Cumhuriyet

Oct 29, 2011 - 8 Yorum

Bazı zenginlikleri vardır insanın. Bazı kıymetli değerleri. Kaybedene veya kaybetmek üzere tehlikeye girene kadar kadir kıymetini bilmezsin.

Bunların en başında sağlık gelir, sonra aile, huzur, düzen, saygı. Keyfin yerindeyken önem vermezsin, dikkat etmezsin, gözünün içine bakmazsın, korumaya çalışmazsın. Ta ki yataklara düşene, ailenden uzak kalana, huzurunun içine çomak sokulana, düzenin bozulana kadar.

Bazı toplum değerleri vardır. Bağımsızlık, hürriyet, eşitlik, birlik, beraberlik, güven, can güvenliği. Bunlar varken, rahatın yerindeyken farketmezsin. Anlamak ve anlatmak için çaba sarfetmez, korumak için emek vermezsin. Çocuğuna anlatmaya gerek görmez, fırsat bu fırsat tatile gidersin.

Bize de anlatmamışlardır. Büyük dedelerimiz dedelerimize, dedelerimiz bize anlatmamışlardır. Nasıl gelindi bu günlere, ne canlar verildi, (hala veriliyor), ne acılar çekildi, ve ne uğraşlar verildi. Çok da şanslı bir milletiz; öyle bağımsızlık, hürriyet, kadın eşitliği, oy hakkı için canımızı dişimize takıp, söke söke almak zorunda kalmamışız hakkımızı. Bize altın tepsi içinde sunulmuş. Al evladım seçme ve seçilme hakkın, buyur eğitim reformun, diye hazır önümüze konmuş.

Dolayısı ile bugün, bütün Türkiye’de resmi olarak Cumhuriyet Bayramı’nın kutlanmayacak olması birçoğuna gayet sıradan gelebilir. Ne olacak? Zaten Cumartesi’ye geliyor. Okul tatil değil, resmi iş yerleri tatil değil. Uzun haftasonu yapıp kaçamak yapmak mümkün değil.

Fakat belki yurtdışında yaşıyor olmamdan kaynaklanıyor olsa gerek, bir ülkenin kuruluşunu, bağımsızlığını, Cumhuriyet’i kutlamıyor olmasını benim kafam almıyor. Bir Amerika’nın 4 Temmuz Bağımsızlık gününü veya Fransa’nın Bastille Gününü veya başka herhangi bir ülke bağımsızlık günü resmi kutlamasını iptal etmesi herhangi bir koşulda söz konusu olamaz.

Memleketin son 3 haftadır geçirdiği, ortadan çatır çatır bölündüğü sayısız depremlerin ardından, esas bugün Cumhurbaşkanı ve Başbakan çıkıp “Bu vatan bölünmez bir bütündür. Ay yıldızlı bayrak altında hepimiz kardeşiz. Türkiye Cumhuriyetini ne içeriden ne dışarıdan kimse bölemez.” diye bangır bangır bağıracaklarına, törenlerin iptal edilmesi hem üzücü hem düşündürücüdür.

Üstelik bu son dakika kararı da değil. Bunu da belirteyim. Çukurca’da 26 askerimizin şehit olduğu 19 Ekim tarihinden iki gün sonra Amerika’daki Büyükelçi, Başkonsolos ve konsolosluk görevlilerine burada Türk Amerikan derneklerinin düzenleyecekleri balo ve resepsiyonlara katılmama emri geldi. Ardından biz dernek yönetimlerine “Cumhuriyet Bayramı kutlamalarımızı iptal etmemiz tavsiyesi” iletildi. Dernekler olarak gerek bireysel, gerek de toplu olarak Amerikan temsilcilerini de davet ettiğimiz balolarımızı bu durumda düzenlemenin daha büyük mana ifade ettiğine inanarak, eğlence kısmı kısılarak, TACA dahil bazı dernekler elde edilecek gelirleri Mehmetçik Vakfı ve Kızılay’a bağışlama kararı alarak Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına devam kararı aldık.

Ardından Van depremi geldi, ardından Cumhurbaşkanı’nın Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu ve son olarak Türkiye’de tüm resmi tören ve kutlamalar iptal edildi.

Son iki haftadır okyanusun öte yakasında gelişen bu gündeme paralel olarak acil telekonferanslar, acil toplantılar, mesajlar ile Amerika’dan Türkiye’ye hem şehit ailelerine hem Van’daki depremzedelere nasıl faydamız olur, burada amacımızı nasıl devam ettiririz diye uğraşırken annelik sekteye uğradı. Allahtan annem ve babam burada, eşime destek ekibi kuvvetli.

Bu akşam biz Şikago’da çoluk çocuk Cumhuriyet Bayramını kutluyor olacağız. Yarın sabah da Atatürk Okulu öğrencileri ve öğretmenlerini düzenlediği tören var.

