Ben Güzelim

Feb 08, 2012 - 2 Yorum

Tam Başkalaşım serisini toparlayıp, yeni bir seneye yelken açtığım günlerde Bir Dolap Kitap‘tan Ben Güzelim isimli bir kitap hakkında yazı posta kutuma düştü. Sağlıklı zayıfladım dediğim dönemin üstüne gittiğimiz Ruslarla dolu tatil köyündeki, dinlenme açısından pek verimli fakat kendine güven açısından da bir o kadar verimsiz tatilden geri dönmüştüm. Bu yazıyı okuyunca, sahildeyken içimde hala hissettiğim sıkıntının nedeni çok net bir şekilde yüzüme çarptı.

İnsanın kendi aynadaki görüntüsü gerçekten çok çok farklı. Kafamda oluşturduğum bir ideal ve o ideale karşı benim abarttığım ve çarpıttığım gerçekler var. Arası yok.

Senelerdir kendime dert ettiğim kalçalarım, ne yaparsam yapayım bana hala batıyor. Bu bazımızda göbek, bazımızda göğüs, bazımızda saç, bazımızda çatlak vb. şekillerde nüksediyor olabilir ama hepimiz o dertli bölgeye büyüteçle bakıyoruz. Elde ettiğimiz başarıların, sağlıklı vücudumuzun hiçbir kıymeti kalmıyor. O fazlalık (veya eksiklik) batıyor da batıyor.

Aynada “gördüğümüz” aksimiz gerçekte aslında çarpıtılmış yansımamız. Malesef ben hala bu çarpıtılmış yansımamla kavga etmemeyi öğrenmeye ve beynime gördüklerini çarpıtmamayı öğretmeye çalışıyorum. Bu konuda bir çözüm bulabilmiş değilim. Bu kitabı alıp okumakta fayda olabilir.

Sırf bu sebeple yaklaşık bir hafta kendi içimde gereksiz bir şekilde sıkıntılı bir dönem geçirdim. İşin kötüsü, bu sıkıntı isteksizliğe döndü. İsteksizlik sporsuzluğa neden oldu. Sporsuzluk, halsizlik ve vicdan azabı yaptı. Bir hafta bu girdap içinde yalpalandıktan sonra toparladım gibi gözüküyor.

Hep gaz, motivasyon, iyiyiz, güzeliz gitmiyor hayat. İnişler çıkışlar kaçınılmaz. Belki hormonal, belki mevsimsel. Kendini yukarı çekmeyi öğrenmek gerek.

Bu da böyle bir iç döküş yazısı oldu.


Etiketler: , ,

«       |       »
"Ben Güzelim" için 2 Yorum yapılmış.

  1. Esra says:

    Bütünüyle katılıyorum sana pratik anne, en güzel mankenler bile vücutlarında beğenmedikleri yerleri olduğunu söylüyorlar. ne yazık ki hepimiz narkissos misali hayran olalım istiyoruz sudaki yansımamıza. Ama mümkün değil işte o, hele ki etrafta ruslar varsa 🙁

  2. Safiye says:

    Herkes benim kivircik saclarima bayilirken bende dumduz sacli birini gorunce ‘ahh saclarin super’ diyince sasiriyorlar… Herkes elindekinin kiymetini bilmiyor bilmeyecek galiba…

Bir Yorum Yazın