Kalifiye ve üreten anneler için geçici veya yarı zamanlı iş imkanları ve fikirleri

Jul 15, 2008 - 5 Yorum

İşi bırakmaya niyetlenmemle beraber hem bende hem haberleştiğim bazı anneler, çocuklarımızdan vakit çalmadan nasıl üretmeye devam edebiliriz sorusuna cevap aramaya başladık.

Ben aslında evden çalışıyordum fakat evdeki ofise kapanıp sanki ofisteymiş gibi bütün gün çalışmam gerekiyordu. Bu durum Kıpırcan’da “anne evde ama benimle neden ilgilenmiyor” duygusu uyandırmış olacak ki, çok gönül koymuş, bazen parktan dönerken “anne patronla konuşmayacaaak” diye sızlanmaya başlamıştı. Bu yüzden birşey yapacaksam bunu iş veya aktiviteleri ancak çocuklar öğle uykusu uyurken veya gece yattıktan sonra yapmam gerektiğini düşünüyorum. Çocuklar için evde kalıyorsam öncelik çocuklara.

Bazı işleri, fikirleri ve de ilgili linkleri aşağıda listeledim. Sizin bildiğiniz yaptığınız işleri ve çocuklara ayırılacak vakit ve part-time iş dengesi konusundaki tecrübelerinizi yoruma yazarsanız sevinirim. Yurtdışı ve yurtiçinde farklı imkanlar mevcut.

1. Tercüme: Özellikle yurtdışında yabancı diline güvenen anneler tercüme yapbilirler. Ben hem Türkiye’de üniversitede hem de burada gelince yaptığım için Chicago’da bir tercüme bürosuna kayıtlıydım. İşi bırakmaya yakın kendimi tekrar bir hatırlattım. Akmasa bile damlıyor. Ne olsa Türkçe-ingilizce tercüme çok sık gelmeyebiliyor. Bu konuda proz.com gibi güzel portallar da freelance çiler için güzel kaynaklar. Bunun bir de telefonla tercümanlık versiyonu var, fakat zamanı siz ayarlayamadığınız için ve ne zaman telefon gelirse yapmak durumunda kalmanız çocuklarla kolay olmayacağı için zor olabilir. Ama başında çoluk çocuk olmayanlar da bloga uğrar düşüncesi ile ekledim.

2. Avon: Ben uzun süredir kullandığım bu ürünleri kendim satmak için satış temsilcisi oldum. Burada, en azından benim dahil olduğun bölgenin direktörü çok ilgili. Ucu kendine de dokunduğu için oldukça kolluyorlar. Tabi satış konusunda üretken ve yaratıcı olmak gerekiyor. En azından ilk etapta işler oturana kadar yan gelip yatayım, para aksın durumu olmuyor. Ama işi oturmuş olanların sağlam para yaptıklarını gördum bizzat. Amerika’da güzellik, kozmetik, banyo, cilt bakımı ihtiyacı olanlar, alışveriş etmek için bu da benim e-dükkanım.

3. Elişleri ve yemek: Hamarat ve becerikli anneler ürettikleri ürünleri etsy.com veya cafepress.com gibi portallar aracılığı ile veya ebay.com da satışa sunabilir. Hamaratanne gibi blogununuzu da kullanabilirsiniz. Yemek yapmak da bir zanaat. Pastacı arkadaşları görüyorum, maaşallah alan başını yürüyor. Fakat Amerika’da bulunduğunuz yerin health department’ının kanun ve kurallarına dikkat etmeniz gerek.

4. Sanat: Bu da aynen yetenek dahilinde, gerekli satış kanalları bulunursa hem zevk, hem ek gelir getirebilecek bir dal. Fotoğraf, resim, heykel vs. Bu konu ile ilgili olmadığımdan (yeteneğim yok demeye dilim varmıyor) kaynak veremiyorum.

5. Kalifiye işler: Amerika’da yarı zamanlı olarak freelance/contractor olarak çalışabilme imkanları oldukça fazla. Özellikle uzman olduğunuz konunun birliği (association vs) varsa bunlar veya network unuz den tanıdıklarınız aracılığı ile iyi imkanlar bulunabilir. Eski işyerinizle de anlaşabilirsiniz. Linkedin.com bu konuda sevdiğim bir platform. Ayrıca başka bir anne odesk.com u önermişti.

Son olarak Amerika’ da arayacağınız anahtar kelime freelance veya contractor

www.freelance.com/
www.freelancejobs.org/

gibi

Türkiye için bunu buldum

www.freelancecalisanlar.com/
www.serbestis.com/


Etiketler: , , ,
Kategoriler: Çalışan Anne

«       |       »
"Kalifiye ve üreten anneler için geçici veya yarı zamanlı iş imkanları ve fikirleri" için 5 Yorum yapılmış.

 1. Açalya says:

  Canim benim, umarim Turkiye tatilin iyi geciyordur, yoksa dondun mu? ben geriden takip edemiyorum artik, blogumu bile guncellemem gunler suruyor.
  Ne guzel fikirler vermissin, insanlar hem kiskanc hem de cin fikirliyken, senin boyle seyleri paylasman ne kadar hos. Isini de resmen birakmissin, hayirli olsun, gonlunce keyfini cikar. Gorumcenin blogu da cok hosmus, o da kafali bir kiz belli…iyi anlasacaginizdan eminim. Kimilnazimi ve Kipircanimi bol bol operim.

 2. Sardunya says:

  Pratik Annem
  Bir mütercim tercüman olarak evden tercüme işini denedim, deniyorum, deneyeceğim. Ama istikrarlı bir şekilde son teslim tarihlerinde çevirileri yetiştirmek özellikle çocuklar olunca bazen mümkün olmayabiliyor. Ani huysuzluklar, hastalıklar vs. müşteriye karşı zor durumda bıkabiliyor.

  Paylaşmak istedim:)

  Yaşasın ev!:)))

 3. sabahnur says:

  Merhaba Pratik Anne’cim,
  Cok yararlı bir yazı sunmussun yine. Benden bahsettiğin için de ayrıca tesekkur ederim.

  Yalnız hamaratanne oldugumdan beri farkettiğim bir seyi paylaşmak istedim,Türkiye de elişinin değeri pek bilinmiyor maalesef. İlmek ilmek ugrastıgınız seylere verdiğiniz ucret çok geliyor, ya da “ondan basiti mi var ben de yaparım” oluyor.

  bir de “amway” var, onun satısından da cok cooook zengin olanlar var…

 4. denizanasi says:

  harikasınnnn:)

 5. semiramis says:

  bu freelance isi cok zor yahu. bir yere girip maasli calismak daha az zahmetli sanki. daha az kafa yormali. yıllarca deli gibi calistim, simdi lafini bile duyunca tuylerim tiken tiken oluyor. oyle iste. yasasin calismamak! da nereye kadar bilmiyorum.babadan zengin durumum olmadigi icin kafayi kirip birseyler yapmaya calissam iyi olacak aslinda:(

Bir Yorum Yazın