Anne babalar için zihni sinir icatlarım

Jun 25, 2007 - 11 Yorum

Tan gazetesinin günümüz versiyonuna dönüşen Zilliyet ve Zürriyet gazetelerini internetten takip etmeyi bıraktığımdan beri hayatım değişti. NTV Türk Mucit diye Amerika’daki ABC kanalinin American Inventor programının Türk versiyonunu yapmış. İcatlara baktım iki tanesi bayağı enteresandı. Anne baba olunca da icat edecek o kadar çok şey buluyor ki insan. Ben de aşağıdaki ürün fikirlerimi telif haksız falan burada ilan ediyorum. Bu ürünleri yapan olursa ilk müşterileri ben olacağım, söz.

1. Kirli bulaşıkları makinaya yerleştirme ve temiz bulaşıkları dolaplara yerleştirme sistemi: (Bakın kolaylık olsun diye ipucu da veriyorum: AS/RS sistemlerini feyz alıp mutfağa entegre bir sistem yapabilirsiniz.) Yemek yapmayı o kadar severim de bulaşık yıkamak kadar zulüm bir iş daha yok (burun farkı ile ütü takip ediyor). Bulaşık makinası olmasına rağmen onu doldurup boşaltmak bile dert. Doğaya bırakılan atıkların derdi içime oturmasa devamlı kullanıp atılabilen tabak bardak ve çatallardan kullanırım ama o kadar plastik ve kağıt israfı da bana dokunuyor. En iyisi şu işi otomatikleştiren bir sistem.

2. Oyuncakları toplama makinası:Roomba’ya benzer önünde kepçesi olan bir alet olabilir ama oyuncakları kutularına, raflarına koyabilecek kapsamlı birşey olursa daha iyi olur. O zaman anneanne ve babaannelere oyuncak almadan evvel bu aleti hediye aldırıp ondan sonra istedikleri kadar oyuncak almalarını serbest bırakabilirim. Yoksa oyuncak alımına sınırlandırma getirmekten başka bir çarem kalmıyor. Aslında en kolayı ve ucuzu çocuklara işleri bitince oyuncaklarını toplamalarını öğretmek. O da her zaman mümkün olmadığı için bu aletin piyasalarda geleceğini çok parlak görüyorum.

3. Evden çıkarken alınacakları hatırlatma düzeneği: (Bakın yine ipucu veriyorum: alarm sistemine bağlı, RFID destekli bir düzenek olabilir) Mesela soldaki çanta ne güzel. Herşey için gözü var. İyi ama bebekl(ler)le sokağa çıkarken o çantayı eksiksiz doldurmak, düzenlemek için kafa kalıyor mu? Kapıdan çıkarken “BİİİP! anahtarları unuttun, BİİİP! yedek t-shirt unutma.” diyecek bir sistem olmalı.

4. Burun tıkanıklığına karşı vakumlu alet: Nezle olup burnu tıkanan ama sümkürmeyi bilmeyen bebişlerin burnunu, burnun içine zarar vermeden temizleyecek kadar narin ama mavi balonlardan (syringe bulb) daha kuvvetli bir alet olmalı. Bu aleti yapanın sırtı yere gelmez, duacısı bol olur. Mekanı cennet olur mu bilemiyorum, onun garantisini ben vermiyorum.

Başka ne fikirler vardır hayatımızı kolaylaştıracak da yastık altında bekleyen? Dökülün bakalım. 🙂


Etiketler: ,
Kategoriler: Aklımdan Geçenler

«       |       »
"Anne babalar için zihni sinir icatlarım" için 11 Yorum yapılmış.

 1. Anonymous says:

  Ho ho ho, Ilahi Burcu super fikirler. Benzerlerini bulursan haberdar et lutfen, ikinci musteride ben olurum:)

  esra

 2. figen says:

  tüm fikirlerine katılıyorum hepsinden bende dertliyim .başka ne olabilir diye düşünürken bir şimşek çaktı şu oyuncak toplama konusunda icatcılar okuyorsa uygulasınlar:şöyleki tüm oyuncaklara mıknatıs yerleştirilecek ve dolapta hepsinin bir yerleri olacak çocuk odaya girdiğinde bir düğmeye basıp manyetik alanı kaldıracak ,istediği oyuncağı alıp oynayacak ve işi bitince düğmeye tekrar basıp manyetik alanı yeniden harekete geçiricek ve hoop tüm oyuncaklar kendi yerlerine uçarak yerleşmiş olacak ,nasıl?birden kendimi mucit gibi hissettim yada fazla bilim kurgu izleyen ve çocuğun peşinde koşturmaktan kafayı yemiş bir annede olabilir:))

 3. k.i.s.d. says:

  Hahaha müükemmel yahu,

  Anne değilim henüz, o yüzden bebekle ilgili ne isteyebilirim bilemedim

  ama ütü makinesi istiyorum

  ütülesin katlasın ben yerleştiririm dert değil 🙂

 4. www.edasuner.com says:

  Çılgın kadın bak korkutma beni bebeiş yapamıycam yoksa 🙂

 5. Meltem Sözer says:

  İcatlar süper…

 6. Anne ve Bebisi says:

  Sevgili pratik anne, yemeklerimi yapan birisi olsa bulaşıkları seve seve yıkarım:P İmkan olsa da iş bölümü yapsak seninle:D

 7. Ferhanca says:

  Merhabalar ,sizin oralara geldik , keşeke görüşebilseydik ..Ama en kısa zaman da tekrar gelıcem ..
  Mıssourı, st louıs gıtmıstık ..Benım oğlam M.O Rolla dan mezun oldu ,suanda stlousı de yasıyor . bes hafta kaldım..birdaha ki sefere görüşmek umuduyla sevgiler..

 8. Açalya says:

  Bulasiklari yerlestirme makinesine ne gerek var yahu, senin Kipircan’a ver bu isi bak nasil yapiyor :))

 9. Pratik Anne says:

  O insallah gelecek sene Acalya’cigim. Zaten sofrayi ona kurdurtuyoruz. Camasir/kurutma makinasina camasir koymaya cikartmaya yardim ettiriyoruz. Alisveriste torbalari o doldurup sepete koyuyor. Swiffer la cok duzgun olmasa da yer siliyor. Insallah bulasik makinasi isini falan gelecek sene programa koyacagim. Cocuk isci calistiriyorum valla. Niye doguruyoruz bunlari zaten? 🙂 Ise yarasinlar.

 10. InciK says:

  valla ayni dertlerden ben de muzdaribim… Benim de “keske olsa kesin alirdim” dedigim soyle bir icadim var, ufak bir el supurgesi; pille filan calisacak, hani seyahat boyu sac kurutma makineleri kadar birsey olacak ve cantamiza sigacak birsey. bununla, biskuvi, kurabiye filan yedikleri zaman bebek arabalarinda ya da araba koltuklarinda, hem ustlerini baslarini, hem de oturduklari yerleri hemen supurebilecegiz. Bir digeri de, arabalardaki GPS sistemleri gibi cocugun uzerine takabilecegimiz ve de parklarda, sokaklarda belli bir menzilin disina cikti mi bize hemen haber verecek, otecek filan bir alet. Belki vardir buna benzer birsey, bilmiyorum…

 11. adacim says:

  Hemen sipariş vermek istiyorum. Bozulmalara karşı ikişer tane olsun lütfen:))

Bir Yorum Yazın