Karbonat ile doğal, pratik temizlik

Apr 25, 2012 - 19 Yorum

Sirke ile temizlikten sonra gegelim yemeklerde kullandığımız karbonatın temizlikte kullanıldığı yerlere. Büyük kutuda alıp her yere kullanabilirsiniz. Karbonatın, sirke ile bazı yerlerde daha uygun ve kuvvetlı olduğunu unutmayın.

MUTFAK

 • Buzdolabınızdan kötü kokuları arındırın: Buzdolabınızda kötü kokuların oluşmasını önlemek veya kokuları gidermek için bir kutu karbonatın üst kapağını açıp, dolabınızın kapağındaki rafa koyun.
 • Mutfak ve banyo giderlerini temizleyin ve kokuyu giderin: Giderleri temizlemek için yarım bardak karbonatın üstüne 1 bardak sirke dökün. Hemen ardından kaynamış su ve 5 dakika sonra soğuk su dökün. Tıkalı giderleri açmak için yarım bardak karbonatın üstüne 2 bardak sirke dökün. Hemen ardından kaynamış su ve 5 dakika sonra soğuk su dökün.
 • Bulaşık deterjanınızı kuvvetlendirin: Bulaşıklarınızdan kuruyan, zorlu yağ lekelerini çıkarmak için, deterjan gözüne 2 çorba kaşığı karbonat atın. Camların parlaması için de sirke eklemeyi unutmayın.
 • Kendi doğal bulaşık deterjanınızı yapın: 2 çorba kaşığı karbonatı 2 çorba kaşığı borax ile karıştırın.
 • Bebek biberonlarını temizleyin: Bebek biberonlarını 3 çorba kaşığı karbonat katılmış kanar suda 3 dakika kaynatın. Ayrıca biberon dışında biberon memesi, emzik, kapak ve fırçaları da yarım bardak karbonat katılmış sıcak suya koyup bir gece bekletirseniz tertemiz olurlar.
 • Ocak üstünü temizleyin: Ocağınızın üstünü sert, kimyasal maddelerle temizlemek yerine ıslak süngere döktüğünüz karbonat ile temizleyin. Çok kutu yağlarla uğraşıyorsanız, yağlı yerlerin üzerine döktüğünüz karbonatın üstüne sirke döküp biraz bekleyin ve öyle silin.
 • Paslanmaz çeliklerinizi parlatın: Çelik tencerelerinizi yıkarken karbonat döküp ovalayın.
 • Çaydanlık ve kahve cezvelerinizi temizleyin:
 • Dibi yanmış ve tutmuş tencere ve tavalarınızı temizleyin: Dibi yanmış, tutmuş tencerelerinizin dibindeki yanıkları çıkarmak için tencereye 5 çorba kaşığı karbonat koyup, birkaç bardak su ile kaynatın. Sonra birkaç saat bekletin, karbonatla ouvalayarak yıkayın.
 • Çöp tenekenizdeki kötü kokuları giderin: Çöp kutunuzu boşaltıp, yeni torba takmadan evvel arada bir karbonatlı ıslak kağıt havlu veya sünger ile temizleyin. Yeni torbayı takmadan evvel kurumasını bekleyin. Eğer çöpler çok koku yapıyorsa, çöp kutusunun dibine karnonat serpin.

OTURMA ODASI

 • Duvar kağıtlarınızı temizleyin: Duvarlarınızda duvar kağıdı varsa ve canlılıklarını kaybetmişlerse 1 litre suya 2 çorba kaşığı karbonatlı suya batırılıp, suyu sıkılmış bezle silin. Eğer yağ lekesi varsa bir çorbakaşığı suya, 1 çorbakaşığı karbonatttan bir macun yapıp lekeye sürün. 5-10 dakika bekletin. Sonra ıslak bir sünger ile durulayın.
 • Halı ve kilimlerinizdeki kokuları giderin: Halı ve kilimlerinizi süpürmeden evvel her tarafına hafifçe karbonat serpeleyin. 15 dakika dinlendirip öyle süpürün.
 • Çekmece ve dolaplarınızdaki kokuları giderin: Eski, küf kokan dolaplarınızı, çekmecelerinizi ferahlatmak için ufak kumaş keselere veya eski çorapların burnunu dolduracak kadar karbonat koyup ağızlarını bağlayıp, çekmece ve dolaplarınıza yerleştirin. Ayda bir değiştirin.
 • Gümüş ve altınlarınızı temizleyin: Çeyrek bardak karbonata 2 çorba kaşığı katarak macun kıvamında bir karışım hazırlayın. Islak bir beze bu macunu sürüp, bu bezle gümüş ve altınlarınızı ovalayın, durulayın ve kuru bezle kurulayın. İnci ve diğer değerli taşları olan takılarınızı bu karışımla temizlemeyiniz.
 • Gümüşlerinizi parlatın: Yarım bardak beyaz sirke içine 2 çorba kaşığı karbonat içinde 2-3 saat bekletin. Soğuk su ile durulayın ve yumuşak bir bezle cilalayarak kurulayın.
 • Piyano tuşlarınızdaki sarı lekeleri çıkarın: 1 litre ılık suya çeyrek bardak karbonat katarak hazırladığınız karışımla ıslatıpmış bezi kullanarka tuşları silin. Tuşların arasına su kaçırmamaya dikkat edin. Ardından duru suyla ıslatılmış bezle durulayın ve kuru bezle kurulayın.
  BANYO
 • Küvet ve lavobolarınızı temizleyin: 2 ölçek karbonata 1 ölçek oksijenli su karıştırarak macun kıvamında bir karışım hazırlayın. Yarım saat bekletin. Sonra bu karışımla küvet ve lavobolarınızı ovalayarak temizleyin. Ilık suyla durularken giderden akan karışım, giderinizi de temizleyecek.
 • Tuvaletin içindeki lekeleri çıkarın: Ayda bir yatmadan sifonun su haznesinin  içine yarım bardak karbonat dökün. Sabaha kadar bekletin ve sabah sifonu çekip temizleyin. Tuvaleti temizlemeden evvel birkaç kaşık karbonat döküp ovalayın.
 • KİŞİSEL BAKIM

