Okula Dönüş

Sep 09, 2011 - 1 Yorum

Tatil sonrası okula donüş çocuklar için mi daha zor, ebeveynler için mi bilemiyorum. Gerçekten sağlam bir hazırlık yapmak gerekiyor. Hem fiziken, hem ruhen.

İlk defa herhangi bir okula başlayacaklar için ayrı, ilkokula veya liseye yeni okula geçecekler için ayrı bir heyecan hazırlık söz konusu. Anneysen.com bu konuda çok güzel bir dosya hazırlamış. Bizim okul hazırlığımızda şunlar vardı.

 • Kayıt
 • Ulaşım
 • Kıyafetler (üniforma veya serbest)
 • Eşofmanlar
 • Ayakkabılar
 • Okul malzemeleri
 • Sırt Çantası
 • Beslenme Çantası
 • Okul sonrası programlar

Kıpırcan devlet okulunda 1. sınıfa başladı. Kımılnaz, kendisinin yarım sene haftada 3 gün devam ettiği, Kıpırcan’ın da geçen sene ana sınıfından mezun olduğu özel Montessori okulunun yuva sınıfına devam ediyor. Toplu taşımamız biraz zahmetli. Çocukların okulları farklı yerlerde. Çok çok uzak değil ama eve göre farklı istikametteler. Kıpırcan için okul otobüsüne başvurduk, ondan olumlu cevap gelmesini bekliyoruz.

Kıpırcan’ı okul sonrası hemen yakındaki parklardan birinde okul sonrası programına kayıt ettirdik. Okul bitince direk oraya geçiyor. Şehre ödediğimiz verginin karşılığını, herhalde en iyi bu park programlarından alıyoruz. Okul-park arası otobüs var ama henüz başlamadı. Bu aralar servis şöfürlüğü de yapıyorum.

İkisinin de okulunda forma yok. Bu hem kolay, hem de zor. her gece yatmadan sabah giyeceklerini çıkartmaları gerekiyor. Benim de onlara bunu hatırlatmam.

Kımılnaz okulda verilen yemeği yiyor. Sağolsun organik öğle yemeği cater ettiriyor okul. Meyve suyu vermiyorlar. Bundan iyisi şamda kayısı. Ancak Kıpırcan’a her gün öğle yemeği hazırlamam gerekiyor. Bu da önceden düşünmek, plan yapmak ve hazırlanmak demek. Yemek süreleri çok kısa. Okulda yemek veriyorlar ve menüden gördüğüm kadarı ile nispeten sağlıklı bir menü oluşturmuşlar. Ancak ilk gün ne olur ne olmaz diye Kıpırcan’a çok şirin bir öğle yemeği hazırladım. Çantasının içine de evde sevdiği karakterleri yazıcıda üstüne bastırdığım kartla ufak bir not yazdım. Ertesi gün yine yap dedi. Yine güzel bir öğle yemeği ve not kartı. Derken 3. gün okuldaki yemekleri görüp görmediğini sordum. Bazıları pizza ve çikolatalı süt almışlar. Okuldan mı istersin ben mi yapayım dedim. Senin yapmanı istiyorum dedi. Pizza ve çikolatalı süte rağmen. Bir de sonraki kartların üstüne hangi karakterleri istediğini sipariş verdi. Yorgunluk ama annelik böyle işte.

En sevindiğim ise minik oğlum adam olmuş, günlük programını kontrol ediyor, verilen talimatları aklında tutup bize iletiyor, ödevleri ve defterleri konusunda heyecanlanıyor.

Okula hazırlık, alışma, ödevler, beslenme çantası vs konularında birçok uzman makalesini, blog yazısını ve anne sorularına cevapları Anneysen.com Okula Dönüş dosyasında bulabilirsiniz.

 

 


Etiketler: , , , ,
Kategoriler: Eğitim

«       |       »
"Okula Dönüş" için 1 Yorum yapılmış.

 1. erkipek says:

  kıpırcanın menüsü ile ilgili post bekliyoruz. bilginize…
  🙂

Bir Yorum Yazın