Çocukları sakinleştirmek için müzik

Oct 24, 2009 - 5 Yorum


Bebeğiniz ağlıyor, veya çocuğunuz huysuzluk yapıyor, arabada yolda giderken kriz çıktı, yemeğe oturmak istemiyor ve mızıldanıyor veya uyku vakti geldi, yatakta ağlamaya başladı.

Siz de kara kara düşünüyorsunuz, ne desem, nasıl ikna etsem, ne yapsam?

İşte o anda…

A. Piyanist şantöz anne devreye giriyor. Sesinizin rengi hiç önemli değil, biraz repertuar biraz hayal gücü bir şarkı patlatın çocuğunuzun nasıl sakinleştiğine inanamaycaksınız.

Olmadı mı?

B. DJ Mama gelsin, koysun oradan bir CD. Dansöz anne fırlasın piste. Basit perküsyon aletlerinden oluşan, bolca ses çıkarak müzik aletlerini de saçın ortaya. Bakın ne huysuzluk kalıyor ne ağlama.

Bizde çocuklar doğduklarından beridir şarkı, türkü, ninni yöntemi el altında tutulan silahlardan biridir. Repertuarımız ninniler ile başladı. Hem Türkçe, Hem ingilizce (nursery rhymes). Sonra tekerlemeler ve okul şarkılarını kattık repertuara. Arada marşları hatırladık. Sonra Music Together girdi hayatımıza. Şarkılarını ezberledik. Onlar da yetmedi kendimiz beste yapmaya başladık.

Çocukların odalarında kendilerine ait ufak CD çalar ve portatif hoparlörleri vardır. Ne zaman uykuya dalmada zorlansalar, müzik CD lerini alçak sesle açıp bıraktık ve hep faydası oldu.

Kıpırcan’ın ilk kelimeleri istek parçalarıydı: Mini mini (mini mini bir kuş) veya aaaydi (haydi kuşlar). Kımılnaz mesela, huysuzken şarkı söylersem “Nooo” diye reddedebiliyor. Bazen ne istediğini kendi söylüyor. “Ali Baba söyleee” diye emrediyor. Herşeyi reddederse hemen orada kafadan şarkı atıyorum. O zaman “bu ne ola ki? yeni birşey” deyip kulak kesilmek için sesini kesiyor.

Minicik bir pisi varmış,
hop hop top oynarmış,
topu birden kaçmış,
pisi arkasından kovalamış

diye saçma sapan şeyler atıyorum. Besteyi hiç sormayın. Ama susuyor mu? Susuyor. Veya bazen gece hikaye anlatacaksam ona beste uyduruyorum. Susup dinliyorlar.

Müzik CD lerimiz çeşit çeşit. Klasik müzik, ingilizce çocuk şarkıları, ispanyolca, Music Together CD leri, bilinen Türkçe çocuk ve okul şarkıları, Banu Kanıbelli ve Barış Manço’nun CD leri.

Arabada da CD lerimiz var. Bebeklikten beri hem uykuya dalmaları için alıştıkları CD lerin hem de evde dinledikleri CD lerin kopyalarını arabada da bulunduruyoruz. Ne zaman arabada tansiyon yükselse çocuk şarkıları CD sini açıyoruz.

Yolculuğa çıkarken müzik CD lerimizi muhakkak yanımıza alıyoruz. Ayrıca mp3 çalarımızda da yüklü hepsi.

Tavsiye edeceğim müzik CD leri
Kar a – Banu Kanıbelli
Başka Dünya Yok – Banu Kanıbelli
Barış Manço Çocuk Şarkıları
A,B,C Müzikli Alfabe
Karamela Sepeti
Music Together CD leri
Raimond Lap’ın Lovely baby CD serisi
Golden Slumbers: A Father’s Lullaby
Putumayo World Music Serisi
Bonbon Magazine‘in abone olanlara verdiği Çocuk ve Okul Şarkıları CD leri
Fisher Price’ın Little People Müzik CD leri: Sing-along favorites, ABC sing-along, Cantemos todos juntos

Faydalı yazılar:

Kendi sesinizden Ninni CDsi hazırlayın


Etiketler: , ,
Kategoriler: Sanat, Uyku

«       |       »
"Çocukları sakinleştirmek için müzik" için 5 Yorum yapılmış.

 1. banu says:

  Elif Savaş Felsen'nin "Gece Kralicesi Kus Adama Demis Ki…" CDsini senin çok önce yaptığın bir öneri üzerine almıştım. Mira'nın favorilerinden oldu. ekleyeyim dedim…

 2. arzu says:

  sarki turku bizde oyle etkili bisidir ki asilarimizi bile aglamadan atlatmisizdir:))

 3. Pratik Anne says:

  Banu,
  Haklisin. O D bizde de vardi. Yollarda biryerlere girdi. O yuzden aklimdan cikmis. Desmeli CD Caseleri. Nerede Allah bilir? Yaziya da ekleyeyim.

 4. ayşe betül says:

  merhaba
  bu tavsiyeleriniz bebekler için nasıl olur
  kızım 6 aylık müzikleri çok seviyo
  ayrıca biraz huysuzca,sakinleştiri bi müzik cd si bulsam süper olacak

 5. ensar bera'nın annesi says:

  şarkı uydurmak konusunda ben de çok başarılıyım galiba.duyduğu her yeni kelime ve melodi dikkatini çekiyor.ama bu listedeki herşeyi denedikten sonra da uyumamakta ısrar eden bir çocuk için ne yapmak gerek?
  uyumak istemezse uymasın deyip ,uyku saatini ters bir vakte ertelemek,istikrarsız davranmak mı?
  ağlama nöbetlerine girmek mi?
  işte tam buradayım şimdi…

Bir Yorum Yazın