Hangi yiyecekleri organik tercih etmeliyiz?

Mar 09, 2009 - 3 Yorum

Organik sebze bahçesinden bahsettik malum. Tabi bütün bu çalışmalar olmayan boş vaktin ve kalmamış enerjinin majoşist dürtülerle, son bir çaba ile dağa taşa harcanması için değil. En önemli sebeplerinden biri yediğimizin içinde ne var kendi gözlerimizle görmek.

Son 4-5 yılda yeni bir moda akımı gibi fırladı bu organik konusu. Hassas bir konu. Sağlığına dikkat eden, canını seven ve ne yalan söyleyeyim en fazla (sanırım) anne baba olanlar için çok hassas bir konu.

İlk başta “ya biz ne yiyorduk şimdiye kadar?” sorgulamaya başlıyorsunuz. Okudukça organik almaya başlıyor, bir taraftan doğanın tertemiz yarattığına onu bunu katan pis ellere sövüp sayıyorsunuz. Sonra cebiniz hafiflemeye başlıyor, bir taraftan organiği sorgular oluyorsunuz. “Organik adı altında bizi öpüyorlar mı yoksa?” diye iyice tepeniz atıyor. En sonunda kendinizi taşa toprağa vurup kendi elimde toprağa dipi ektiğimi yemek en iyisi diyorsunuz. Ama nereye kadar tabi?

Ciddiyete geri dönersek, organik ürünler tercih etmemizin başlıca sebepleri:

Tarımda kullanılan

 • zirai ilaçlar, böcek ilaçları
 • sentetik ve kimyasal gübreler
 • hormonlar
 • genetik değişiklikler

Hayvancılıkta kullanılan

 • antibiyotikler
 • büyüme hormonları

Hazır veya paketlenmiş gıda üretiminde kullanılan

 • katkı maddeleri,
 • koruyucu maddeler,
 • bazı boyalar
 • ambalajlar (konserve)

%100 Organiğe gelmeden bütün bu katkı maddelerinin en başta 3. kategori olmak üzere çoğundan kaçınabilirsiniz aslında. İlk başta aldığınız yiyeceklerin içindekiler listelerini okumakla başalayın. Monosodyum glutamat (MGM), bazı kanserojen renkelndiriciler ve koruyucu maddeler içeren hazır gıdaları almayın. Bunların listeleri internette güvenilir kaynaklarda mevcuttur.

24 Potentially Harmful Food Additives
In Pictures: Most Dangerous Food Additives

Sebze ve meyvelerde ilk başta akla en zararlısi hormon gibi gelse de aslında en zararlı ve en kalıcı olan zirai ilaçlama maddeleri ve kimyasal gübrelerin meyve ve sebzelerde kalan artıklarıdır. Malesef ve malesef bu yüzden “arka bahçemizden abla. hormonsuz, buyur organikten daha iyi elma armut” diyenlerin sebze ve meyveleri, mahalle manavınızdakinden kat kat zararlı olabilir. Çünkü o kişi hormon kullanmamış olabilir ama böceklenmesin diye ilaç sıkmış olabilir. İçinde kimyasal atık bulunan, yandan geçen derenin suyu ile sulamış olabilir ve bunu o bile bilmiyor olabilir.

Bu yüzden organik denilince tohumundan, sulamasına, ilaçlamasından, hasadına; hayvanların yediği yemden, içtiği suya, hatta yetiştiği barınağa bakılıp da organik sertifikası verilir. Bu yüzden organik pahalıya olur diye varsayıyoruz. Özellikle çocuklarda yedikleri yiyeceklerin vücut boyutuna güre oranı ve yoğunluğu bizim yediğimize göre kat kat fazla olduğu için ve küçükken vücuda girmesi olası zehirli maddelerin birikmesi daha kolay olup daha kalıcı etki bıraktığı düşünüldüğü için çocuğumuzun canından mı kıymetli deyip alıyoruz, yiyoruz. Lezzet farkını göz ardı etmemek lazım.

Peki bu tasarruf etmemiz gereken ekonomide bir kismini organik, bir kismini organik olmayan alabilir miyiz?

Tercihan önce mevsim, sebze meyvelerini tüketmekle işe başlayabiliriz. (Bu konuda annelerden birinin blogunda daha yeni ve güzel bir yazı gördüm ama tekrar bulamadım)

İkinci olarak kabuklu meyve ve sebzeleri iyice yıkamalı ve belki kabuklarını soyup yemeliyiz. Çünkü zirai ilaçlar daha çok kabukta birikiyorlar. Pişirmeden çiğ yiyeceklerimize iyice dikkat etmeliyiz.

Ardından aşağıdaki listelerden muhakkak organiği tercih etmeniz gereken ve de organik almasanız da olabilen yiyecek listelerine bakabilirsiniz.

Mutlaka organik:
Şeftali, elma, armut, çilek, üzüm, kayısı,ananas, domates, patates, mısır, salatalık, ıspanak, biber, göbek, kereviz, yeşil fasülye, kabak, havuç, pirinç, süt, yumurta

http://www.deliciousorganics.com/Controversies/toptobuyorg.htm
http://www.checnet.org/HEALTHEHOUSE/education/quicklist-detail.asp?Main_ID=241

http://www.foodnews.org/walletguide.php

Son olarak üzerinde %100 organik damgası olsa bile organiğe talebin patlaması ile büyük şirketlerin bu pazardan pay kapmak istemeleri ama fiyat düşürmek amacı ile organik sertifikasyonunda esneme ve yumuşamalar yapmaya çalışmalarına dikkat etmeniz gerekmektedir. “Doğal, Natürel, Hormonsuz, Tabi” damgalı yiyecek ve gıdalara fazla para vermeden evvel yine etiketlerine bakmanızı ve gerekirse %100 organik sertifikalıları almanızı tavsiye ederim. Stop Labeling Lies


Does It Pay To Buy Organic?

Is it worth it to buy organic?


Etiketler: ,
Kategoriler: Beslenme

«       |       »
"Hangi yiyecekleri organik tercih etmeliyiz?" için 3 Yorum yapılmış.

 1. Defnenin Annesi says:

  Ben hamileyken yedigim hersey organikti. Ve gercekten herseyin tadini daha iyi aldim sanki. Defne dogduktan sonra türkiyeye geldik ve simdi güvenilir organik gida bulamiyorum.

 2. Moonshine says:

  Ben de sebze ve meyveleri 10 dakika kadar sirkeli suda bekletiyorum ne olur ne olmaz diye, ama bunun kimyasallara bir etkisi oluyor mu bilmiyorum dogrusu 😛 sanirim bakteri ve virusleri olduruyormus.

 3. inciK says:

  cok guzel bir yazi olmus, eline saglik. Iraz yazmisti bahsettigin mevsimine gore yiyeceklerden, linki burada;
  http://ruzgarestiustume.blogspot.com/search/label/beslenme

Bir Yorum Yazın