ODTÜ Bilişsel Bebek Araştırmaları Merkezinde Dil Gelişimi Araştırması

May 07, 2012 - 1 Yorum

Benim bebekler ve çocukların gelişimi ve psikolojisi üzerine okumaya, araştırmaya ne kadar meraklı olduğumu blogumdan farketmişsinizdir. Biri oldukça geç konuşan bir erkek çocuk ve diğeri hem erken konuşan, hem de ifade kabiliyeti oldukça ileri olan bir kız çocuğu annesi olarak dil gelişimi benim için keşfedilmesi gereken bir gizli hazine sandığı gibi. Bebek ve çocuklarda dil gelişimi üzerine Nurture Shock kitabında okuduklarım, Facebook’da paylaştığım arkadaşım Ece’nin blogunda okuduğum araştırmalar ve sonuçları ve işaret dili üzerine öğrendiklerim gerçekten çok ilgi çekici ve ufuk açıcı.

Bu konuda beni çok meraklandıran ve sevindiren bir haber de Ankara’dan, ODTÜ Üniversitesinden geldi. ODTÜ Bilişsel Bebek Araştırmaları Merkezi (BeBeM) nden. Doktorasını bebeklerde dil edinimi üzerine yapmış olan Dr. Aslı  Altan’ın verdiği bilgi şöyle:

6 ve 10 aylık bebeklerde dil gelişimi konusunda bir çalışma yapıyoruz. Türkçe için ilk kez bu kadar küçük bebeklerde bir çalışma yürütülüyor. Projemizin sponsoru TÜBITAK. Çalışmamız 15 dakika sürüyor, ve bebeklerin henüz konuşmadan Türkçe’nin özelliklerine ne kadar duyarlı olduklarını ölçüyoruz. Çalışmanın sonunda bebeklere kep takıp ilk diplomaları olarak saklayabilecekleri bir diploma hediye ediyoruz.
Ankara’da ODTÜ’de gerçekleştirilen bu araştırmaya gelen anneler hem çocukların dil gelişimi konusunda tüm soruları sorabilecekleri bir dilbilimci uzman ve çocuk psikologu ile görüşüyorlar, hem de bebekler şimdiden bilime katkıda bulunuyorlar! 🙂
Hala katılımcı kabul ediyoruz, 6 ve 10 aylık bebeklerle araştırma yapıyoruz. Çocuklara sözcükler dinletiyoruz. Çalışma süresince bebek hep annesinin kucağımda oturuyor.

KATILIMCI BEBEKTE ARANAN ÖZELLİKLER

 • Dokuz aylık normal gebelik sonucunda doğmuş olması
 • Sadece Türkçe konuşulan bir ortamda büyümesi
 • 6 aylık (± 8 gün) olması

Web sayfalarımız:   bebem.ii.metu.edu.tr
Telefon: (0 537) 9904073
(0312) 210 7864

Araştırma hakkında basında çıkanlar

İlgilenen ve bilime katkıda bulunmak isteyen bebek annelerine duyurulur.


Etiketler: ,
Kategoriler: Eğitim

«       |       »
"ODTÜ Bilişsel Bebek Araştırmaları Merkezinde Dil Gelişimi Araştırması" için 1 Yorum yapılmış.

 1. Feyza S. says:

  Merhaba!
  Benim oglum da bu arastirmaya katildi. Hatta dun BEBEM ‘deydik; yukaridaki fotografta en sagdaki bebek benim oglum 🙂
  Sizin de, blogunuzda bu projeye yer vermeniz cok iyi olmus. Ama birseyi duzeltmek isterim. Yukarida aranilan ozellikler bolumunde 6 aylik olmasi denmis. Bu arastirmada Asli Hanim’in da dedigi gibi, 10 aylik bebeklere de ihtiyac var.
  Sevgiler…

Bir Yorum Yazın