Alternatif Eğitim Felsefeleri Üzerine

Jan 22, 2009 - 3 Yorum

Blogumun Bebek ve Çocuklar İçin linkler kısmında Montesorri Eğitimi blogunun linkini göreceksiniz. Bu blog Montessori Eğitimi üzerine teorik ve pratik bilgi paylaşımı yapmak üzere kurulmuş gruba üye annelerin yaptıkları etkinlikleri yazdıkları ve Montessori Eğitimi Felsefesi üzerine bilgilerin bulunduğu bir blog.

Montessori şu anda Türkiye dahil değişik ülkelerin devlet okullarında veya çoğunluk okullarda mevcut sisteme alternatif, çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişimini vede bir birey olduğunu göz önünde tutarak, yıllar süren araştırmalar sonucu oluşturulmuş alternatif eğitim felsefelerinden biri. Alternatif eğitim felsefelerinin başlıcaları hem Avrupa kökenli. Bunların özel okullarda uygulanan en yaygın olanları Montessori, Reggio Emilia ve Waldorf.

Çocuklarımdan büyük olanının sadece 3.5 yaşında olmasına, yani ilkokula 2 senemiz daha olmasına rağmen bu gibi uygulamalarla haşır neşir olmamın çok önemli bir sebebi var. Bu da tüm gelişimci alternatif eğitim felsefelerinin 0-6 çocuklarının gelişimimin yani yuva ve anaokulu döneminin eğitim ve(ya) öğrenim hayatımızdaki en önemli dönem olduğunu vurgulamaları. Bu yüzden, bu okulların sayısı genelde okul öncesi eğitim veren kurumlar içinde nispeten daha fazla. Hatta Reggio Emilia fesefesi uygulayan kurumlar sadece yuva ve anaokulları. İlkokula devam etmiyor.

Bu okulları her yerde bulmak pek mümkün değil. Bulunsa da Felsefenin özüne bağlılık veya uyarlama tamamen yöneticilere ve eğitimcilere bağlı. Üstelik bu felsefelerin her çocuğa veya her aileye uyduğu gibi bir kaide de söz konusu değil. Üstüne üstlük bu isimleri taşıyan bazı okulların ücretleri de ayrı bir konu.

Konu üzerine kısa bir giriş yapmak istedim. Uzmanı olmadığım ama ilgilendiğim bu konu üzerine bilgi almak isteyen ebeveynlerin faydalanabileceklerini düşündüğüm bazı linkleri aşağıda bulabilirsiniz. Bu felsefeler üzerine eğitim veren bir kuruma çocuğunuzu gönder(e)meyebilirsiniz. Ancak, bence esas eğitim ailede verildiği için ebeveynlerin öğrenmesi açısından kesinlikle çok faydalı bilgi ve fikirler bulabilirsiniz.

Montesorri Eğitimi blogu ve gurubu Archi*Sugar blogunun yazarı Esra Hanım tarafından kurulmuştur ve yönetilmektedir. İlgilenenler montessori@archisugar.com a mail atıp bilgi alabilirler.

Montesorri Eğitimi Blogu

Alternatif Eğitim Derneği
Alternatif Eğitim Derneğinin Türkçe Kaynakları

Three Approaches from Europe: Waldorf, Montessori, and Reggio Emilia

Different Approaches to Teaching: Comparing Three Preschool Programs
Shopping for a Preschool?
Preschool Philosophy 101
Montessori and Steiner: A Pattern of Reverse Symmetries


Etiketler: ,
Kategoriler: Eğitim

«       |       »
"Alternatif Eğitim Felsefeleri Üzerine" için 3 Yorum yapılmış.

  1. Bal küpü says:

    İlk defa sizin vesilenizle duyduğum bir sistem, verdiğiniz kaynakları okuyacağım. Teşekkürler…

  2. hba says:

    merhaba..ben pakistanda yasiyorum..su an bes aylik bir oglum var..burada montessori egitimi mecburi..cocuklar 3 yasinda basliyorlar okula bu sebebten..dogru okulu bulmak hakikaten zor..bende burada vakit degerlendirmek icin egitimini almistim..bence eger uzerine dusulurse evdede verilebilecek bi sistem…

  3. Anonymous says:

    Merhaba ben 42 yaşındayım.18 aylık bir oğlum var. 17 yıl sonra oldu. Dolayısıyla ona en iyi eğitimi vermeye gayret ediyoruz. İstanbul Anadolu yakasında oturuyoruz. Bize en yakın bu eğitimi veren okul ve yuvalar nerde. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Trackbacks/Pingbacks

  1. Montessori dışındaki eğitim felsefeleri | Pratik Anne

Bir Yorum Yazın