Restoranlardaki sağlıksız çocuk menüleri

Mar 08, 2012 - 10 Yorum

Son iki haftadır misafirlerimiz de olduğundan, normalden biraz fazlaca dışarıya yemek yemeğe çıktık. İlk vakada, beraber çıktığımız arkadaşımız, kendisi Amerikalı, zincir olmayan ve menüsünde çok güzel yemekler bulunan Amerikan restoranına girdiğimizde menüde çocuklar için Mac&Cheese (yani peyniri makarna) da olduğunu söyledi. Biz, çocukların, menüden biz neyi seçiyorsak onlardan yediğini söyledik. Bu esnada Kıpırcan menüyü açmış, “Ben kalamar istiyorummmm.” diye bağırıyor, Kımılnaz da kanon usulü ona eşlik ediyordu.

İkinci vaka, iki akşam evvel bir hint restoranında gerçekleşti. Kıpırcan’ın sevdiği bir arkadaşı ve ailesi ile buluştuk. Kıpırcan’ın arkadaşı ve babası yemek seçerler. Biz çocuklara ne yemek ısmarlasak diye bakıyoruz, babası “bize baharatsız şiş et alın, beyaz pilav” alın diye telkinde bulunuyor. Ben hint yemeği çok severim, acısız olduğu sürece çocuklardan da sakınmam. Birine nohut, birine et ısmarladık. Kımılnaz’ın uykudan huysuzluğu tuttu, sadece Naan (hint ekmeği) ve pilav yedi. Kıpırcan önüne gelen ıspanak soslu et ve kardeşinin yemediği nohut yemeğini götürdü. O arada diğer oğlan ve babası “ye, yedin, yemedin” diye tepişiyorlardı. Adamcağız gözlerini aça aça “bir kahraman gibi yedi” dese de bizim oğlanın her zamanki haliydi.

Çocuklara evde hiçbir zaman “bu sizin yemek, bu bizim yemek” muamelesi yapmadık. Evde her zaman iki çeşit yemek olur, gerekirse seçenek sunulur, herhangi birini yemek istemeyenin karnı aç olmadığı varsayılır. Biz evde böyle görerek büyüdük, çocuklarımız da böyle büyüyor.

Aynı şey restoranlarda da geçerli. Ben ve eşim, çocuklarla restorana gidiyorsak ve burada kendimize sağlıklı, normal bir yiyecek seçiyorsak, çocuğumuza da aynı sağlıklı seçeneği sunuyoruz. Niye ben balık salata veya sebzeli yemek yerken çocuğuma işlenmiş peynirli makarna, tavuk nugget, sosisli sandviç veya kızarmış patates yedireyim? Çocukların günahı ne? Neden restoran menüleri çocuklara sağlıklı seçenekler sunmak yerine, normal menüden de sağlıksız seçenekler sunuyor?

Restoranlara gittiğimizde evde kendime yaptığım gibi yemek beklemiyorum ama çocuklar biz ne yiyorsak onun küçük porsiyonunu yiyebilir. Yetişkinler löpür löpür güzelim yemekleri götürürken, çocuklara sade pilav, makarna, patates, hamburger, sosisli dayatmanın mantığını anlayan varsa beri gelsin.

Türkiye’ye geldiğimizde yine nispeten biraz daha iyiydi ama orada da çocuklar için aynı sağlıksız muameleye eğilim mevcut.

Restoran işletmecilerini aklına gelmiyorsa ben fikir vereyim. Kocaman oyun odaları iyi güzel de. Menülerinize bebekler ve çocuklar için sade yoğurt, küp küp dilimlenmiş haşlanmış günlük sebze ve meyve kapları, söğüş dilim salatalık, domates salatalıklı salata, sebze çorbaları, kuru fasülye, mercimek veya nohut yemekleri, ana yemeklerin az baharatlı ve küçük porsiyonlarını da koyabilirsiniz.


Etiketler:
Kategoriler: Beslenme

«       |       »
"Restoranlardaki sağlıksız çocuk menüleri" için 10 Yorum yapılmış.

 1. meral says:

  Çok şey istemiyorum. Çocuk menülerinden patates kızartması ve işlenmiş eti çıkarsınlar yeter.

 2. Gülşah says:

  Burcu seni çok seviyorum.
  Yine çok güzel bir yazı.Burdaki durum sadece taleple ilgili bence.Anne baba ne talep ederse restorant menülerine onlar var.Her anne baba sizin gibi düşünseydi sağlıklı çocuk menüleri bizi bekler olurdu.
  Fikrini paylaştığın için teşekkürler.

 3. Nilhan - Küçük Mucizem says:

  Benim kızımın dışarda yemek yemekten anladığı sadece kızarmış patates. sanki evde yapmıyormuşuz gibi. Dolayısıyla biz çok nadir dışarda yemek yeriz.

 4. yeliz says:

  doğru bir konu! nefis et yemeklerinin, makarnaların ve balıkların olduğu bir lokantada çocuk menüsünde hamburger vardı. Çocuğa hamburger yedirmek istesem burger kinge giderim. neyse ki bizdeki durum da aynı 1 yaşından beri aynı tencereden yiyoruz.

 5. yeliz says:

  aklıma gelmişken…
  kitap kurtlarına bir mim gönderdim, annelerden aklıma sen geldin, vaktin olur ve paylaşırsan sevinirim
  sevgiler
  http://gununcorbasi.blogspot.com/2012/03/kitap-okuma-rituelleri-mim-tadnda.html

 6. Sheena says:

  Kesinlikle..
  Biz gittigimizde ne yiyorsak demiyim de, ne yiyebiliyorsa ondan soyluyoruz. Ama yarim porsiyon, ama tam porsiyon, yedigi kadarini yer, yemedigi kopeklere gider. Ac cok kopek var :((

 7. defne says:

  merhaba,gecen gun burada capy nin yeni icecigi ile ilgili bir yazınız vardı, simdi yok. O bir sakaydı dimi? Sizin gibi saglıklı beslenen ve ciddiyetle takip edilen bir anneden boyle bir blog yazısı beklemiyordum.Dalga gectiginizi dusunuyorum halaa 🙂

 8. ozguranne says:

  yok buralarda da aynı menuler. ama biz de sizin gibi bizim yemeklerden söyleyip, kalanı yiyoruz. (porsiyonlar büyük geldiğinden) gerçi bu ikinci kısmı yapmasak belki daha iyi olur:)

 9. Cigdem says:

  bana da muamma gelen bir durumdur, cocuk menusu kisvesinde vicik vicik kizarmis yagli seyler. Biz yanimizda birseyler götürüp, bizimkilerden yanina takviye yapiyoruz, ona ayri siparis vermiyoruz simdilik. Evde de zaten iki yas civari bebesi, sofrada ne varsa onu yemezse gicik oluyor gibime geliyor, hakli olarak.

Bir Yorum Yazın