Çocuğuma burnunu sümkürmeyi nasıl öğretirim?

Mar 11, 2009 - 8 Yorum

Kışın en büyük dertlerinden biri ufak bebeklerin akan burunlarının temizlenmesi. Nezle ile savaş yazımda kullandığımız bazı yöntemleri paylaşmıştım.

Bu konuda en önemli dönüm noktası bebeklerin burunlarını sümkürmeyi öğrenmeleri. Doktorumuzun 3 yaş civarı öğrenirler ancak öngörülerine rağmen Kıpırcan 2 yaşına doğru Kımılnaz ise 1 yaşından evvel burunlarını sümkürmeyi öğrendiler. Çok büyük marifet değil aslında, çocukların ne çok nezle olduklarının acı bir kanıtı.

Bizde işe yarayan yöntemler:

 • Kımılnaz kesinlikle abisini gözlemleyerek bu kadar erken öğrendi. Bu yüzden karşılarında bizim burunlarımızı silmemiz en işe yarayan yöntem
 • Burundan hızlı hızlı nefes alıp verme oyunu
 • “Hıh de” ve “sümkür” demek yerine kendimiz burnumuzdan nefes vererek “fıff” diye nefes ver demek
 • Mendili çocukların eline vermek
 • Mendili burun deliklerini kapatacak şekilde değil üst dudağa değecek ve burnun ucu açıkta şekilde tutmak.

Bir de burun damlası damlatma numarası var. Biliyorsunuz burun akıntısı en kolay ve en çabuk, bolca tuzlu sulu burun damlası damlatarak geçirilebiliyor. Kulağa kaçmayı ve sinüs tıkanıklıklarını da engelliyor. Evde çocukların hoşlanmadığı ama “sağlık için yapılması gereken” herşey bana bakıyor. Burun temizleme, burun damlası, fitil veya göze merhem sürme vs. Bu yüzden batının en hızlı burun damlası damlatan annesi yarışmasında çok iddialıyımdır.

Açıkçası ben apursa da köpürse de damlatıyorum. Çocuklar da alıştı (yine malesef), sevince boğulmasalar da ağlayıp tepinmiyorlar artık.

 • Kıpırcan spreyi kendi damlatmayı tercih ediyor. Kontrolün kendinde olması onu rahatlatıyor belki.
 • Kımılnaz için en önemli noktalar el çabukluğu ve az miktarda damlalar. Genelde bir kişi elini kolunu tutup, bir diğeri (ben) temizleme ve damlatmayı 5 saniye içinde hallediyor.

Sizin pratik yöntemleriniz varsa yorumlara yazabilirsiniz.

 

Konu ile ilgili diğer yazılar:
Bebek Sağlığı – Bebeklerde kulak iltihabını engellemek
Bebek Sağlığı – Burun akıntısı ve tıkanıklığına karşı
Bebek Sağlığı – Nezle ile savaş
Burun tıkanıklığı için Neti Pot, nam-ı diger Aladdin’in Lambası

 


Etiketler: , ,
Kategoriler: Eğitim, Sağlık

«       |       »
"Çocuğuma burnunu sümkürmeyi nasıl öğretirim?" için 8 Yorum yapılmış.

 1. Naile says:

  Oğlumu götürdüğüm kulak-burun-boğaz uzmanı doktor normal çeşme suyunun da burundaki tıkanıklığı açacağını söylemişti. Burun tıkanıklığının çok olduğu şu kış günlerinde ben de sürekli suluğunu kullanarak içme suyu damlatıyorum. Aslında serum fizyolajikte var evde ama damlalığın burnuna girmesine izin vermiyor. Bunu burnuna değirmeden yaptığım için alıştı artık izin veriyor. Eğer burnunda katı halde sümük varsa damlattıktan sonra sümükler deliğin ucuna doğru geliyor ben de peçete veya kulak çöpü ile kolayca temizliyorum.

 2. e.t. says:

  A.Y. henüz 9,5 aylık. sümkürmüyor.
  damla konusuna gelince bir soru ve cevap yetiyor. nasıl mı?
  e.t. : A.Y. lamba nerde annecim?
  A.Y. (lambaya bakar)
  kafa arkaya gitmişken e.t. el çabukluğu ile olayı halleder
  ve mutlu son… 🙂

 3. Anonymous says:

  Merhaba pratik anne. Verdiğiniz pratik bilgiler çok işime yarıyor. Sağolasınız. Pütürlü yiyemiyen ( rondodan geçen pürelere alışkın) çocuğu pütürlüye nasıl alıştırabilirim bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler. Çocuklarınızın bakıında kolaylıklar dilerim. Sevgi

 4. H.Y. Ergün says:

  Çok zorlanmıştık biz de öğrenirken, ağzından nefes al, burnundan hızlıca ver ve bak ben nasıl yapıyorum gibi diyaloglarla keşfetmiştik çok şükür. Çocuğun sık sık burnunu çekmesi kulağında problem oluşturuyor.

 5. TONTİSADA says:

  Sitenizi çok beğenerek takip ediyorum.Çok açıklayıcı bir site,Zaten ayrıntılar çekiyor insanı.Hamile kalan arkadaşlarıma ilk sizin sitenizi öneriyorum zaten.Ben oğlum Ada’ya bir türlü sümkürmeyi öğretemedim.Çok fazla hasta olmamamız belki iyi bir şey ama burun akıntısı başladığında da burnu boşalmadığı sürece rahat edemiyor tabi.Önerilerinizi dinleyeceğim…

 6. Anonymous says:

  Merhabalar..
  Bir yahoo grubunda bir bayan şöyle bir yöntem bulmuş,işe yarar mı bilmem..
  Çocuğu mum üflemeyi çok seviyormuş.
  “hadi bakalımm,,ağzını kapatıp burnundan nefes vererek bu mumu üfleyebilecek misin?”demiş,onda işe yaramışşşşş 🙂

  Sevgiler
  Pınar

 7. NİHAN says:

  tam da gündemim buydu.. demek 3 yaş civarında öğreniyolarmış.. hemen çalışmalara başlıyorum.

 8. Ayça says:

  Kımılnaz ve kıpırcan isimleri gerçek mi?

Bir Yorum Yazın