 • Bebeklerdeki konak için kullanın: Bebeğinizin başında konak ( kepeğe benzer döküntü) olmuşsa, 3 tatlı kaşığı karbonat ile bir tatlı kaşığı suyla hazırladığınız karışımı bebeğinizin yatma saatinden evel sürün, sabah durulayarak temizleyin. Şampuan ile beraber kullanmayın. Konak için bebek yağı da kullanabilirsiniz.
 • Kendi saçlarınızdaki kepeğe karşı kullanın: Saçlarınızı yıkayacağınız zaman şampuan yerine bir avuç karbonat ile saç derinizi ovalayın. Tamamen durulayın ve normal şekilde kurulayın. Bir süre saçlarınızı böyle temizleyin. İlk başlarda saçlarınız kurumuş gibi hissedebilirsinizi ama birkaç hafta içinde saç deriniz doğal şekilde yağlanarak eski canlılığına kavuşacak.
 • Tarak ve fırçalarınızı temizleyin: Tarak ve fırçalarınızda biriken kirleri çıkarmak için 3 bardak ilik suya 2 tatlı kaşığı karbonat karıştırın. Tarak ve fırçalarınızı içine koyup 1-2 saat bekletin.
 • Diş beyazlatıcı olarak kullanın: Dişlerinizi beyazlatmak için kimyasallar yerine diş fırçanıza hafifçe serptiğiniz karbonat ile fırçalayın. Karbonatı bir tabağa koyup, ıslak fırçayı karbonata da batırabilirsiniz. Bir iki hafta içinde farkı farkedeceksiniz. Bebeklerinizin ağzını temizlemek ve pamukçuğu engellemek için de kullanabilirsiniz.
 • Diş fırçanızı temizleyin: Diş fırçalarınızı temizlemek içinçeyrek bardak suya, çeyrek bardak karbonat ekleyip bir gece diş fırçalarınızı bekletin. Sabahleyin iyice durulayın.
 • Ter önleyici olarak kullanın: Bir çay kaşığı karbonatı koltuk atlarınıza pudra gibi sürün.
 • Alçılıyken kaşınmayı rahatlatın: Alçılı kol ve bacağınız içten içten kaşınıyorsa alçının içine bir kurutma makinesi yardımı ile biraz karbonat dökün.
 • Ayak mantarına karşı ayaklarınızı rahatlatın: Ayaklarınızda mantar varsa 1 tatlı kaşığı karbonat ile yarım tatlı kaşığı suyu karıştırın ve ayağınızı ve parmak aralarınızı ovalayın. 15 dakika bekleyin. Kuruduktan sonra su ile durulayın ve iyice kurulayın.
 • Ağrıyan veya kokan ayaklarınızı rahatlatın: Ayaklarınızı 4 çorba kaşığı karbonatı karıştırdığınız 1 litre ılık suda dinlendirin.
 • ÇAMAŞIR

 • Kokan ayakkabıları temizleyin: Kokan ayakkabılarınızın içine geceden karbonat dökün ve bekletin.
 • Deterjanınızın beyazlatma etkisini artırın: Çamaşırlarınızı beyazlatmak için önden kapaklı makinanıza yarım bardak karbonat ekleyin. Böylece çamaşır suyu kullanmanıza gerek kalmaz ve daha az deterjanla daha etkili sonuç alırsınız.
 • Yeni bebek kıyafetlerini yıkayın: Bebeğinizin yeni kıyafetlerini giymeden evvel bebeğinizin cildine zarar verecek kimyasallar içeren deterjanlar yerine yumuşak bir sabun ve yarım bardak karbonat ile yıkayın.
 • Ter ve diğer lekeleri çıkarın: Gömlek ve t-shirtlerin koltuk altlarından ter lekelerini çıkarmak için çeyrek bardak ılık suya 4 çorba kaşığı karbonat ekleyin ve lekelere sürerek çitileyin. 2 saat kurumaya bıraktıktan sonra makinada yıkayın.
 • Yaka ve kol ağzı lekelerini temizleyin: Yaka ve kol ağzı lekelerini çıkarmak için, leke yerlerini 2 ölçek beyaz sirke ve 3 ölçek karbonat karışımı ile çitileyin ve yarım saat bekletin. Sonra yıkamaya atın. Bu işlem küf lekeleri için de işe yarar.
 • Banyo perdelerinden küfü arındırın: Plastik banyo perdelerinizi yıkadığınız devirde yıkamada yarım ölçek deterjana yarım bardak karbonat ve durulama esnasında 1 bardak sirke ekleyin.
  BAHÇE
 • Mangalınızı temizleyin: Mangalınızın ızgaralarını çeyrek bardak suya karıştırdığınız çeyrek bardak karbonatla hazırladığınız macunumsu karışımla fırçalayın.

