Çocuk oyunları – Ev veya oda haritası üzerinde define avı

Nov 23, 2009 - 4 Yorum


Aaaah! Virüsler virüsler. Virüslerini paylaşan kardeşler 🙂 O kardeşleri aynı çatı altında ayrı tutup eğlendirmeye çalışan bizler. Şansına dışarıda enfes bir sonbahara havası. Böyle bir haftaya başlıyoruz. Umarım sizinki bizimkinden daha iyi geçer.

Bu aktiviteyi geçen hafta yapmıştım. Aslında kaç zamadır aklımda idi fakat önceden hazırlanmak gerekiyor.

Daha evvel yaptığımız harita çalışmasını hatırlarsanız, bu haritanın üzerinde içine, altına, arkasında veya arasına birşeyler saklayabileceğim üç beş nokta belirleyip buralara ufak çıkartmalar yapıştırdım. Sonra daha evvelden ucuza aldığım deniz hayvanlarını aliminyum folyoya sarıp buralara sakladım.

Doğumgünlerinde veya özel günlerde buna benzer “scavenger hunt” denilen define avları yapıyorlar. Çocukların elerine eğer okuma yazma bilmiyorlarsa ipucunu anlatan resimli kağıtlar veriyorlar. Çocuklar her maddeyi bulup getirince bir ödül alıyor. Daha büyüklere yazılı ipuçları veriliyor. Bazı avlarda listenin kendisini getirmen gerekli değil fotoğrafını çekebiliyorsun. Doğumgünleri için fikir olur düşüncesiyle paylaşıyorum. Google da “scavenger hunt” diye aratırsanız birçok fikir önerisi bulabilirsiniz.

Kıpırcan haritayı anlayabiliyor tabi ama Kımılnaz daha pek anlamıyor. O yüzden Kıpırcan’dan ona yardım etmesini rica ettim. Bir tane o bulduysa, bir tane de kardeşinin bulmasına yardımcı oldu.

Bu oyunu çocuğunuz emeklemeye başladıktan itibaren (haritasız) oynayabilirsiniz. Ufak ufak poşetlere veya kağıda sardığınız, çocuğunuzun hiç görmediği eşyaları, onun genellikle kurcaladığı noktalara saklayın. Veya yine parlak poşetlere koyup, ucu biraz gözükecek şekilde oraya buraya sıkıştırın. Ufak çocuklarda aliminyum folyonun ellerini kesmeyeceğinden, gözlerine batmayacağından emin olun. Böyle bir tehlike varsa parlak plastik poşetlere veya torbalara koyun. Mesela yazın topladığınız denizkabukları, temiz renkli taşlar, sonbaharda kozalaklar vea meşe palamutları, yapraklar, mutfak eşyaları, yutmayacağından emin olduğunuz ıvır zıvırlar. Poşeti bulunca kendi açsın, içini boşaltsın.

İnanın o bldukları plastik hayvanlar nasıl ilgilerini çekti, ikisi de iki gün ellerinde ilk buldukları hayvanlar ile dolaştılar. Alıp önlerine bakın bu balina, bu yunus balığı diye koysam bu kadar ilgi çekmezdi herhalde.


Etiketler:
Kategoriler: Oyun

«       |       »
"Çocuk oyunları – Ev veya oda haritası üzerinde define avı" için 4 Yorum yapılmış.

 1. Açalya says:

  harika bir fikir, hemen yapacagim! kizim ne sansli cocuklarin var…

 2. Pratik Anne says:

  🙂 Sagol arkadasim. Teveccuuuhun. Seninki de cok sansli. Hem anasindan hem babasindan. Hem bak benim gibi blogcu bir arkadasi olan annesi var. Ehhehheh.

 3. Calisan Anne says:

  geçmişler olsun pratik annecim. Sevgiler, Çalışan Anne 🙂

 4. Canay says:

  biz bunun tersini oynardık küçükken. yani haritayı biz hazırlardık, büyükler ipuçlarına göre bulurdu:)
  7-10 yaş arasındaydık ama sanırım.

Bir Yorum Yazın