Kutlayabiliyorken kutlayalım. Gururla ben Türk’üm diyebiliyorsak eğer, bizi Türk yapan Cumhuriyet Bayramı’nda bütün Türkler bir araya gelelim, birlik olalım. Kırmızı beyaz giyinip, bayrağımızı sallayalım, bağıra bağıra, tüylerimiz diken diken olarak İstiklal Marşı’nı ve diğer marşlarımızı söyleyelim. Çocuklarımıza o heyecanı, o sevgiyi gösterelim.  Şehitlerimizi analım, analara babalara sabır için dua edelim.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 88. yaşı kutlu ve mutlu olsun. Nice şenlikli kutlamalara.

Dip not: Yazılara ara verdim diye arayıp soran herkese çok teşekkür ederim. Mesajlarınıza da geri dönemiyorum malum yoğunluktan dolayı. En kısa zamanda arayı kapatacağım.


Etiketler:

«       |       »
"Cumhuriyet" için 8 Yorum yapılmış.

 1. Blogcu Anne says:

  Burcu’cuğum, içimden geçenleri yazmışsın. Teşekkür ederim. Dolu gözlerle okudum.

 2. Berna says:

  Sevgili Burcu, yurtdışında yaşamanla ilgisi var mı bilmem ama ” bir ülkenin kuruluşunu, bağımsızlığını, Cumhuriyet’i kutlamıyor olmasını” bizim de kafamız almıyor, inan :((

  Biz yine de İzmir’de kutlama yapacağız. Cumhuriyet Bayramı her koşulda kutlanmalıdır…

 3. GeCe says:

  Bu onemli gunlerin millete unutturulmaya calisildigindan korkuyorum ben, malum bilincli azinlik disinda ulkemizdeki bicok insan tv lerin tarafli yorumlarina kaniyor, kanmak zorunda birakiliyor

 4. banushka says:

  Burcu’cum tamamen içimden geçenleri yazmışsın. dediğin gibi; 4 Temmuz Amerika’da herhangi bir durumda iptal edilebilir mi? veya Bastille Fransa’da… bir ülkenin kuruluşunu, bağımsızlığını, Cumhuriyet’i kutlamıyor olmasını benim kafam da almıyor, alamayacak da… korkarım böyle böyle alıştıracaklar; bizi biz yapanları unutmaya 🙁 Sizi tüm çalışmalarınız çabalarınız için kutluyorum.

 5. yüreklerimizdeki coşkuyu, kutlamaları iptal edebilirler mi? Bunu anlayabilmek mümkün değil…88 yılda bir ilk,son olur inşallah…sizi yürekten tebrik ediyorum…

 6. emine says:

  ‎1948’de Tren Kazasında ölen vatandaşlarımız için 29 Ekim Kutlamaları iptal edilmişti ve bu kararı İsmet İnönü almıştı. Ve akp bayram kutlatmiyor diyen insanlarin cogunun lisede cumhuriyet toreni kutlamalarindan sivisan tipler oldugunu da biliyoruz. Ecevit depremden sonra 30 agustos kutlamalarini iptal edince halkci olmustu mesela. Ama ayni seyi akape yapinca yine seriat geliyor ve biz tehlikenin farkina varamiyoruzdur mesela. via Cansu Utkan’dan alintidir..
  gecmiste yapilan bir sey bugun tekrar edilince bu dusuncelere pes diyorum…lutfen kisileri baz alarak konusmayalaim…

 7. ycurl says:

  Aslinda ben baska bir konuda yorum yazacaktim ama en son yorumu gorunce bu haber linkini koymak istedim: http://www.gercekgundem.com/?p=413099&com=all
  Birinden alinti yapacaksaniz once arastirmanizi tavsiye ederim cunku alinti yapan kisinin referans gostererek belgesini kanitlamasi gerekli.

  Bu arada Chicago Turk grubunu tebrik ediyorum. Ayni duyarliligi burada bulunan organizasyondan da gormek isterdim ama dun burada yapilan balo da dansoz oynattiklarini duyunca biraz sasirdigimi itiraf etmeliyim. Bana gore cumhuriyet kutlamasinda dansozun yeri yok 🙂 Kutlama konusunda ise sana katiliyorum. Evet keske Chicago’da yasasaydikta sizin gibi duyarli kisilerle bunu kutlasaydik.

 8. bu blog üzerinden sizinle tartışmaya girecek değilim Emine hanım, sadece sunu belirtmek isterim.cumhuriyet çocuğuyum, bununla gurur duyuyorum..Cumhuriyet BAyrami törenlerinin iptalini de hiçbir mazeret açıklayamaz…

Bir Yorum Yazın