Kitap Değerlendirme: Unutkan erkekler, ‘hadi’leyen anneler

Jan 23, 2013 - 6 Yorum

Bu aralar elimdeki ebeveynlik, çocuk yetiştirme ve psikoloji kitaplarını okuyup bitmeye çalışıyorum. Gelecek haftalarda biraz da çocuk kitaplarına eğileceğim.

Bu yazımda değerlendireceğim kitap, yine adına vurulup aldığım Fatma Torun Reid’in yazdığı, “Unutkan erkekler, ‘hadi’leyen anneler”, yaşamın içinden psikoloji kitabı. Kitabın içeriği, Uzman psikolog Fatma Torun Reid’in Mimoza kadın dergisinde yayımlanmış yazılarının derlemesinden oluşuyor. Yazılar 1997-1999 arasında yazılıp yayınlanmıs ama geçerliliklerini hala korumaktalar. Yemek problemlerinden, dikkat dağınıklığına, okulun ilk günlerinden, çocukta iç denetime, ölümden kekemeliğe, korkulardan mutluluğun anlamına, evlilikten toplum değerlerine, depresyondan yeme bozukluklarına birçok konu ele alınmış. Sadece anneler ve annelik değil, babalar ve kocalar da konular arasında yer alıyor.

Yazılar 4 bölümde toplanmı:

 1. Kişiliğin gelişim süreci
 2. Çocuk
 3. İlişkiler
 4. Klinik psikolojiden örnekler

Kitabın sevdiğim yönleri:

 1. Kısa kısa makalelerden oluştuğu için ara ara okuması kolay oldu. Bıraktığım yerden devam ederken, önce ne demişti diye geriye dönmeye gerek kalmadı.
 2. Yazar Türk, doğal olarak örnekler kültürümüzün içinden. çözümler kültürümüze uygun.
 3. Bir tek çocuk odaklı değil. Anne ve babanın çocukluğunun, gelişiminin ve psikolojisinin, onların anne ve babalığına nasıl yansıdığını çok güzel ifade etmiş.
 4. Bazı yazılarında, dergi okurlarının sorularına cevap verdiği için, 2 yaş sendromu, yemek gibi birçok anne babanın bağdaştırabileceği konulara değinmiş.
 5. Önerdiği yöntemler akılcı, mantıklı ve uygulanabilir tavsiyeler.
 6. Dili düzgün, okuması akıcı.

Sevmediğim yönü yok diyebilirim.

‘Unutkan erkekler, ‘hadi’leyen anneler’ yazısı benim için başlı başına bir aydınlanma yazısı oldu. Genel olarak, çocukta anne babanın istemediği hoşlanmadığı bir takıp davranış ve tepkiler görülüyorsa bunların çoğu çocuğun etrafındaki koşullardan ve yetişkinlerin davranışlarından kaynaklanıyor. Çocukların bir suçu yok. Onlar sadece birer ayna. Çocuklar büyüyüp, genç insan ve yetişkin olduklarında ve ahatta anne ve baba olduklarında bütün bunları da beraberinde taşıyorlar. Gel de şimdi sorumluluğun ağırlığı altında ezilip kalma.

Kitabı oldukça faydalı buldum. “A sorununda B yapın, X durumunda Y yapın” diye katı tavsiyeler yerine, yaptıklarının bilincinde olan ebeveynler olun diyor.

Kitaptan bende kalanlar:

 1. Çocuklarınız sizi hadiletiyorsa, bu onun doğuştan gelen değil, sizin programladığınız bir özelliği. Yani ayarı bozan biz ebeveynleriz. Bunu düzeltmek de önce kendi davranışlarımızı düzeltmekle başlıyor.
 2. Eğer siz de birşeyi son dakikaya veya bugünün işini yarına bırakan, unutmaya meyilli veya tam tersi telaşlı, her an için treni vapuru kaçıracakmış gibi koşuşturan, aceleci biriyseniz, bunun sebebi de siz ufakken ‘hadi’leyen anne ve babanız. (Anneeeaaa!)
 3. Çocuğun yetkin kişiliğinin gelişmesi için aşırı kıstlayıcı ve koruyucu olmayan, tutarlı, kararlı, sınır koyabilen ebeveynler olmamız lazım.<table>

Unutkan erkekler, ‘hadi’leyen anneler
Fatma Torun Reid


Etiketler: ,
Kategoriler: Disiplin, Kütüphane

«       |       »
"Kitap Değerlendirme: Unutkan erkekler, ‘hadi’leyen anneler" için 6 Yorum yapılmış.

 1. Merak uyandırıcı bir kitap.. okumak isterdim..

 2. Ya ben acayip telaşlı, vapuru sürekli kaçıracağını sanan ve hadilemekten çocuklarımın canına okuyan biriyim ama bana küçükken “hadi” dendiğini hiç hatırlamıyorum. Zaten böylesine yetişmemiz gereken bir hayat da yaşamıyorduk o da ayrı. “şunu yaparsaniz şu olur” önermelerinin geçerlilik oranını çok merak ediyorum, bir uzmanın ağzından çıktığında özellikle.

 3. Bu kitabı merak ettim ama hadileme kısmından dolayı en çok merakım.
  Oğlum 4 yaşında, sabah kreşe gitmeden kahvaltı yaptırmaya çalışıyorum “hadi hadi ye oğlum demekten, kolumu /elimi ağzına tutmaktan kolum ağrıyor boğazım acıyor resmen.
  Hep birlikte evden çıkıyoruz, mecburen hadiliyorum:(

 4. PinarTurker says:

  erken kaldırmak genelde işe yariyor, tabii kendim kalkmayı başarabilirsem:-)bazen kendimi daha uzun süre hadilerken buluyorum o ayrı.

  Bahsettiğiniz linkteki video maalesef gösterimden kalkmış:-( merak ettim.

  benim ipadle rüşvet vermişliğim bile var ama zamanla o bile önemini yitirdi:-): http://www.onlineanne.com/2012/09/06/ipadle-cocuklari-nasil-motive-edersiniz/

 5. Yedinci Oda says:

  Çok teşekkürler paylaşım için, hemen alacağım.

Bir Yorum Yazın