Çocuğunuza telefon numaranızı öğretin

Nov 14, 2008 - 2 Yorum

Doktorumuz 3. yaş kontrolünde tavsiyesi ile Kıpırcan’a adının dışında

 • Soyadını (Amerika için mecburen ingilizce telaffuzunu)
 • Benim cep telefon numaramı

öğretmemizi istedi. Allah muhafaza kaybolur veya başka birşey olursa en kolay ulaşabileceği ebeveynin cep telefonunu öğrenmesi iyi olur dedi. 3 yaşındaki çocuk yedi haneli cep telefonunu nasıl öğrenir ve ezberler diye sorunca doktor, öğrenirler sen yeterki öğret, dedi.

Biz de evde oyun olsun diye telefonu eline verdik ve tuşlayarak benim telefonu üç beş kere çevirttik. Numarayı kafasında ezbere değil, görsel olarak hemen öğrendi. Çevirirken numaraları hem Türkçe hem İngilizce sesli söylüyor. Fakat alan kodunu öğretmedik. O nasıl olacak, tam kestiremedim, çünkü aynı alandan kod ile aranınca telefon düşmüyor. Arada hafızası tazelensin diye aratıyoruz. Oyun oynadığını düşündüğü için onun da hoşuna gidiyor bu.

Artık bebeler için bile telefon mevcut. Toplamda dört tuş var. Açma, kapama ve iki hızlı arama tuşu. Ben yine de bir veya iki telefon numarasının öğretilmesinin faydalı olduğunu düşünüyorum. Kıpırcan’a babasının cep telefonunu da öğretmeyi düşünüyorum. Her bir haltı ezberliyor çünkü. Sonra temcit pilavı gibi 2 ay evvel ettiğim bir lafı, ama sen böyle demiştin diye önüme koyuyor. Oğluşumun fil hafızası işe yarasın.

Bizim isimlerimizi biliyor. Kendi ismini ve yaşını Türkçe veya İngilizce sorunca söylüyor. Bunun dışında yabancılarla benden izinsiz konuşmaması, benden uzaklaşmaması ve de tanımadığı biri çağırırsa gitmemesi gerektiğini yeri geldikçe telkin ediyorum.

En kısa zamanda Stranger Safety videosunu alıp seyretmemiz gerek. Bunu da yapılacaklar listesine kendime not düşüyorum. Çünkü bütün bu bildiklerini acil bir durumda nasıl kullanacağını düzgün bir şekilde kafasını karıştırıp onu korkutmadan anlatabilmek lazım. Acil durumda tanımadığı insanlarla konuşmamasını söylediğim için adını söylemeyip telefon istemezse komik olur.

Allahtan Kıpırcan dışarıda çok uçan kaçan bir çocuk değil. Onun rahatlığı ile sanki bu işi yavaştan alıyorum. Boşlamamak lazım.

Paranoid Anne


Etiketler: ,
Kategoriler: Eğitim, Sağlık

«       |       »
"Çocuğunuza telefon numaranızı öğretin" için 2 Yorum yapılmış.

 1. Ayşe says:

  Onemli bir konuya deginmissin, sagolasin..Allah korusun ama oyle durumlari da dusunmek gerek, bizimkilerde telefon ve tum adres bilgilerimizi biliyorlar, tabii buyukler, haliyle bilecekler artik 😉

  Kod olayina gelince, kod nosundan cok, ogrendigi telefon nosu cepse hangi gsm i kullaniyorsan onun adini, ev ise oturdugunuz bolgeyi ogrenmesi yeterli sanirim…

 2. zerrin says:

  benim ne cok ihtiyacim var ogrenmesine..
  cekip canini yakacagindan yada cikarip atacagindan emin olmasam ya cengelli igne ile asacagim yada boynuna kolye ile..
  benimki ne kudurk bir gorsen..simdilik aglasa sizlasada arabasina bagliyorum kalabalik yerlere girerken

Trackbacks/Pingbacks

 1. Çocukları acil durumlar için hazırlamak | Pratik Anne

Bir Yorum Yazın