Evde "ailesi için çalışan" annelerin maaşı

May 03, 2007 - 5 Yorum

Geçen seneden beri Salary.com websitesi Türkçe’de “Ev Hanımı” dediğimiz ingilizce de “Stay-at-home-mom” denilen annelerin yaptıkları işler için maaş ödenmesi gerekse ne kadar maaş alırlardı onu hesaplıyor ve anneler günününe yakın bunun haberi çıkıyor.

Salary.com evde oturan (kim nereye oturuyor?) daha doğrusu “ailesi için çalışan” annelerin gün içi yaptıkları işleri ve bu işlere harcadıkları saatleri piyasa rayici ücretler ile çarpıp toplam hakettikleri maaşı bulmuş.

Hesap ortada = senelik $138,095

Geçen senenin hesabına göre bu sene %3 artış olmuş. Hesaba göre evde ailesi için çalışan bir anne haftada toplam 92 saat mesai yapıyor. Bunun 40 saati normal geri kalan 52 si fazla mesai ücreti. Bu 92 saatte “ev hanımı anne” temizlikçi, aşçı, bakıcı, öğretmen, çamaşırhane işletmecisi, şöför, bilgisayar operatörü, CEO ve psikolog gibi bir dolu iş yapıyor. Daha başka kırmızı noktalı işler de var evde yaptığımız ama onu eklemişler midir fazla kurcalamıyorum. 😛

Bu durumda benim gibi tam gün çalışan annelerin evde hiçbirşey yapmadıkları düşünülmesin. Evden çalışıyorum ve iş bitiyor ama ayağımı uzatıp yatmıyorum. Evdeki bakıcılık, öğretmenlik, şaklabanlık, aşçılık, temizlik, çamaşır işleri bizi bekliyor. Allah razı olsun, Salary.com benim gibiler için de hesap yapmış. Ben de diğer işimin üstüne evde senelik $85,939′lık iş yapıyormuşum. Bunun tüm kredisini kendime alamam tabi. Kocacığımla paylaşıyorum bu maaşı.

Bilelim hakkımızı değerimizi de, biri bir laf bir ima da bulunursa kapı gibi hesap var ortada, gösterelim.

Haber burada What is Your Mom Worth?
Eğer kendi çalışma saatlerinize göre kendi maaşınızı hesaplamak isterseniz hesap burada. Mom Salary Wizard.
Aynı sayfada Similac ın yarışmasına da katılabilirsiniz.


Etiketler: ,

«       |       »
"Evde "ailesi için çalışan" annelerin maaşı" için 5 Yorum yapılmış.

 1. Calisan Anne says:

  Canım pratik anne, bir süre önce bende görmüştüm bu haberi, iyi oldu hatırladığımız. Bu hesapla emeklilikte iyi tazminat alırız di mi?

 2. Açalya says:

  Oh rahatladim, nihayet artik ben de calisan anne olcam :))

 3. annelog says:

  :)Süper gerçekten, ben işi hemen bırakıp eve geçiyorum:))

 4. Meltem Sözer says:

  Bence herkes biliyor evde çalışmanın en zoru olduğunu. Hatta bir tanıdık bayan geçenlerde bana sakın evde oturup çocuk bakma yapableceğşn en zor iş budur demişti.

 5. ASYA says:

  ben 8 aydır çalışmayan bir anne adayı olarak söyleyebilirim ki kesinlikle evde çalışmak bi işte çalışmaktan 3-4 kat daha zor..
  ee bu para da bileğimizin hakkı:) bundan eşme bahsetmeliyim hemen:)

Bir Yorum Yazın