Yorum yapılmış.

  1. Güneş says:

    Bu benim için güzel bir hediye olur, begüş yapamayacağına göre ben kendim kendime yapayım 🙂

Bir Yorum Yazın