Anne Yüreği

May 20, 2009 - 4 Yorum


Anne yüreği olması için illa çocuk mu doğurmak gerekir?

Cüzzamlılara annelik yapıp, kimse yüzlerine bakmazken başlarını okşamak, onları tedavi etmeye çalışmak için;

Çocuklarımızın geleceğimiz olduğunun bilincine varıp onları onlara eğitim imkanı sunmak için;

İtiraf çamuruna bulanmışken hastalığı sebebi ile kendini acındırmak yerine bir öğrenci daha fazla okutmaya çalışmak için;

sadece çocuk doğurmak gerekmiyor. Türkan Saylan bu vatanın evlatlarına kendi anne babalarının vermediğini verdi. O hastalar ve o çocuklar bunu biliyor. Biz anneler bunu biliyoruz.

Bazen Atatürk’ün yanlış yerde arandığını ve sadece şeklen ve madden takıntı haline getirildiğini düşünüyorum üzülerek. Duvardaki paradaki resimde, parktaki büstte değil Türkan Saylan gibi insanların kafasında gönlünde Atatürk. Atatürk’ün sarı saçını, mavi gözünü aramak yerine lider ruhunu, eğitimci bilincini, insan ve vatan sevgisini aramak gerek. Giden gidiyor, arkasında binbir iftira ile. Biz hala sarı saç, mavi göz bekliyoruz.
Etiketler:

«       |       »
"Anne Yüreği" için 4 Yorum yapılmış.

 1. Moonshine says:

  Aynen katiliyorum butun soylediklerine. Ayrica Ataturk de zaten bu kastettigin seyi kendi sozleriyle belirtmis: “Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kafidir.”

  Ben de Turkan Saylan’da iste o ruhu goruyorum. O ruhu anlamis ve hayatina gecirmis cok degerli bir insandi kendisi.. Huzur icinde uyusun.

 2. Anonymous says:

  Çok çok güzel yazmışsın.

 3. Ozgur says:

  Ne kadar doğru…

 4. ela selin says:

  Tamamiyle katılıyorum yazdıklarına.
  ellerine sağlık.

Bir Yorum Yazın