ICE – In Case of Emergency / ADA – Acil Durumda Aranacak

Apr 05, 2007 - 4 Yorum

Güvenlik konusunda yazdığım acil durum telefon listesi, ilk yardım, ev kazalarına karşı bebeğinizin güvenliği, bebek ve çocukların arabada güvenliği yazılarına devam etmek istiyorum.

ICE – In case of Emergency Amerika’da çok yaygın kullanılan ve yakınlarda aldığım bir e-mailden okuduğuma göre sanırım Türkiye’de kullanılması yaygınlaştırılmaya çalışılan bir uygulama.

ICE cep telefonunuzdaki kayıtların başına koyduğunuz bir belirteç. Acil durumlarda başkası sizin telefonunuzdan acil durumda ulaşılması gereken kimselere ulaşmaya çalışırsa kime ulaşacağını hemen anlaması için kullanılan bir ibare. Açılımı “In Case of Emergency” / “Acil Durumda (Aranacak)” olan kısaltmayı, telefon kayıtlarınızda acil durumda sizin adınıza ulaşılması gereken kimselerin isimlerinin başına ekliyorsunuz.

Örnek: Cep telefonunuzda telefon kayıtlarınız şu anda aşağıdaki gibi diyelim

Ahmet
Banka
Berrin
Pervin Hn.
Dr. Hamdullah
Ela
Kadriye
Meral
Sami
Tarik
Temizlikci
Züleyha

Şimdi burada Dr. un doktor olduğu belli ama sizin doktorunuz mu, arkadaş mı belli değil. Temizlikçi ve banka belli ama geri kalanlardan hangisi anneniz, babanız, kardeşiniz, kocanız veya çocuğunuz, Allah bilir. Bu bizler için Amerika’da çok daha önemli çünkü Türkçe isimlerin erkek mı kadın mı olduğu bile anlaşılmıyor.

Yeni telefon kayıtlarınız (Amerika için yazıyorum):
Banka
ICE – Cousin Ela
ICE – Father Sami
ICE – Husband Ahmet
ICE – Mother Kadriye
ICE – Nanny Zuleyha
ICE – Ob-gyn Dr. Pervin
ICE – Pediatrician Dr. Hamdullah
ICE – Sister-in-law – Berrin
Meral
Tarık
Temizlikçi

olursa sizin kimseyi arayamayacak bir durumda olmanız halinde telefonunuzdan başkaları size acil durumda yardım edecek kişilere kolayca ulaşabilirler. Banka ve temizlikçiyi Türkçe veya İngilizce kaydetmeniz farketmez. Önemli olan acil numaralar.

Bu ICE kayıtlarının başında bir hane boşluk bırakırsanız tüm ICE numaraları diğer kayıtların üstüne çıkarlar. Yani:

ICE – Cousin Ela
ICE – Father Sami
ICE – Husband Ahmet
ICE – Mother Kadriye
ICE – Nanny Zuleyha
ICE – Ob-gyn Dr. Pervin
ICE – Pediatrician Dr. Hamdullah
ICE – Sister-in-law – Berrin
Banka
Meral
Tarik
Temizlikci

olur.

Bana gelen emailde Türkiye’de de bunu ICE olarak kullanın diyordu. Acil durumda arama yapacak kimse ICE nedir bilir mi ki? O yüzden bence Türkçe versiyonu:

Acil – Annem Kadriye
Acil – Babişko Sami
Acil – Bakıcı Züleyha
Acil – Çocuk Dr. Hamdullah
Acil – Doğum Dr. Pervin
Acil – Görümce – Berrin
Acil – Kocacım Ahmet
Acil – Kuzen Ela
Banka
Meral
Tarik
Temizlikçi

olsa daha rahat anlaşılır. Internette araştırdığımda Türkiye’de de “Acil Durumda Aranacak (ADA)” veya “Acil Durumda Aranacak Kişi (ADAK)” olarak da kullanıldığını gördüm. Yine de yaygınlaşana kadar “Acil” kullanılabilir. Zaten mühim olan ICE si, ADA si değil. Anne, baba yazıyorsa orada zaten belli eder kendini.


Etiketler: ,
Kategoriler: Sağlık

«       |       »
"ICE – In Case of Emergency / ADA – Acil Durumda Aranacak" için 4 Yorum yapılmış.

 1. Açalya says:

  Her eve lazimsin Burcu’cugum 🙂

 2. büşra says:

  Gerçekten çok önemli konulara değiniyorsunuz.Her gün mutlaka kontrol ediyorum bugün yeni bir şey yazdınız mı diye.
  Kendi adıma ve minik oğlum ADA’m adına size teşekkür ediyorum…

 3. Pratik Anne says:

  Acalya ve Busra,
  Cok cok tesekkurler. Ehem. Bunlar sizin guzellikleriniz efem. Ben paylastikca mutlu oluyorum. Amac o degil mi zaten? Bazisi tariflerini, bazisi fikirlerini, bazisi hatiralarini, bazisi duygularini paylasiyor. Ben de bildiklerimi, okuyup ogrendiklerimi, tecrubelerimi paylasiyorum. Birilerinin isine yariyorsa, burayi ziyaret etmeyi seviyorsaniz ne mutlu.

 4. Anonymous says:

  İstanbul’dan sevgiler…İCE konusu burada da duyulmaya baslandi ve sizin dediginiz gibi bana gore de Turkiyede ancak ACİL baslangici ile uygulanirsa dogru olur.Herhangi bir kaza aninda telefonumu ele geciren kisi herhalde belkide milyonda bir ihtimal yabanci uyruklu biri mi denk gelecek?Mutlaka bir turk ilgilenecek telefonumla ve ailemden birine ulasmak icin acil numaralara bakabilecek.Bu bilgiyi yayginlastirmakta yarar goruyorum ben de…Tesekkurler sevgili pratikanne….
  İstanbul -Emel

Trackbacks/Pingbacks

 1. Çocukları acil durumlar için hazırlamak | Pratik Anne

Bir Yorum Yazın