Pratik Meyveli Tatlılar – Armutlu Tırtıl Tatlısı

Mar 10, 2009 - 1 Yorum

Yine oğluşa meyve yedirme çabaları serisinden benim kafadan uydurma tırtıl tatlısı dediğim armutlu tatlı. Yine en az miktarda şeker, bolca faydalı fındık fıstık ve tarçın. Armudun tadı çok kaybolmuyor, onu belirteyim. Yine de oğluş yedi. Kımılnaz – meyve canavarım – peşimden koştu.

Bu arada bir önceki Elma Tatlısına yorum bırakan Bennu’nun değindiği aliminyum folyo sorunsalı benim de kafamdaydı. Bu sefer ben de yağlı kağıtta yapayım dedim. Benim kullandığım kağıtta mi bir problem vardı bilmiyorum, etraf çok mum koktu. Bir de mini fırında yaptığım için ısı ünitesi çok yakın kalmış olabilir. Allahtan meyvenin tadinda bir abukluk olmadı. Konu üzerinde çalışmalarım devam edecek.

Malzemeler
1 Armut
Yarım çay bardağı ceviz
Yarım çay bardağı kabuksuz badem (önceden ıslatıp soyun)
Tarçın


1 çay bardağı elma suyu
1 Yemek kaşığı limon suyu
Yarım çay bardağı üzüm
3-5 tane karanfil

Yapılışı

Top şeklinde kesen bir aletle armuttan küçük toplar çıkarın. Burada Melon Baller diye geçiyor. Bende bir sürü farklı tipi var, en sevdiğim ve en rahat kullandığım bu Progressive marka olan. Kıpırcan’ın yaşgünündeki kavun kabukları ve meyve şişlerindeki meyve topları da bu aletin ürünü.

Bunları çöp şiş çubuklarına geçirin.

Badem ve cevizi ayrı ayrı robottan çok ince olacak şekilde geçirin.

Üzerlerine bir yemek kaşığı ile bir kaşık elma suyu bir kaşık limon suyu karışımını dökün. Üstüne bolca tarçın serpin. Çubuğu alıp önce tepeleme düz tabağa koyduğunuz cevize, sonra bademe bulayın. Tepsiye geri koyup altına doğru karanfilleri sokun. İki karanfilde tırtıla anten yapabilirsiniz. Etrafınada kuru üzümleri serpiştirin. Altına doğru geri kalan elma suyunu dökün. 175 derecede 20 dakika pişirin.

Armudun yumuşağını tercih edin. Ayrıca fırının üstündeki ısı ünitesi yanıyorsa tepsiyi al seviyeye alın, badem ve cevizler armutlar yumuşamadan ceviz ve badem kızarabiliyorlar.

Farklı bir armut tatlısı için Bir Lokmadaki tarife göz atabilirsiniz.


Etiketler: , ,
Kategoriler: Mutfak

«       |       »
"Pratik Meyveli Tatlılar – Armutlu Tırtıl Tatlısı" için 1 Yorum yapılmış.

 1. Mahmut S says:

  ” Öğretmenim, tuvalete gidebilir miyim?”

  Yukarıdaki cümle, öğrenim hayatımız boyunca sıkça sorduğumuz sorunların başında geliyor, değil mi? Yıllar sonra, Adıyaman’ın Gerger İlçesi, Kaşyazı Köyündeki Karük İlköğretim Okulu’ndaki manzarayı “Haberturk İnternet Haber Sitesi’nde” görünce; ‘ Meğer şanslı azınlıktanmışız ‘ dedim kendi kendime.

  Evet, yanlış duymadınız. Ben ve bu yazıyı okuyan sen, şanslı azınlıktanız. Anadolu’da bir çok okulun türlü fiziki sorunlarını, öğretmen eksikliğini duyardıkta, insanın en temel ihtiyaçlarından birisi olan tuvalet ihtiyacını gidermenin başlı başına bir sorun olduğunu aklımıza getirmezdik. Onca yetersizliklere rağmen Karük İlköğretim Okulu’ndaki bu çağdışı manzarayı eğitim neferimiz Ahmet Elmacı sayesinde öğrendik.

  Haberturk İnternet Haber Sitesi’nde yayınlanan ‘ Tuvaletsiz Okul ‘ haberi bizi harekete geçirdi. Hem gelecek nesillere kalıcı bir temizlik alışkanlığı kazandırmak hem de okullarımızın olmazsa olmaz bu fiziki zorunluluğunu hayata geçirmek adına; http://www.okulumuzatuvalet.org sitesi altında ” Okulumuza Tuvalet ” adlı projeyi hazırladık.

  Karük İlköğretim Okulu’ndaki bu geri kalmış manzara ne ilk ne de son…Fakat bu olumsuz manzarayı düzeltmek bizlerin elinde. Karük İlköğretim Okulu’nda olduğu gibi Anadolu’nun birçok köyünde çocuklar sizlerin desteklerini bekliyor… ” Okulumuza Tuvalet ” projesi ile sizde bu harekete ortak olun…

  http://www.okulumuzatuvalet.org
  destek@okulumuzatuvalet.org

Bir Yorum Yazın