Kitap Değerlendirme – Akıllı Bebekler Akademisi

Dec 29, 2006 - 5 Yorum

Arka kapaktan: Doğumdan 6 yaşına kadarki dönem insan yaşamında bir daha yakalamayacak bir gelişim fırsatı sunar.

Her insan doğuştan getirdiği fiziksel duygusal özellikleri ve potansiyel yetenekleri ile eşsiz bir sanat eseridir. Çünkü ona kendi olma-kendini bulma imkanı verilmemiştir.

Anne babalar ve alanın uzmanı eğitimciler çoğu kez bu gerçeği bilmelerine rağmen uygulamada izleyecekleri iyi bir rehberin yokluğunu hissederler.

Akıllı Bebekler Akademisi doğum öncesi ile 3 yaş arasındaki dönem öncelikli olmak kaydıyla okul öncesine yönelik bir beyin ve çoklu zeka geliştirme programı sunuyor…

===========

>“Akıllı Bebekler Akademisi” kitabı yedi bölümden oluşuyor. İlk bölüm yoğun olarak beynin öğrenme şekli ve çoklu zeka kuramının açıklanmasını içeriyor. İkinci bölümden itibaren bebeğin gelişimi süresince bebeğin hem zihinsel hem fiziksel olarak algılarını uyaracak işlemler anlatılıyor. İşlem kelimesi belki doğru bir kelime değil. Çünkü aslında yapılabilecekler “işlem” kelimesinin tanımlayabileceğinden daha rahatlatıcı ve eğlenceli.

Kitap, bebeğin varlığının başladığı andan itibaren yol gösteriyor. Doğal olarak ilk konu hamilelik döneminde yoga. Ardından üçer aylık dönemlerle ilk 12 ayda ve 12. ay sonrasında ebeveynlerin bebekleri ile oynayabileceği oyunlar anlatılıyor. Bu bölüm çok kapsamlı. Özellikle “ilk üç ay bebeğimle nasıl iletişim kurabilirim, sonra dönem dönem ay ve yaşına göre bebegimi nasıl eğlendirebilirim ve eğitebilirim?” sorularına 100 kadar oyunla cevap veriyor. Çoğunlukla özel oyuncaklara gerek kalmadan sadece vucudumuzu veya evde bir takım basit eşyaları kullanarak oynayabileceğimiz oyunlar arasında çok yaratıcı örnekler var. Çorap ve eldivenlerle çift eşleştirme ve plastik şişelerle bowling bunlardan ikisi.

Ardından kendi oğullarında uyguladıkları bir takım öğretim konularına girmişler. “Çoklu zeka erken uyarım programı” dedikleri bu program ile bebeklere çok erken yaşta kelimeleri tanıma ve okumayı öğretebileceğimiz anlatılıyor. Kitapta anlatıldığı kadarı ile yöntemi oyun havasında, düzenli ve sabit bir şekilde ama ilgi odaklama süresi çok kısa olan bebeklerin sıkılmayacaği kadar kısa sürelerle yaptırıyorlar. Bu metodla kelimeleri tanıma ve okuma ve ingilizceye giriş dersleri detaylı olarak anlatılıyor. Son olarak bebek ve çocuk yogası ile bebeklerin kinestetik zeka uyarımı için yapılabilecek hareketler verilmiş. Yine bunların oyun havasında yapılması tavsiye ediliyor.

Ben kitabı içerik olarak çok faydalı buldum. Kayınvalidemin hediyesi olan bu kitap sayesinde ilk defa çoklu zeka kavramı ile tanıştım. Kartonlara kelimeler hazırlayıp erken yaşta okuma kısmına sistematik olarak hiç girmedim ama aynı mantığın kalın kartondan renk harf ve rakamların olduğu kitapları kullanarak işlediğini gözlemledim. İşin ilginci oğluş bu tip soru cevap oyunlarını çok seviyor. Önce kendisi gösteriyor bize tekrar tekrar söyletiyor. Sonra biz soruyoruz o parmakla gösterek cevap veriyor.

Oyunlarından da çok faydalandım. Özellikle evde boş otururken ve oğluş tüm oyuncaklarından sıkılmışken, “ne yapsak, ne yapsak?” diye kıvrandığımız zamanlarda ilaç gibi geliyordu. Bebek yogası kısmı da bebeğinizle hareketlenmek için birebir. Kitap ile gelen CD deki müziklerde çok rahatlatıcı. Ana enstrümanı “ney” olan müzikler içeriyor.

 

Akıllı Bebekler Akademisi
Dr. M.Semih Summak/ Dr. A.Elçin Gören Summak

Etiketler: , ,
Kategoriler: Kütüphane

«       |       »
"Kitap Değerlendirme – Akıllı Bebekler Akademisi" için 5 Yorum yapılmış.

 1. Acalya says:

  Burcu’cugum, bu cok guzel bir kitap ve en kisa zamanda bizimkilerden gondermelerini istiyciim. Ben senin blogunu cok seviyom yaaaa.

 2. yummymummy says:

  Selam Pratik.. evet oyun bence bebek-çocuk gelişiminde gerçekten de kritik. Bir de Yapi Kredi yayinlarının 365 güne 365 oyun gibi bir kitabı var diye hatırlıyorum. Sanırım bu biraz daha oyun çağı çocukları için, yani bizim için henüz erken ama iyi bir kitap olduğunu duymuştum..

 3. Dionysian says:

  Hemen internetten sipariş vereceğim çok teşekkürler:)

 4. Sebnem says:

  Slm Pratik annem,
  baby whisperer gibi hamilelik oncesi ve hamilelik doneminde faydali olabilecek bir kitap onerin varmi?
  blogu inceledim ama hamilelikle ilgili bir kitap onerini bulamadim.

 5. RABİA says:

  Merhaba,
  Bu akıllı bebekler akademisi kitabına ulaşmaya çalışıyorum.
  Baskısı bitmiş.
  2.el olarak satın alabilirim sizden eğer faydalandıysanız.

Bir Yorum Yazın