Emzirme 4 – Rahat ve sağlıklı emzirme duruşu

Aug 02, 2007 - 5 Yorum

Bebekle doğru birleşme sağlandı, Voltran’ı oluşturdunuz ve güzel güzel emziriyorsunuz. Harika! Ama 15 dakika-yarım saat, doğru pozisyonda değilseniz bel ve boyun ağrısı başgöstermesi işten bile değil. Bunun için emzirirken sizin de doğru pozisyonda oturuyor ve bebeğinizi tutuyor olmanız lazım.

Sırt için bilmeniz gereken en temel gerçek sırtı karın kaslarının desteklediğidir. Yani sırt dik duruyorsa bu karın kaslarınızın sıkılığındandır. Sırtınız ağrıyorsa karın kaslarınızın gevşekliğindendir. (Siyatik ve diğer yanlış eğilme ve kaldırmaya bağlı disk ağrıları hariç)

Doğumdan sonra karın kası falan kalmadığı için sırt tamamen desteksiz kalir. Doktorlar genelde ilk 40 gün (6 hafta) yoğun egzersizi tavsiye etmezler. Hamilelik boyunca devam edeceğiniz yoga ve egzersiz karın kaslarının bir nebze esnek ve toplu durmasına yardımcı olur. Fasit daire misali karın hamilelikten sonra emzirirken en iyi şekilde toparlanır ama karın kası laçkalaştığı için emzirirken sırtınız ağrıyabilir.

Bunu önlemek için bebeğinizi doğru şekilde emzirmeniz gerek:
1. Sırtınızı bir yere yaslamanız
2. Eğilerek memenizi bebeğinize uzatmamanız, bebeği memenize getirmeniz
3. Yüksek yastıklarla kollarınızdan ve bebeğin altından yükselterek destek almanız
4. Ayaklarınızın altına yükselti kullanmanızı
tavsiye ederim.

Boppy pillow ve benzeri yastık ürünleri bence her emziren annede bulunmalı. Eğer evde yeriniz mevcutsa sallanan emzirme koltuğuda bu açıdan çok gerekli. Ben ilk başta ne gereği var diye almamıştım. Fakat sonradan bir arkadaşımdan bana kaldı. O an aslında ilk 8 ay nasıl emzirdiğime hayret ettim. Çok pahalı olmayan kullanışlı bir sallanan emzirme koltuğu bence gerekli bir eşya. Lüks değil.

Bunun dışında biri yatarak olmak üzere 2-3 değişik emzirme pozisyonu var. Bu linkten bunları görebilirsiniz. Ayrıca buradan da videosunu izleyebilirsiniz. Benim vurgulamak istediğim bunların özellikleri veya farkları değil sırtın doğru duruşu ve desteklenmesi. Umarım yukarıdaki ipuçları emzirirken oluşan sırt ağrılarınıza derman olur.

Bu serinin devamı:
Emzirme 1 – Mucize anne sütü
Emzirme 2 – Doğumdan sonra ilk tecrübe
Emzirme 3 – Doğru emzirmenin ipuçları
Emzirme 5 – Anne sütünü artırmak
Emzirme 6 – Olası Problemler ve Çözümleri
Emzirme 7 – Anne sütünü saklamak
Emzirme 8 – Saklanan anne sütünü ısıtınca bozuk kokuyor
Emzirme – Soru Cevap


Etiketler: , , ,
Kategoriler: Emzirme

«       |       »
"Emzirme 4 – Rahat ve sağlıklı emzirme duruşu" için 5 Yorum yapılmış.

 1. Açalya says:

  Kesinlikle durus onemli…Gece emzirmelerimizde ben de yari uykulu oldugum icin eiglip bukuluyordum. Gittim o yastiklardan aldim, oh be…simdi sira sallanan koltukta. Yeni eve tasininca ilk is…

 2. Pratik Anne says:

  Bazi seyler ilk basta fuzuli veya onsuz idare edilebilirmis gibi geliyor ama alinca kendi kendine niye iskence etmisim diyor insan. Boppy pillow la sallanan koltuk bunlardan ikisi. Ben dairede oturdugumuz icin duyariz, monitor lazim olmaz diye dusunmustum. hediye geldi. Valla Allah razi olsun demistim sonradan.

 3. gökçe says:

  merhaba,
  emzirme koltuğunu nerede bulabilirim acaba? yardımlarınız için teşekkürler

  • Pratik Anne says:

   Degisik mobilyacilarda bulabilirsiniz zannediyorum. Gogle’da “emzirme koltugu aratirsaniz bircok kaynak cikiyor nereden alabileceginize dair.

 4. berra says:

  Ne yaparsam yapayım emzirme döneminde sırt ağrılarım oluyordu. İlaç konusunda çok hassas olduğum için başka yollar aradım ve bana bir fizik tedavi uzman doktorunun çok faydası oldu, fizik tedavi ve kuru iğneleme ile ağrılarım neredeyse kalmadı

Bir Yorum Yazın