* Kaynak: Günlük malzemelerin değişik kullanım yerleri, Reader’s DigestEtiketler: ,
Kategoriler: Evim

«       |       »
"Karbonat ile doğal, pratik temizlik" için 19 Yorum yapılmış.

 1. sadece woooow diyebiliyorum pratik anne ve çok teşekkürler…

 2. Gülşah Elmas says:

  Ben de ekleyeyim.Karbonatı hafif ıslatıp yüz ve vücut için peeling olarak kullanabiliyoruz.En güzel peelinglerle aynı etkiyi yaratıyor.Sadece kutusu şık değil,kokusu parfümlü değil.

 3. şulem says:

  her banyodan sonra koltuk altına uyguluyorum hiç ter kokmuyorum kesinlikle tavsiye ederim

 4. sanem says:

  Şampuanıma karbonat katıyorum çok çok daha iyi köpürüyor. Tavsiye ederim.

 5. Özlem says:

  Gerçekten çok işe yarıyormuş karbonat, hiç bu kadarını bilmiyordum. Faydalı bilgiler içeren bir yazı. Ben de kullanmaya başlayacağım.

 6. Uzucan says:

  her derde devaymış bu karbonat 🙂

 7. Uzumcan says:

  hemen gidip bi kutu karbonat alıcam 🙂

 8. fatma says:

  Şampuanı akşam denedim. Hakikaten dediğiniz gibi. Yalnız sonuçları çok daha muhteşem oldu. Bu gün ofiste herkes soruyor ne ile yıkadın diye çünkü inanılmaz bir parlaklık veriyor saça. Bende tavsiye ederim.

 9. seher says:

  şampuana karbonat ekleyince hakikaten iyi geliyor yalnız daha iyi köpürmekle kalmıyor kepek derdine de son. mutlaka deneyin eşimin kepek sorunu var kesin çözüm diyebilirim

 10. safiye says:

  Ayaklardaki sertlik içinde bir tarif vermek istiyorum. 2 kaşık tereyağı, 1 kaşık karbonat, 1 kaşık bal ve 2 kaşıkta sirkeyi karıştırıyorsunuz. Bu karışımı 2 saat beklettikten sonra ayaklarınıza sürüyorsunuz. Bebek gibi yumuşacık ayaklara kavuşuyorsunuz.

 11. safiye says:

  Ayaklardaki sertlik içinde bir tarif vermek istiyorum. 2 kaşık tereyağı, 1 kaşık karbonat, 1 kaşık bal ve 2 kaşıkta sirkeyi karıştırıyorsunuz. Bu karışımı 2 saat beklettikten sonra ayaklarınıza sürüyorsunuz. Bebek gibi yumuşacık ayaklara kavuşuyorsunuz. Ayrıca ayaklardaki kokuyu da gideriyor.

  • Pratik Anne says:

   Deniyecegim kesin, cok tesekkurler.

  • seher says:

   Bugün denedim bu tarifinizi, hakikaten bebek gibi yumuşacık oldu ayaklarım, bir de evde vardı Trabzon tereyağı kullandım Teşekkürler Safiye

 12. dimple5646 says:

  benim beyaz bir telefon kaplığım var zamanla sararmaya başladı onuda karbonatla beyazlatabilirmiyim ? ? :\

 13. ayşen says:

  merhaba karbonatla olan bilgilerinizi paylaştıgınız için teşekkür ederim,benimde acizane önerilerim var arasıra diş fırçalarınızı da karbonatlı suda bekletin tertemiz oluyor,halılarda da başarılı temizlik saglıyor.

 14. ayşen says:

  mutfagımızda ki muzice ama farkında degiliz,kimyasal maddelere hayır,karbonata devam

 15. seda says:

  karbonat marketlerde küçük paketlerde satılıyor. Kiloluk alabildiğimiz bir yer var mı ?

 16. Figen Çetinkaya says:

  Bilgiler için sonsuz teşekkürler.Kızımın ayakkabıları kokmaya başlamıştı,şimdiye kadar denediklerim geçici çözüm oluyordu.Karbonat tarifinizi denedim,sonucuna kendim bile inanamadım.Müthiş bir çözüm yolu.

Bir Yorum Yazın