Burun tıkanıklığı için Neti Pot, nam-ı diger Aladdin’in Lambası

Jul 07, 2010 - 5 Yorum

Kıpırcan’ın sonu pek yakında kulak tüpü ve geniz eti ameliyatı ile bitecek uzun bir kulak enfeksiyonu hikayesi var. Kulak enfeksiyonun baş kaynağı ise tam olarak nereden başladığını bulamadığımız ama bir başladığımı kulak enfeksiyonu ile sonuçlanıp da antibiyotik kürü almadan geçmeyen burun akıntısı.

Nezle değil, grip değil. Alerji uzmanına gittik, alerjik değil. Geçen senelere kadar sonbaharda başlar, baharda biterdi. Bu sene abarttı, yazın ortasında da oldu ve şu an antibiyotik kürümüzün de ortasındayız. Bakteriyel veya viral sinüs problemi olma ihtimali var ama teşhisi ve tedavisi zor iş.

Sonuçta bu burun akıntısı kulağa gitmesin, enfeksiyone çevirmesin diye denediğimiz yöntemlerden biri Neti Pot. Kıpırcan çok seviyor. İşe yaradı mı derseniz, burnu açmasına, akşamları rahat uyumasına yardımcı oldu ama kulak enfeksiyonu engelleyemedi diye açıkça itiraf ederim. Ama benzer problemleri olup da çaresini bulmuş bir arkadaşın tavsiyesi üzerine gittiğimiz osteopat amcanın özel tedavisi de işe yaramadı ki sonunda kendisi, “tedavi sizde işe yaramadı daha fazla gelmenize gerek yok” deyip yenilgiyi kabul etti.

Neti pot un faydası ise kafası arkaya yatık şekilde burun damlası damlattırmak istemeyen ve gerçekten rahatsız olan oğlumun sabah ve akşam Alaaddin’in lambası yüzü suyu hürmetine burnunu temizletmesi oldu.

Bu neti potu kendi sinüs problemim için almıştım. Sinuzit ailemizde genetik bir problem. Tıkanıklığın dayanılmaz baskısı ve ağrısı ile kafanızı duvara vurmak istediğiniz tipten sinüzit enfeksiyonu. Kullandığım her damla hem beni aşırı derece rahatsız ediyor hem de bir süre açılmış hissi verdikten sonra daha beter enflamasyon yaratıyordu. Neti Pot ise cankurtaran gibi yetişti ve rahatlattı sinüslerimi. Ben de Kıpırcan’a da denemeye karar verdim ve kendisi enteresan bir şekilde bunu kullanmayı çok sevdi.

Neti pot’un benim ve oğlumun ortak sevdiğimiz yanı genize veya geriye birşey gitmemesi. Su tamamen ön burun kısmı içinde dolaşıyor. Çocukların okyanus suyu zımbırtısını da denememe rağmen bu geriye damla gitmesi olayı gerçekten rahatsız edici. Orada su dolandığı için geçici açma değil temizleme işlemi yapıyor ve şişkinliğin inmesine yardımcı oluyor.

Kıpırcan 5 yaşında. Biraz yardımla kendisi de kullanabiliyor. Neti pot nasıl kullanılır buradaki video ile seyredebilirsiniz. Tabi herkesin çocuğu aynı değil. Normal burun damlası veya spreyini sevmeyip bunu neden seviyor, ilmi bir açıklaması var mı yoksa şahsına münhasır mı bilemiyorum. Ama en azından akşamları burnu genzi açık uyumasına yardımcı oldu. Benim de sinüziti rahatlatmıştı.

Alternatif burun ve üst solunu yolları temizliği için hem kendinize hem çocuklarınıza tavsiye ederim. Araştırınız.

Konu hakkında Tanya’nın daha evvel yazmış olduğu yazı da burada.

Konu ile ilgili diğer yazılar:
Bebek Sağlığı – Bebeklerde kulak iltihabını engellemek
Bebek Sağlığı – Burun akıntısı ve tıkanıklığına karşı
Bebek Sağlığı – Nezle ile savaş
Çocuğuma burnunu sümkürmeyi nasıl öğretirim?


Etiketler: ,
Kategoriler: Sağlık

«       |       »
"Burun tıkanıklığı için Neti Pot, nam-ı diger Aladdin’in Lambası" için 5 Yorum yapılmış.

 1. Anonymous says:

  Benim cocugum 1.5 yasinda, ayni durumdayiz; gecen kis sersefil gecti, dediklerinizin hepsini denedik. Tubun kullanimi da rahat degil; ama cocugu gercekten cok rahatlatiyor, karakterini degistiriyor.

 2. Cocukla Cocuk says:

  Geçmiş olsun Kıpırcan'a. Ben de de var sinüzit burun tıkanıklığı hep korkutuyor devamındaki ağrıları düşününce. Kendim ve çocuklar için neti pot u denemek isterim

 3. edanik says:

  video gözükmüyor:( sen çekip koyabilsen ne iyi olurdu.birde kavanozdaki deniz tuzu mu? ben oğluşa sprey kullanıyorum deniz tuzu olanlardan,hiç hoşlanmıyor…

 4. umit says:

  Cold mix kullanıyorum ben çokta memnunum.. benim kızım mumkun değil ilaç içmiyor.. damla damlattırmıyor.. herkese tavsiye ederim.. çok rahat açıyor burnu

Bir Yorum Yazın