Bebek ve çocuklar için sağlık kayıt defteri

Nov 24, 2009 - 2 Yorum


Bu aralar en çok kullandığımız defterlerden bahsetmek istiyorum.

Özelikle ikinci çocuktan sonra, iki yavruş birden aynı anda hastalanınca ilaçlarını, doktor randevu ve takiplerini kontrol etmek için bazı şeyler kayıt altına almak gerektiğini farkettim. Doktorlara bir problem için gidince o problemi geçmişini, daha evvel en son o hastalığı ne zaman geçirdiğini, ne ilaç aldığını sorunca insanın kafası karışıyor. Veya doktora şikayet etmek için gerçekten önemli bir sebebin olduğunu kanıtlamak için, bak çocuk kaç kere hasta olmuş, kaç kür antibiytik vermişiz diye elimde belge olması iyi oluyor.

En önemlisi hasta olduklarında ilaç verirken en son ne verdik, ne kadar verdik, ne zaman vermemiz lazım birbirine girmesin diye bu defterlere yazıyoruz. Daha evvel kağıtlara yazıp buzdolabının üstüne koyuyorduk ama yine elimizde kalıcı belge olması açısından defter çok daha kullanışlı.

Bu defterler bildiğiniz spiralli, çizgili defterler. Özellikle atta çantasına rahat sığsın diye ufak boy aldım. Önünde içine doktor randevu kartlarını, gerekirse aşı kartlarını ve reçeteleri koyabileceğimiz ufak plastik bir gözü var.

İçindeki bölümleri ben yazdım:

 • Kişisel bilgiler

Adı; soyadı; doğum tarihi, yeri; anne baba adı; kan grubu ve adres

 • Acil bilgiler

Doktor adı, adresi ve telefonu; hastane adı, adresi ve telefonu; acil irtibat bilgileri: anne, baba, amca, dayı, anneanne

 • Sigorta bilgileri
 • Alerjiler
 • Aşılar

 • Doktor kontroleri

Tarih, doktor adı, sebep, detaylar

 • İlaç günlüğü

Gün, saat, ilaç, miktar, (varsa) ateş


Etiketler:
Kategoriler: Sağlık

«       |       »
"Bebek ve çocuklar için sağlık kayıt defteri" için 2 Yorum yapılmış.

 1. Ozgur says:

  Bizim de bir dosyanın içinde duruyor. Ama taşıması ve düzenlemesi zor. Bu tarz bir şey iyi bir fikir, özellikle çocuk büyüdükçe… Çok sevgiler, teşekkürler.

 2. poh poh perisi says:

  benim gibi taze anne için çok güzel bir öneri oldu teşekkürler…

Bir Yorum Yazın