Oyuncak sandığından (ottoman) divan

Nov 25, 2012 - 5 Yorum

Çocukların yaş dönemleri gereği evde bazı konumsal ve mobilyasal değişikliler yapıyoruz. Bazı eşya ve oyuncakları satıp, bazılarını bağışlıyoruz. Bazılarını da ufak tefek değişikliklerle farklı amaç ve yerlerde kullanıma sokmaya çalışıyoruz. Yaklaşık 7 senelik olan bu IKEA oyuncak sandığı da yeniden kullanıma kazandırma çalışmalarından bir tanesi.

Sandığı çocukların odasından çıkarıp, salona aldık ve de üstüne minder yaparak divan (ottoman) şeklinde yeni yerine yerleştirdik. Rengi salonun genel rengi ile uyumlu olmakla beraber bu tüylümsü kumaşı çocuklar beğendi ve seçti. Hatta öyle sevdiler ki minderi bir ev hayvanı gibi okşayıp seviyorlar.

Minderi yapmak oldukça basitti.

İlk başta tabiki Kıpırcan sandığın ölçülerini aldı. Ona göre kumaş ve sünger aldık. İlk başta plan süngeri kesip, arkasına ince bir sunta koyup, kumaşı süngerin etrafından suntaya zımbalayarak dikişsiz işi halletmekti. Fakat evdeki suntalar ya dar ama uzun, ya da geniş ama kısa gelince yeni sunta almaya üşendim ve dikişle bildiğimiz kılıf yapmaya karar verdim.

Önce süngeri işaretleyip, kırk yılın bir başı böyle işlerde kullandığımız elektrikli ekmek bıçağı ile kestim.

Sonra kumaşı ölçüp, işaretleyip etrafını ve fermuarını diktim. Çok tüylü bir kumaş olduğundan her kestiğimde etrafa tüycükler dağıldı. İleride daha fazla dağılmaması için kestiğim kenarlara sürfile çektim. Fermuarı takmak biraz zahmetli oldu ama becerdim.

Sonra da süngeri kılıfın içine ve minderi sandığın üzerine yerleştirdim.

Bir günde bitirdiğim nadir projelerden oldu. Şimdilik böyle idare ediyor ama ilerisi için minderi, oyuncak kutusunun kapağına sabitlemek için lastik veya cırt gibi bir düzenek kursam mı diye düsünmekteyim. Salonda olduğu için görsel olarak göze çarpmayacak bir çözüm olması lazım.

Çocuklar bayıldılar. Hem onlara okuma köşesi olur, hem de kalabalık misafir geldiğinde fazladan oturacak yer.


Etiketler:
Kategoriler: Dikiş Odası

«       |       »
"Oyuncak sandığından (ottoman) divan" için 5 Yorum yapılmış.

 1. dilek says:

  ne güzel olmuş, ellerinize sağlık…

 2. Cocuklacocuk says:

  Ellerinize sağlık, harika olmuş

 3. eline sağlık…
  ama sanırım üstüne oturunca fena kayıyordur…
  bende de bi sandık var ama henüz dekoratif çözüm üretemedim… selamlar

Bir Yorum Yazın