Kız / erkek bebek bakımı farkı – Popo temizliği

Feb 01, 2008 - 5 Yorum

Gitgide bilgisayar başında geçirebildiğim süre azalıyor. Maillerine ve yorumlarına cevap veremediğim arkadaşlar merak etmesinler, zamanımı ayarladığımda cevap vereceğim.

Kımılnaz 8 haftalık oldu. Şimdiye kadar olan tecrübemden kız ve erkek yenidoğan bebeklerin bakımı arasındaki farkı yazmak istiyorum.

Erkek bebeklerde ilk ay, özellikle de sünnet olmuşsa bezden çiş kaçması kabus olabiliyor. Boşu boşuna reyon rafındaki tüm markalardan paket paket bez almayın. Pipiyi vazelinlediğiniz için sıvıyı ememeyen bez, ne marka olursa olsun çiş kaçırıyor. Siz yedek üst baş hazır tutun yeter.

Sünnetli erkek bebeklerde göbek bağı bakımı ile beraber sünnetli pipi bakımı çok mühim. İkisi de aşağı yukarı aynı sürede iyileşiyorlar. Göbek bağını alkollu pamuk veya bezle silerken pipiyi de her alt değiştirmede yıkayıp, vazelinleyip gazlı bezle kapatıyorsunuz. Kapatmadan, her seferinde, vazelinlerken sünnetli deriyi geriye çekmeniz gerekiyor. Bu derinin tekrar ucuna yapışmaması gerekiyor.

Erkek bebeklerde bezi açtığınızda çiş fışkırma ihtimali çok yüksek. Buna önlem olarak pipiyi hava ile temas etmeden bezi açar açmaz bir tülbent ile kapayın. Temizliği yapar yapmaz yine aynı şekilde kapalı tutun. Bebek ve Çocuklar için Pratik İcatlar yazımdaki Erkek bebekler için fıskiye kapağı ürünü de faydalı olabilir. Pipi ile beraber testislerini altını da iyice temizlemeyi unutmayın.

Kızlarda, erkeklerde pek dikkat etmediğimiz önden arkaya temizleme zorunluluğu var. Popoyu önden arkaya temizlemek gerekiyor ki hem vajina temiz kalsın hem idrar yolları enfeksiyonuna sebep olmasın. Ayrıca kız bebeklerde kasık ve bacakların kat yerleri ile beraber genital bölgedeki dudakların içini de iyice temizlemek gerekiyor.

Hem erkek hem kız bebeklerde en kolayı gündüz altını ıslak bez yerine ılık suda yumuşak bir sabunla yıkayıp emici bir tülbentle kurulamak. Böylece pişik olasığı önemli ölçüde düşüyor.


Etiketler:

«       |       »
"Kız / erkek bebek bakımı farkı – Popo temizliği" için 5 Yorum yapılmış.

 1. rahime says:

  iki haftalik oglumu dogdugu gun sunnet yaptirdik. bize sunnetli deriyi geriye cekin demediler. kontrollerinde de bir anormallik gozukmedi.acaba ihmal mi ettik, yapmamiz mi gerekiyor du? galiba iki cesit sunnet yapma yontemi varmis. Ogluma uygulanan yontemde gerekmiyor da olabilir.

 2. Pratik Anne says:

  Rahime Hanim,
  Deriyi geriye cekmeniz gerekiyor olabilir. Sunneti yapan doktorunuza veya cocuk doktoruna telefon acip sormanizda fayda var. Tedbiri elden birakmayin.
  Kipircan’inki clamp yontemiyle yapilmisti.
  Sut kokulu yavrunuzu opuyorum.

 3. www.edasuner.com says:

  Annelerin en pratiği sen o kadar güzel bilgiler veriyorsun ki sonunda Edi’cin bebek yapınca Pratik Anne’si sayesinde neler öğrenmiş olacak.Canım çok sağol bu ansiklopedi değerinde bilgilerin için. Öperim

 4. Yurtdışı Eğitim says:

  bilgiler için teşekkürler faydası oldu

 5. bebek bakıcılığı says:

  Önemli günlerde de bebek bakıcısı tutmak, annelere çok yararlı olacaktır.

Bir Yorum Yazın