Ksenofobik*

Jan 18, 2012 - 3 Yorum

Hepimiz tahammülsüz olduk. Kendimize benzemeyenlerden korkar olduk. Hatta korkmak ne demek, aynı havayı teneffüs etmekten imtina eder olduk.

Öyle bir noktaya vardık ki, bırakın etnik farklılıkları, dini veya dili, erkek kadına, yetişkin çocuğa, genç yaşlıya tahammül edemez olduk. Korkudan ortama uyum sağlamak için hepimiz birşeye benzemeye çalışıyoruz ama neye benzememiz gerektiğini bile bilmiyoruz.

Her gördüğümüzü cık cıklar olduk. Kendini kuvvetli gören, karşısındakini değiştirmeyi kendine hak gördü.

Hep beraber kalıplara sığmayı, verilen şekli almayı rahat bulduk. Çocuklarımızı korumak adına şimdi aynı şekilde onların kalıplar içerisinde büyümesine, yetiştirilmesine ses çıkaramıyoruz.

Farklılıklarımızdan korkmakta ve birbirimize düşmanlaşmakta daha nereye gidebiliriz, daha ne kadar birbirimizi bölüp, güçsüzleştirebiliriz diye düşünüyorum. Gidilecek yol o kadar uzun, ama katetmesi o kadar kolay ki. Elele tutuşup, bir araya gelmekten, birbirimize anlayış ve empati göstermekten çok ama çok daha kolay.

Bundan birileri çok güzel yolunu buluyor, hepimizi güdüyor. Ben de dahil olmak üzere, çenemizi kapayıp, kafamızı kuma gömüp kendi işimizle uğraşalım diye bütün bu olan bitene göz yumuyoruz. İmkanlarımız var, ağzımızda bal kaşığı, bunları kaybetmeyi göze alamıyoruz. Her an kaybedebiliriz, ayağımızın altındaki halıyı herhangi bir sebeple, her an çekebilirler. Bunun da garantisi yok aslında, ama o riski göze alıyoruz.

Bazen keşke cahil aptalın, umursamazın biri olsaydım diyorum. Bilinçli kafayla çekilmiyor.

Ek not: Bu yazı ne kadar kafamı kuma gömsem de kaçamadığım, gündemdeki siyasi ve sosyal gelişmelerle sınırlı kalmayıp, en basit çalışma ortamı, kariyer, doğum, emzirme, çocuk yetiştirme, eğitim, beslenme, giyim konuları gibi hayatın her alanında, bizden farklı olanlara gittikçe daha az anlayış göstermemizi ve kendimizde, bizden farklılara kendi doğrularımızı kabul ettirme hakkı görmemizin yaygınlaşmasını gözlemlememe atıftır. Pratik bir çözümü yoktur. 🙁

*Kendisine benzemeyenlerden ve yabancılardan korkanların bu durumuna tıp dilinde Xenophobia deniyor.


Etiketler:
Kategoriler: Aklımdan Geçenler

«       |       »
"Ksenofobik*" için 3 Yorum yapılmış.

  1. elif cakir says:

    Kac gundur icimde olan ama isimlendiremedigim sikintiyi ne guzel anlatmissin.Kalemine saglik

  2. Esra says:

    Çok doğru bir tespit pratik anne. Niye bu kadar zor kabullenmek farklı olanı niye, hele ki yoksa zararı kimseye..

  3. Daglarkızı says:

    Çok doğru dile getirmişsin. Yapılası şeyleri yapmalıyız, yoksa çocuklarımız farkına bile varamayacaklar, dile bile getiremeyecekler diye korkuyorum.

Bir Yorum Yazın