Yeni doğan bebekler için kundak ve kundaklama

Sep 13, 2006 - 4 Yorum

Kundaklama “The happiest baby on the block”, “Healthy sleep habits, happy child”, “Baby whisperer” gibi uyku konusunda yardımcı kitaplarda önerilen başlıca metodlardan biridir. Bizim doğum öncesi gittiğimiz doğum ve bebek bakımı kursunda da kundaklamayı göstermişler ve tavsiye etmişlerdi. Ben Kıpırcan ın rahat uyuması ve uyku düzenini oluşturmada çok faydalı olduğuna ve benim ve kıpırcanın hayatımızı kolaylaştırdığına inanıyorum.

Bebişinizin ilk 3-4 ayında onu kundaklamak onun uykuya dalmasını kolaylaştıracak ve uyuduktan sonra kendini uyandırmadan uzun uyumasına yardımcı olacaktır. Kundaklamayı (swaddling) kolların hareket etmesini engelleyecek fakat nefes almasını zorlaştırmayacak şekilde kare şeklinde bir battaniye veya hazır kundak ile yapabilirsiniz. Kundağın bebeğin bacaklarina veya kalçasına zarar vereyecek şekilde sıkı olmamasına da dikkat etmelisiniz. Kundağı sadece uyurken kullanmanız ve uyanık oldugu zamanlarda oyun vaktınde yüzüstü yere koyarak boyun ve kol kaslarının kuvvetlenmesine destek olmanız gerekir. Ayrıca bebeğinizi sırtüstü veya yan olarak uyutmayı unutmayınız.

Kundak yeni doğan bebekler için;

 • anne karnındaki sıcak ve güvenli ortama benzediğinden,
 • Moro refleksini yani uyurken aniden ellerini ve kollarını hareket ettirmesini engellediğinden,
 • uykuya yatma öncesi rutininin bir parçası olduğundan,

sakinleşme, rahat uykuya dalma ve uzun uyuma konusunda gerçekten çok işe yarar.

İlk başlarda kundaklandığında bebeğiniz ağlayarak ve çırpınarak isyan edebilir. Fakat kundaklamadığınız zaman, tam uykuya dalarken kollarını iki yana açarak (moro refleksi) kendini uyandırıp uykuya dalmasını zorlaştırıyorsa kundağın bebeğiniz için uygun olduğuna karar vermek size kalacaktır.

3. ve 4. aylarda bebişinizin ellerine hakim olmaya başlaması ve kollarının kuvvetlenmesi ile artık kundağa gerek olmadığını ve hatta işe yaramadığını göreceksiniz. Zaten bebişinizin boynu, kolları ve karın kasları kuvvetlenmeye başladığı, bu sayede dönme çalışmalarına başlayacağı için yavaş yavaş kundaksız günlere geçiş başlayacak.

Bebişiniz kundakla rahat uyuduğu halde ellerini emmek isteyebilir ve ne kadar sağlam kundaklarsanız kundaklayın solucan gibi ellerini ağzına getirmeyi başarabilir. Bunun için “Aussie swaddle” denilen elleri yüzün yaninda tutacak ama kolların hareket etmesini kısıtlayacak kundak metodu var. Ben bir türlü düzgün yapmayı becerememiştim ama muhtemelen bu konuda kabiliyetsizlik bana mahsus.

Bu konuda benim hayatımı kolaylaştıran bir pratik ürün de hazır kundaklar. Yaz için pamuklu, kış için polar (fleece) kumaştan yapılmış cırtlı (velcro) kundaklar hem kolay ve çabuk bağlanıyor hem de daha sağlam tutuyor. Cırtlılarda tek problem açarken cırt sesinin bebişi uyandırabilmesi.

Mışıl mışıl uykulu günler ve geceler diliyorum.


Etiketler: , , , ,
Kategoriler: Uyku

«       |       »
"Yeni doğan bebekler için kundak ve kundaklama" için 4 Yorum yapılmış.

 1. Anonymous says:

  Merhaba,
  Demmek ki büyükleri dinlemek lazımmış. Kızım doğduğundan beri rahat ve deliksiz uyku uyuyamadı. Daha 1-2 aylıkken 10 dk uyur uyanırdı. Kundaklayalım deselerde dinlememiştim. Doktorların uyarısıyla kalça çıkığı olur diye düşünmüştüm. Keşke yazınızı daha önce okusaydım:) Çok faydalı bir yazı bence. Bu iş için özel kundaklar bile yapılmış. Türkiye’de bulmak mümkün olmaz sanırım. Kaynak verdiğiniz kitaplara yapılan yorumlarda çok güzel. bu kitaplarla bebeklerini 12 saat uyutanlar olmuş. Başka ne gibi öneriler var kitapta merak ediyorum. Özellikle 8-9 aylık bebeklerde rahat uyku için neler yapılabilir? Paylaşırsanız sevinirim.
  Teşekkürler, mutlu günler.

 2. Pratik Anne says:

  Bu konuda birkac kitap degerlendirmesi ve kitaplardan derlediklerimle ozet yazilar yazmayi planliyorum.

 3. naime says:

  gerçekten çok hoş bir yazı.. yazınızı facebookta paylastım umarım bebek kundaklamanın zararlı olduğunu düşünen anne ve anne adayları için fikirlerini değiştirmeye yardımcı olur..

Bir Yorum Yazın