Anne-Baba-Çocuk Blogları Sobesi

Nov 05, 2010 - 2 Yorum

Özgüranne ulvi bir amacı olan bir mim başlatmış. Anne-baba bloglarıyla ilgili bilimsel araştırmalar yapan, tezler üreten bir arkadaşımıza yardımcı olacakmışız. Bu sobeye katılanlar, şu adrese yazdıkları sobenin adresini ya da yazdıklarını yolluyorlar yazınca: annebabacocukbloglari@gmail.com

Anne-Baba-Çocuk Blogları
“Mim” Soruları

1. Bir zamanlar “bebek günlükleri” vardı. Sizce bloglar onların yerini aldı mı?

Bu blog benim çocuklarımın günlüğü gibi olmadığı için günlük amacına hizmet eden başka bir blogum, defterim ve de fotoğraf albümlerim mevcut. Bloglar bence kesinlikle kağıt kalem günlüklerin yerini aldı. Özellikle uzaktaki akrabalarımızı haberdar etmek için herkesin okuyabileceği bir günlük işlevi de görüyor.

2. Blog yazarlığı ebeveynlik tarzınızı etkiliyor mu? Nasıl?

Benim tarzımı etkiliyor kesinlikle. Yeni ve kolay yollar, işler, yöntemler öğrenmeye ve uygulamaya itiyor beni. Bazen içimden gelen şeyleri bloga koymaktan hoşlanmasam, üşenir miydim bunları yapmaya acaba diye düşünüyorum.

3. Anne-baba-çocuk blogları blog dünyasını etkiliyor mu? Nasıl?

Kendi kategorisi içinde evet. Ama okuyucu kapsamı olarak anne baba cocuk bloglarının daha dar bir kitlesi var bence.

4. Çocuk büyütmekle ilgili olarak, bloglar olmasaydı kesinlikle farklı davranırdım dediğiniz bir şey var mı?

Bloglardan öğrenip uyguladığım çok şey oldu ama bloglar olmasaydı anne baba cocuk forumları, kitaplar veya yakın dostlardan birçok tiyo alırdım eminim.

5. Anne-Baba olmak meslek mi yoksa üstlendiğimiz toplumsal rollerden biri mi?

Anne olmak benliğimin bir parçası. Toplumsal rol olarak üstüme yapıştırılmış manasında bir tanım yersiz olur. Meslek ise kesinlikle değil. Onu bakıcılar yapıyor.

6. Anne-baba-çocuk blogları, babaları nasıl etkiliyor?

Bilemiyorum. Eşim blogumla ilgilenmiyor.

7. Bloglar yoluyla gerçekleşen bilgi ve deneyim aktarımı büyükanne-büyükbabaların bilgi ve deneyimini değersizleştiriyor mu?

Hayır, ama bu bilgi ve deneyime direnişi kuvvetlendiriyor bence. Sonra dönüp dolaşıp yine “annem haklıymış”a geri dönüyorum.

8. Anne-baba-çocuk blogları sözkonusu olduğunda, blog yazmayı daha ne kadar sürdürmeyi düşünüyorsunuz?

Çocuklu hayat devam ettikçe yazacak şeyler çıkacaktır. Benim vaktim oldukça blog yazmaya devam ederim.

9. Yazdığınız blog kapansa ya da kapatılsa bloglar yoluyla kurduğunuz sosyal ilişkiler devam eder mi?

Eder. Bilgilerinden faydalandığım çok anne mevcut. Diğer ortak sanal alanlarda devam eder diye düşünüyorum. Blogumu yazmaya başlamadan evvel bir forumda anneler ile fikir alışverişi yapıyorduk. Sonra yavaş yavaş forumdan koptuk ama bir dönemden tüm ekip hala haberleşiyoruz.


Etiketler:
Kategoriler: Aklımdan Geçenler

«       |       »
"Anne-Baba-Çocuk Blogları Sobesi" için 2 Yorum yapılmış.

  1. Ozgur says:

    Çok sevindim:) umarım arkadaşın işine yarar.

    sevgiler.

  2. drona says:

    Bloglar konusunda çok haklısınız.. artık diğer annelerin deneyimlerinden yararlanmak için çocuklu bi eş dost bulmamız gerekmiyor:) Bloglar dışında bu tip paylaşımlar yapıbilecek bebek siteleri de açılıyor. Bebekistan.com diye bi site var.. yeni ama paylaşım açısından güzel bir formata benziyor..

Bir Yorum Yazın