Bebek Sağlığı – Kış için faydalı bilgiler

Nov 29, 2008 - 3 Yorum


Çocuklarla beraber sağlıklı ve eğlenceli bir kış geçirmek için birkaç pratik tavsiye:

 • Çok soğuk ve ayazlarda dışarı çıkarken sıkıca giydirdiğiniz çocuğunuzun cildini (el ve yüz) meme uçlarınız için kullandığınız lanolinli kremle veya koyu ve parfümsüz vazelinle kremleyerek koruyabilirsiniz. Aynı kremi kendi el ve dudaklarınıza da kullanmanızı tavsiye ederim.
 • Kış için bebek veya çocuğunuza bez değiştirmesi kolay olsun diye altı çıtçıtlı pantolonlardan almanızı tavsiye etmem. Aralıklardan soğuk giriyor. Ben bir kere o hataya düşmüştüm. İçi flanel çok güzel bir kadife pantolondu. Kalın kalın sıcak tutar diye alıp sonra akılsızlığıma sinir olmuştum. Pantolonun ağını boydan boya dikip öyle kullanmıştım.
 • Bebek ve çocuklarınızı kışın evden dışarı çıkarmamazlık etmeyin. Bırakın sokakta bir 10 dakika havalansınlar. Kışın hastalıklar soğuktan değil daha çok kapalı ve kalabalık yerlerde mikrop ve virüs paylaşımından kaynaklanır.
 • Bu yüzden (yukarıdaki sebepten), yanınızda dezenfektan bulundurun. Sizin ve çocuğunuzun dokunacağı alışveriş sepeti tutacağı, masa, mama sandalyesi kenarı gibi yerleri iyice silin. Eve gelir gelmez üstünüzdekileri sağa sola değmeden çamaşıra atın ve ellerinizi yıkayın. (Annem bu şıkkı görünce gülmekten ölecek herhalde)
 • Bebeğinizi arabaya oturtacaksanız bebek arabasında güvenli bir şekilde kemerleri takılacak palto ve tulum giydirin. Bebeğinizi sıcak tutmak için yol güvenliğini tehlikeye atmayın.
 • Geceleri bebeğinizin uyuduğu ortama göre bebeğinizi çok kalın ve kat kat olmayacak şekilde giydirin. Yani odayı ılık, bebeğinizi hafşf giyimli tutun. Ani bebek ölümü sendromu nedeniyle bebekler için yorgan veya battaniye kullanımı önerilmiyor. Tulum şeklinde polar veya yünlü gocuk kullanabilirsiniz.
 • Geceleri bebeğinizin odası kuruysa hem solunum yollarını hem de cildini nemli tutmak için hava nemlendirici veya ısıtıcıya yakın bir tas su bulundurabilirsiniz.

Bir de burada yazılmışları var. Eski yazılarımı da gözden geçirebilirsiniz.

Nezle ile savaş
Burun akıntısı ve tıkanıklığına karşı
Virüslere karşı kol kuvveti
Şifa niyetine üç kase çorba


Etiketler: , , ,
Kategoriler: Sağlık

«       |       »
"Bebek Sağlığı – Kış için faydalı bilgiler" için 3 Yorum yapılmış.

 1. Hülya Çobanoğlu Cinsçiçekçi says:

  “Ani bebek ölümü sendromu nedeniyle bebekler için yorgan veya battaniye kullanımı önerilmiyor”
  en çok bu cümleye takıldım. zaten paranoyağım battaniyenin bebeğimin yüzüne gelmesi, onu nefessiz bırakması vs gibi konularda bu da tam oldu. fakat bir başka sorun da şu ki; uyku tulumlarıyla yüzükoyun yatmak, bebeğin sağa sola dönmesi daha zor değil mi?

 2. zerrin says:

  vazelim evimizin vazgecilmezi oldu,aksamlari yatmadan nermini hayde bre pehlivan diyerek vazelinliyorum,benim ellerim bile ihya oldu:)
  ben de kendi komik sokak kiyafetimi soyliyim,bana gore hastaliklarin cogu terleme ve usume seklinde ortaya cikiyor..eger isimiz araba ve bina arasindaysa ki cogunlukla oyle, nermine hirka giydiriyorum,park yeri bina arasindaki yerde battaniye ile sariyorum,araba ilk oturusta soguk oluyor o siradada battaniye kapli oluyor,araba isininca cekiveriyorum battaniyeyi..
  bir ara kar yagdi hatta 2 gun kapladi bile ama biz hala kar tulumu siftahi yapamadik

 3. GAMZELİ ANNE says:

  Arkadaşım, yukarıdaki yazındaki önerilerin bi çoğunu yapıyordum zaten ama paylaşman hoş olmuş…Aman o çocuk ,aman şöyle böyle diye çok titizlenmemek lazım, kızımın ilk rahatsızlığında doktorumuzla aramızda geçen diyalog aynen şöyleydi…
  -Ben:Ama doktor bey nasıl olur, ben çok dikkat ediyorum benim çocuğum nasıl olur (bütün anneler aynı sendromu yaşıyor)
  -Doktorumuz:Zaten en çokta bu kadar titizlenen annelerin bebeklerinde olur bırakın çocuk mikrobada alışsın bağışıklık kazansın…
  Kendimiz nasılsak onlarada aynı davranmalıyız…

Bir Yorum Yazın