Ben kitap okurken

Sep 26, 2011 - 8 Yorum

Çocuklarımı daha iyi anlamak, daha iyi iletişim kurabilmek, onalra daha iyi ebeveyn olmak için çok kitap okuyorum. Okumayı da seviyorum. Her kitapta yeni şeyler keşfediyorum. Sadece çocuklar ile ilgili değil, genel olarak insanların davranışları, olası sebepleri, ilişkiler konusunda değişik fikirler yürütebiliyorum. Kendim ile ilgili enteresan çıkarımlarda bulunabiliyorum.

Sonuçta iş, güç, çocuklar ve kitabı sindire sindire okuyacağım derken zaten çocuklar büyüdü. 🙂 Heyecanlı Çocukları Yetiştirmek kitabı dışında okuduğum ve burada paylaşmak istediğim çok kitap var. Fakat daha elimde bir sürü okumakta olduğum ve okumak istediğim kitap var. Sadece ebeveyn kitabı değil tabiki.

Hassas zamanlarında onu rahatlatalım, huysuz tarafı ortaya çıktığında takışmayalım, değişimlere uyum sağlamasına yardımcı olalım derken bir baktık ki adam olmuş. 1. sınıf mı yaradı desem, 6 yaşın ağırlığı mı geldi desem. Tam tanımlayamıyorum ama oğlumun olgunlaştığını hissediyorum.

Okulun 4. haftasına girmişken yeni okul düzenini kendi kendine keşfetmesi, etrafına dikkat etmesi (sadece kendi ilgilendiği şeylere), bazı sorumluluklarını hatırlaması ve özellikle ödevlerini isteyerek dikkatle yapması (maaşallah tütütü) beni gerçekten çok heyecanlandırıyor.Tabi biz “vaaay, oğlum olgunlaştı” derken, arada ödev defterini ve dosyasını okulda bırakarak, paltosunu unutarak, kendisinin dikkati dağınık, kafası bulutlarda versiyonu cee-eee demiyor değil.

Dolayısıyla bu aralar oğlumu anlamak ve anlam çıkarmaktan ziyade Sokratçı arayış yöntemleri üzerine çalışıyorum. Hem okulda, hem okul sonrası parkta arkadaşları ile ilişkileri, bizden bambaşka boyuttaki dünyası, öğretmeni ve okulu ile ilgili düşüncelerini keşfetmek çok eğlenceli. Özellikle akşam yemeği sırasında çenesi düşüyor. Biz dikkatle onu dinlerken Kımılnaz kıskanıyor ve o da muhabbet kuşu gibi aynı anda şakımaya. Sonra kendi aralarında konuşup, espiri yapıp gülüyorlar katıla katıla. Ne zaman adam oldunuz da, kendi aranızda espiri yapıyorsunuz da katıla katıla gülüyorsunuz.

Diyeceğim o ki, ben kitap okurken büyüdü bu çocuklar.

 

 


Etiketler:
Kategoriler: Annelik, Eğitim

«       |       »
"Ben kitap okurken" için 8 Yorum yapılmış.

 1. yeliz says:

  🙂 çok güzel … keşke Arca da ben kitap okurken büyüyüverse:)

  • Pratik Anne says:

   Oyle boyle buyuyuveriyorlar iste. Arca da kocaman oldu bile. Burdan sonrasi yokus asagi 🙂

 2. 🙂 ne mutlu size…

 3. Gülşah says:

  Maşallah.Allah nazardan saklasın!

 4. banushka says:

  Benim örnek annemsin zaten, izinden geliyorum 🙂
  Bu arada Kıpırcan 6 yaş 1. sınıf deyince bir garip oldum… daha dün pipiyi çişe götür masalını okumuşum gibi geliyor.

  • Pratik Anne says:

   Banushkam,
   Guzel sozlerin icin cok tesekkur ederim. Tecrube diyelim. Vakit gercekten cok hizli akip gidiyor. Simdi Ada kadar olan yegenim olmasa uykuydu, cisiydi, emzirmesiydi oyle uzak kaldi ki bana. Ozlemiyor degilim aslinda. 😉

 5. umit says:

  Sizi dikkaetle tekip ediyorum vede takdir ediyorum, Herturlu oneriniz tavsiyeniz benim için kıymetli.. sizden ne oneri aldıysam uyguladım ve başarıya ulaştım :)) .. teşekkur ediyorum size, birde ricam olucak, benim sizin kadar okuyacak vaktim olmuyor,ben 1 er yaş arayla 2 bebek annesiyim :)) , bana oncelikli bir kitap tavsiye edermisiniz,bu muhakkak elinizde olsun diyeceğiniz var mı?? inanın kıtap araştıracak vaktim bile olmuyor,teşekkur ediyor,sevgilerimi sunuyorum..

Bir Yorum Yazın